Skip to main content

The Mandalorian - Doktor Pershing: kim jest, co badał

Przybliżamy historię imperialnego naukowca.

Doktor Penn Pershing to postać niepozorna, lecz niezwykle istotna dla fabuły serialu „The Mandalorian”. To właśnie od jego badań zaczęła się cała intryga związana z Grogu. W tym miejscu przybliżamy sylwetkę imperialnego naukowca.

UWAGA NA SPOILERY: Jak wskazuje tytuł strony, zamieszczamy tutaj informacje o fabularnych szczegółach serialu. Jeśli nie chcesz ich poznać, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Możesz też przejść do działu filmy i seriale lub na stronę główną serwisu i przeczytać codzienną dawkę informacji ze świata gier, seriali i filmów.


Grany przez Omida Abtahiego Penn Pershing to naukowiec prowadzący badania z zakresu klonowania i inżynierii genetycznej. Szczególnie interesuje go aspekt łączenia łańcuchów DNA, aby wzmacniać i ulepszać żywe organizmy. W swoich eksperymentach wykorzystywał bogatą w midichloriany krew Grogu. Jego działania uznawane są za nieetyczne przynajmniej z kilku powodów: wykonywał badania na zlecenie Imperium, krew do badań pochodziła od porwanego dziecka, a ochotnicy, którym ją podano, zmarli.

Nie oznacza to, że Pershing jest wybitnie złą jednostką. Kiedy przechwycił Grogu, obchodził się z nim niezwykle delikatnie. Gdy został schwytany przez Mando, udzielił mu informacji, które pomogły w odzyskaniu „Baby Yody” i pokonaniu Moffa Gideona. Naukowiec uważa, że jego badania mogą przynieść wiele pozytywnych skutków, w tym nowe możliwości leczenia chorób i ratowania życia przez tworzenie organów do transplantacji. Jest to więc człowiek z pasją do nauki, którą realizuje w mało etyczny sposób.

Doktora poznajemy już na samym początku serialu, kiedy Mando dostaje zlecenie odnalezienia Grogu. W 2. sezonie dowiadujemy się, że Pershing potrzebuje większej ilości krwi do badań, co skutkuje dalszym polowaniem na obdarzone mocą dziecko. Ostatecznie jednak daje się pochwycić i trafia przed oblicze sprawiedliwości.

W 3. sezonie możemy dużo lepiej poznać Penna Pershinga

W sezonie 3. Pershing przechodzi proces resocjalizacji pod okiem Nowej Republiki. Pragnie przekonać polityków do kontynuowania badań nad klonowaniem, ponieważ po zmianie władzy zostały one zakazane ze względu na wątpliwy aspekt etyczny. Choć intencje Pershinga są dobre, a życie w realiach Nowej Republiki jest komfortowe, to nie może znieść on marnotrawienia i niszczenia naukowego dorobku Imperium.

Kiedy doktor postanawia rozpocząć badania na własną rękę, zostaje schwytany i poddany przymusowej terapii w urządzeniu znanym jako Mitygator. W praktyce jest to łagodniejsza wersja tzw. łupieżcy umysłów, czyli imperialnego narzędzia do prania mózgu.

Spis treści: The Mandalorian - przewodnik po serialu

Read this next