Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

The Mandalorian - kim są Mandalorianie

Poznaj lepiej lud Dina Djarina.

Serial „The Mandalorian” opowiada o losach Dina Djarina, łowcy nagród wywodzącego się ze specyficznego, nawet jak na standardy Gwiezdnych Wojen, ludu. Już sam tytuł serialu wskazuje, że pochodzenie głównego bohatera jest istotne dla fabuły. W tym miejscu dowiesz się, kim są Mandalorianie i co wyróżnia ich spośród innych społeczności w galaktyce.


Mandalorianie to lud pochodzący z planety Mandalory, znany ze swoich umiejętności bojowych, potężnych i zaawansowanych technologiczne pancerzy, a także specyficznych reguł, którymi kierują się w życiu. Jest to społeczność wielorasowa, przyjmująca w swoje szeregi sieroty pochodzące z różnych stron galaktyki.

Mandalorian rozpoznać można po charakterystycznym hełmie z wizjerem w kształcie litery „T”. Najczęściej noszą też czteroczęściowy napierśnik, a czasem także pelerynę i plecak odrzutowy. Ich wyposażenie wykonane jest z beskaru - niezwykle wytrzymałego metalu, występującego wyłącznie na Mandalorze. Zbroja ma dla nich ważne, wręcz religijne znaczenie.

Lud Dina Djarina kieruje się Resol'nare, czyli sześcioma regułami, nakazującymi m. in. noszenie zbroi, mówienie w języku Mando'a, wychowywanie dzieci na Mandalorian czy posłuszeństwo wobec klanu i stawianie się na rozkaz przywódcy. Członkowie ludu wierzą, że po śmierci stają się częścią Mandy - swoistej kolektywnej duszy.

Mandalorianie to niejednorodna, nierzadko skonfliktowana wewnętrznie społeczność

Społeczeństwo Mandalorian nie jest jednorodne. Podstawową komórką społeczną są klany. Ze względu na wielorasowość ludu, członkowie klanów nie musieli być połączeni więzami krwi. Istnieją też domy, zrzeszające od kilku do kilkunastu klanów. Wśród Mandalorian dochodziło do licznych podziałów i konfliktów, w wyniku których doszło do podziału na trzy frakcje - Prawdziwi Mandalorianie, Nowi Mandalorianie i Straż Śmierci.

Plemię, do którego należy Din Djarin, to radykalni separatyści, którzy pragną przywrócić dawno porzucone tradycje i rytuały, w tym charakterystyczny zakaz zdejmowania hełmu w obecności innych. Pozostali Mandalorianie uznają ich reguły za zbyt radykalne i przestarzałe.

Skomplikowane podziały wynikają z długiej historii Mandalorian. Ich początki sięgają 7000 lat przed wydarzeniami z „Nowej Nadziei”, kiedy to rasa Taungów zasiedliła Mandalorę. Nazwa planety, jak i nazwa całego ludu, wywodzi się od mitycznego przywódcy, Mandalora Pierwszego. Taungowie z czasem wymarli, lecz przedstawiciele innych ras kontynuowali ich tradycję. W ciągu 7000 lat Mandalorianie toczyli przeróżne konflikty - z Republiką, Sithami, a także między sobą.


Więcej o serialu The Mandalorian:
O autorze

Michał Angutek

Współpracownik

Komentarze