Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

The Mandalorian, sezon 2 - zakończenie: co się wydarzyło

Podsumowujemy historię Dina Djarina i Grogu.

„The Mandalorian” to pierwszy aktorski serial z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Opowiada on o losach łowcy nagród, Dina Djarina, który spotkał na swojej drodze niezwykłe, obdarzone mocą dziecko. W tym miejscu podsumowujemy wszystkie najważniejsze wydarzenia z 2. sezonu.

UWAGA NA SPOILERY: Jak wskazuje tytuł strony, zamieszczamy tutaj informacje o fabularnych szczegółach serialu. Jeśli nie chcesz ich poznać, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Możesz też przejść do działu filmy i seriale lub na stronę główną serwisu i przeczytać codzienną dawkę informacji ze świata gier, seriali i filmów.


Na tej stronie - skocz do sekcji:


Kluczowe informacje

Tytułowy bohater to łowca nagród, wychowany przez Mandalorian - wielorasowy lud ze specyficznymi tradycjami. Jedną z nich jest niemal religijne podejście do beskaru, rzadkiego metalu, służącego do wykonywania madaloriańskich broni i zbroi. Mandalorianie, w tym główny bohater, nigdy nie zdejmują swojego hełmu w obecności innych osób. Przywiązanie do tradycji wyrażają maksymą „tak każe obyczaj”.

Akcja serialu dzieje się kilka lat po wydarzeniach z „Powrotu Jedi”. Imperium zostało pokonane, lecz jego niedobitki wciąż potrafią być sporym utrapieniem dla Nowej Republiki. Szczególnie groźna jest grupa prowadzona przez Moffa Gideona, głównego antagonistę serialu. Jego celem jest odnalezienie i zniewolenie obdarzonego mocą dziecka imieniem Grogu, aby móc eksperymentować na jego pełnej midichlorianów krwi.

Niezwykłe dziecko odmieniło losy zwykłego łowcy nagród

Do odnalezienia dziecka został wynajęty Din Djarin, mandaloriański łowca nagród, znany również jako Mando. Postanawia on nie wykonać zlecenia do końca, odlatując z niemowlęciem i szukając dla niego schronienia. Znalezienie odpowiedniego opiekuna nie jest jednak proste. Grogu pochodzi z rasy Mistrza Yody, której przedstawiciele bardzo długo dorastają. Pomimo mentalności i aparycji 2-3 letniego dziecka, malec ma aż 50 lat. Jest też obdarzony mocą, co w poimperialnych czasach jest rzadkością.


Najważniejsze postaci

W „Mandalorianinie”, obok całkowicie nowych postaci, powracają bohaterowie dobrze znani z filmowej sagi oraz gwiezdnowojennych seriali animowanych. Oprócz Dina, Grogu i Moffa Gideona istotne role pełnią:

  • Greef Karga - przywódca Gildii Łowców Nagród na planecie Nevarro, sojusznik Dina Djarina. Po odbiciu miasteczka z rąk Imperium staje się jego zarządcą;
  • Cara Dune - była rebeliantka, która łączy siły z Greefem i zostaje szeryfem Nevarro;
  • Doktor Pershing - naukowiec współpracujący z Gideonem, wykonujący eksperymenty na krwi Grogu;
  • Bo-Katan Kryze - znana z „Wojen Klonów” i „Rebeliantów” Mandalorianka, pragnąca przywrócić dawną świetność swojemu ludowi oraz planecie Mandalore;
  • Ahsoka Tano - główna bohaterka „Wojen Klonów”, mistrzyni Jedi;
  • Boba Fett - łowca nagród, klon Jango Fetta, wychowany jako jego syn. Pokonany w „Powrocie Jedi”, prowadził samotniczy tryb życia na Tatooine;
  • Fennec Shand - zabójczyni, uratowana przez Bobę Fetta i mająca wobec niego dług wdzięczności;
  • Migs Mayfield - były snajper na usługach Imperium, później najemnik. Wtrącony do więzienia republiki przez Mando.
W serialu pojawia się wiele znanych fanom Gwiezdnych Wojen twarzy

Co wydarzyło się w 2. sezonie

W kolejnym sezonie Din Djarin wciąż poszukuje odpowiedniego opiekuna dla swojego małego towarzysza. Najlepiej, aby był to Jedi, który mógłby go wyszkolić. Postanowił udać się do miasteczka Mos Pelgo na planecie Tatooine, gdzie ponoć przebywa inny Mandalorianin. Jak się później okazało, lokalny szeryf nie jest członkiem ludu Dina, a nosi jedynie zbroję należącą niegdyś do Boby Fetta. Mando, w zamian za pomoc w lokalnych problemach otrzymuje pancerz od szeryfa. Jego śladem rusza Boba Fett.

