Skip to main content

The Mandalorian - Bo-Katan Kryze: kim jest, przeszłość postaci

Przybliżamy historię Mandalorianki.

W 3. sezonie serialu „The Mandalorian” postać Bo-Katan zdaje się pełnić dużo większą rolę, niż w poprzednim. Dowiadujemy się, że postać ta ma za sobą bogatą i ciekawą przeszłość. W tym miejscu wyjaśniamy, kim jest Bo-Katan oraz przybliżamy jej historię przed wydarzeniami z serialu.

UWAGA NA SPOILERY: Jak wskazuje tytuł strony, zamieszczamy tutaj informacje o fabularnych szczegółach serialu. Jeśli nie chcesz ich poznać, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Możesz też przejść do działu filmy i seriale lub na stronę główną serwisu i przeczytać codzienną dawkę informacji ze świata gier, seriali i filmów.


Bo-Katan to zaprawiona w boju Mandalorianka, walcząca w Wojnach Klonów, a później stawiająca opór Imperium. Podobnie jak jej siostra Satine, przez pewien czas władała planetą Mandalore. W serialu poznajemy ją, kiedy wraz ze swoją drużyną walczy z niedobitkami Imperium i pragnie odnaleźć Moffa Gideona, aby odzyskać Mroczny Miecz.

Kryze ma luźne podejście do mandaloriańskich tradycji i obrządków, co spotyka się ze zdziwieniem ortodoksyjnego Dina Djarina. Jednak to jej zwyczaje i zachowania są bliższe temu, jak wyglądało życie na planecie Mandalore przed jej zniszczeniem. Widać też, że Bo-Katan zależy na losie swojego ludu.

W czasach Wojen Klonów należała do Straży Śmierci, radykalnej grupy sprzeciwiającej się pacyfistycznym rządom Satine Kryze i jej frakcji Nowych Mandalorian. Bo-Katan dowodziła oddziałem znanym jako Nocne Sowy. Kiedy Straż została przejęta przez Dartha Maula, opuściła jej szeregi.

Bo-Katan to postać dobrze znana fanom animowanych „Rebeliantów”i „Wojen Klonów”

Kiedy Rebublika została przekształcona w Imperium, Bo-Katan odmówiła posłuszeństwa Imperatorowi i zaczęła stawiać czynny opór. Jako siostra nieżyjącej wówczas Satine, w oczach wielu Mandalorian była prawowitą władczynią, choć sama się za taką nie uważała. Początkowo nie chciała przyjąć symbolu władzy nad Mandalorianami, Mrocznego Miecza. W końcu jednak zdecydowała się sięgnąć po legendarną broń.

Podczas Wielkiej Czystki, prowadzącej do zniszczenia planety Mandalore, miecz wpadł w ręce Moffa Gideona. To by wyjaśniało, dlaczego w 2. sezonie Bo-Katan tak bardzo zależało na odzyskaniu go. Ponieważ ostatecznie broń trafiła w ręce Dina Djarina, Kryze straciła dawny posłuch wśród ocalałych Mandalorian.

Bo-Katan jest jedną z głównych bohaterek serialu animowanego „Star Wars: Rebelianci”. Pojawia się również w serialowych „Wojnach Klonów”. Co ciekawe, zarówno w wersji animowanej, jak i aktorskiej, postać tę odgrywa ta sama aktorka - Katee Sackhoff.

Spis treści: The Mandalorian - przewodnik po serialu

Read this next