Skip to main content

The Mandalorian - Mroczny Miecz: czym jest, dlaczego jest ważny

Wszystko o czarnym mieczu świetlnym.

Miecz świetlny z czarnym ostrzem to jedyna w swoim rodzaju broń, mająca ogromne znaczenie dla Mandalorian. Wiąże się z nim długa historia, sięgająca ponad tysiąca lat przed akcją serialu „The Mandalorian”. W tym miejscu wyjaśniamy czym jest Mroczny Miecz oraz przybliżamy jego historię.

UWAGA NA SPOILERY: Jak wskazuje tytuł strony, zamieszczamy tutaj informacje o fabularnych szczegółach serialu. Jeśli nie chcesz ich poznać, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Możesz też przejść do działu filmy i seriale lub na stronę główną serwisu i przeczytać codzienną dawkę informacji ze świata gier, seriali i filmów.


Mroczny Miecz (ang. Darksaber) to jedyny w świecie Gwiezdnych Wojen miecz świetlny o czarnym ostrzu. Podobnie jak miecze Jedi i Sithów, zasilany jest kryształem kyber. Posiada jednak kilka istotnych różnic: ma dłuższą rękojeść, a także wydaje nieco inne dźwięki. Ostrze ma wyraźniejszy i ostrzejszy niż inne miecze świetlne kształt, przypominający szablę. Jest ono całkowicie czarne, a otaczają je białe wiązki energii.

Historia Mrocznego Miecza sięga ponad tysiąca lat przed wydarzeniami z serialu „The Mandalorian”. Legendy głoszą, że został wykuty przez Tarre'a Vizslę, pierwszego Mandalorianina w szeregach rycerzy Jedi. Po jego śmierci broń została złożona w świątyni Jedi na planecie Coruscant. Później wykradli ją potomkowie klanu Vizsla i wykorzystali do zjednoczenia Mandalorian pod swoim sztandarem. Od tego momentu miecz pozostawał w ich rękach, obrastając legendą. Ten, kto go dzierży i zdobył go w walce, zdobywa też władzę nad Mandalorianami.

Choć Mroczny Miecz po raz pierwszy widzimy w rękach Gideona, to miał on wcześniej wielu innych właścicieli

Czarny miecz świetlny po raz pierwszy pojawił się w „Wojnach Klonów”. Przez lata dzierżyło go wiele popularnych wśród fanów Gwiezdnych Wojen postaci, w tym Pre Vizsla, Darth Maul, Sabine Wren oraz Bo-Katan Kryze. W serialu „The Mandalorian” jego właścicielem jest Moff Gideon. Miecz udało mu się zdobyć podczas Wielkiej Czystki, czyli zniszczenia planety Mandalore.

Ostatecznie miecz trafia w ręce Dina Djarina, gdy ten wygrywa walkę z Moffem Gideonem. Din chce dobrowolnie przekazać broń Bo-Katan, aby ta mogła objąć władzę nad Mandalorianami. Według tradycji, musiałaby zdobyć ją w walce, dlatego odmawia jej przyjęcia. W 3. sezonie serialu dowiadujemy się, że bez Mrocznego Miecza Bo-Katan nie jest w stanie zjednoczyć Mandalorian pod swoim sztandarem. Sytuacja ta doskonale pokazuje, jak wielkim szacunkiem darzona jest ta legendarna broń.

Spis treści: The Mandalorian - przewodnik po serialu

Read this next