W trakcie poszukiwań statek Dina zostaje mocno uszkodzony. Ostatkiem mocy dolatuje na planetę Trask, gdzie ponoć przebywają inni Mandalorianie. Tam spotyka Bo-Katan, która ma dużo bardziej liberalne podejście do tradycyjnych obyczajów. Din dowiaduje się, że jego lud był tak naprawdę grupą fanatyków religijnych, która oddzieliła się od pozostałych Mandalorian.

Dla Bo-Katan niezdejmowanie hełmu jest przejawem fanatyzmu

Bo-Katan posiada informacje o Jedi, lecz nie chce zdradzić ich za darmo. Prosi Mando o pomoc w ataku na imperialny statek i zdobyciu znajdującej się na nim broni. Jak się później okazuje, jej celem jest odnalezienie Moffa Gideona, posiadającego ważny mandaloriański artefakt – Mroczny Miecz. Za pomoc w przejęciu statku Bo-Katan przekazuje Dinowi informacje o Jedi, Ahsoce Tano, przebywającej na planecie Corvus.

Przed wyruszeniem na poszukiwania Ahsoki, Mando powraca na Nevarro, aby dokończyć naprawę okrętu. Tam spotyka dawnych przyjaciół, Greefa i Carę. Choć w miasteczku udało się przywrócić spokój, to w lokalnych górach wciąż znajduje się baza Imperium. Przyjaciele proszą Mando o pomoc w jej zniszczeniu.

Na Nevarro udało się zaprowadzić względny porządek

W bazie znajdują hologram nagrany przez doktora Pershinga. Dowiadują się, że Moff Gideon przeżył starcie z końcówki pierwszego sezonu i wciąż poszukuje Grogu w celu pobrania kolejnych próbek krwi do badań nad jego mocą. Bazę udaje się zniszczyć i Mando odlatuje z planety, lecz podczas naprawy imperialny szpieg ukrywa w jego statku nadajnik.


Kim tak naprawdę jest „Baby Yoda”

Din dociera na Corvus, gdzie spotyka Ahsokę Tano i pomaga jej uporać się z lokalnymi problemami. Jedi nawiązuje mentalną więź z dzieckiem, dzięki czemu jest w stanie poznać jego przeszłość, dotychczas stanowiącą dla Mando tajemnicę. Z pomocą Ahsoki Din dowiaduje się, że jego mały towarzysz ma na imię Grogu i przeżył masakrę w szkole Jedi, dokonaną przez Anakina Skywalkera w „Zemście Sithów”.

Ahsoka początkowo proponuje, że zajmie się treningiem Grogu, lecz widząc przywiązanie dziecka do swojego opiekuna, zaleca im udanie się na planetę Tython, na której znajduje się pradawna świątynia Jedi. Dzięki medytacji w tym miejscu, Grogu będzie mógł wykorzystać moc, aby nawiązać kontakt z innymi Jedi. Mando wyrusza w podróż, a jego śladem podążają Boba Fett oraz Moff Gideon.

Po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć Ahsokę w wersji aktorskiej

Din i Grogu docierają do świątyni, gdzie młody adept sztuki Jedi rozpoczyna medytację. Niedługo po nich nadlatują Boba Fett i Fennec Shand. Łowca nagród pragnie odzyskać swoją zbroję. Konfrontację przerywa nalot imperialnych szturmowców. Mando obiecuje zwrócić pancerz w zamian za ochronę dziecka. Niestety, siły Imperium okazują się zbyt potężne. Mroczni Szturmowcy, elitarne imperialne droidy, porywają dziecko, a statek Dina zostaje zniszczony. Boba odzyskuje swój pancerz, lecz stwierdza, że jego dług nie został do końca spłacony. Postanawia pomóc Dinowi w odzyskaniu Grogu.

