Skip to main content

The Mandalorian - planeta Mandalore: dlaczego jest zniszczona

Co stało się z rodzimą planetą Mandalorian.

W 3. sezonie serialu „The Mandalorian” Din Djarin planuje udać się na planetę Mandalore, aby odpokutować za złamanie zasad i móc powrócić do swojego plemienia. Nie będzie to jednak proste zadanie. W tym miejscu wyjaśniamy, co stało się z rodzimą planetą Mandalorian.

UWAGA NA SPOILERY: Jak wskazuje tytuł strony, zamieszczamy tutaj informacje o fabularnych szczegółach serialu. Jeśli nie chcesz ich poznać, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Możesz też przejść do działu filmy i seriale lub na stronę główną serwisu i przeczytać codzienną dawkę informacji ze świata gier, seriali i filmów.


Mandalore to planeta, którą ponad 7000 lat przed wydarzeniami z serialu zasiedlili Taungowie, czyli przodkowie Mandalorian. Wyróżniała się ona złożami niezwykle wytrzymałego i niedostępnego nigdzie indziej w galaktyce metalu, beskaru. Dzięki temu Mandalorianie mogli zbudować swoją potęgę.

W czasach, w których żyje Din Djarin, powierzchnia Mandalore nie nadaje się do życia, a wyprawa na nią to samobójstwo. Stało się tak podczas wojny Imperium z Mandalorianami. Ci drudzy nie chcieli się poddać, dlatego najeźdźcy zdecydowali się podjąć radykalne kroki. Rozpoczęli tzw. Wielką Czystkę, czyli ludobójstwo, polegające na zbombardowaniu planety.

Po Wielkiej Czystce na Mandalore nie da się powrócić. Ale czy na pewno?

Wielka Czystka zwieńczona została Nocą Tysiąca Łez, kiedy to powierzchnia planety została doszczętnie zniszczona, a ocalali Mandalorianie uciekli, szukając schronienia w innych rejonach galaktyki. W ludobójstwie tym uczestniczył Moff Gideon, a po przeciwnej stronie stała Bo-Katan Kryze. To właśnie w trakcie tych wydarzeń legendarny Mroczny Miecz trafił w ręce imperialnego dowódcy.

W wyniku Wielkiej Czystki kopalnie beskaru zostały zawalone, a powierzchnia planety uległa skażeniu i skrystalizowaniu. Według legend plemienia Dina Djarina, planeta obecnie jest przeklęta, a z wyprawy na nią nie dałoby się wrócić. Dinowi udało się jednak zdobyć kryształ z mandaloriańskimi inskrypcjami, będący dowodem, że podróż na Mandalore da się przeżyć.

Spis treści: The Mandalorian - przewodnik po serialu

Read this next