Aby odnaleźć statek Moffa Gideona, potrzebna jest pomoc Migsa Mayfielda, przebywającego wówczas w więzieniu Nowej Republiki. Do drużyny dołącza Cara Dune, która ułatwia uwolnienie więźnia. Ten sugeruje udanie się do tajnej imperialnej kopalni na Morak i nadanie z niej wiadomości do Gideona. W trakcie misji Mando musi złamać swój obyczaj i zdjąć hełm, aby przekraść się przez bazę w przebraniu pracownika Imperium. Plan się udaje, a Cara zwraca Mayfieldowi wolność.


W jakim miejscu kończą bohaterowie

Do drużyny dołącza Bo-Katan i wspólnie wyruszają śladem Gideona. Misja kończy się powodzeniem, lecz nie obyło się bez pewnych komplikacji. Mando pokonuje Moffa, dzięki czemu w jego ręce trafia Mroczny Miecz. Według tradycji Mandalorian, ten, kto zdobył go w walce, może zostać władcą Mandalore.

Dinowi nie zależy na władzy i chce dobrowolnie oddać miecz Bo-Katan. Szkopuł w tym, że w ten sposób nie można przekazać władzy i Bo-Katan musiałaby zdobyć broń, walcząc z Mando. Sytuacja ta może stać się zarzewiem konfliktu między dotychczasowymi sojusznikami, lecz wątek ten nie zostaje domknięty w 2. sezonie.

Mroczny Miecz może stać się zarzewiem konfliktu w kolejnym sezonie

Krążownik Moffa Gideona udało się przejąć dzięki wyrzuceniu Mrocznych Szturmowców w przestrzeń kosmiczną. Droidy były jednak w stanie powrócić na statek. Bohaterowie są zbyt słabi, by stawić im czoła, lecz z pomocą przybywa Luke Skywalker.

Okazuje się, że Jedi odebrał sygnał od Grogu, nadany w świątyni na planecie Tython. Luke bez problemu pokonuje droidy, czym udowadnia, że byłby w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwo i nauczyć go posługiwania się mocą. Din decyduje się oddać Grogu pod opiekę rycerza Jedi. Żegna się ze swoim towarzyszem w emocjonalnej scenie, po raz pierwszy zdejmując przed nim hełm.

Pożegnania bywają bolesne

Co stało się z pozostałymi bohaterami? Moff Gideon został aresztowany przez Carę Dune i najprawdopodobniej będzie czekać na proces. Możliwe, że zobaczymy go w 3. sezonie. Cara nie wróci już do serialu, ze względu na konflikt aktorki ze studiem. Boba i Fennec powrócili na Tatooine. W scenie po napisach widzimy, jak łowca nagród zasiada na tronie należącym niegdyś do Jabby Hutta. Dalszą historię tych postaci ukazuje serial „Księga Boby Fetta”.


Dalsze losy w Księdze Boby Fetta

Z trailerów 3. sezonu wiemy, że Grogu i Mando będą znów podróżować razem. Do ponownego zjednoczenia tych postaci doszło w „Księdze Boby Fetta”, dlatego przed obejrzeniem 3. sezonu „Mandalorianina” warto wiedzieć, co wydarzyło się w tym serialu.

„Księga Boby Fetta” to w zasadzie sezon 2,5 „Mandalorianina”

Grogu uczy się sztuki Jedi pod okiem Luke'a Skywalkera. Mando postanawia odwiedzić małego przyjaciela i podarować mu wykonaną z beskaru kolczugę. Ahsoka odradza mu bezpośrednie spotkanie z dzieckiem, ponieważ emocjonalne przywiązanie stanowi przeszkodę w nauce Jedi. Mimo to, decyduje się przekazać prezent.

Luke widzi, że Grogu bardzo tęskni za swoim przyjacielem. Stawia więc przed nim wybór. Może on przyjąć jeden z podarków - miecz należący niegdyś do mistrza Yody, co oznaczałoby dalszą naukę, lub kolczugę z beskaru, oznaczającą powrót do Mando. Uczeń wybiera drugą opcję i odlatuje razem z Dinem w jego nowym statku.

Spis treści: The Mandalorian - przewodnik po serialu

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Star Wars

Video Game

Oczekiwanie na obraz okładki

The Mandalorian

TV show

Powiązane tematy
O autorze

Michał Angutek

Współpracownik

Komentarze