Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

The Mandalorian - zbroja: z czego jest zrobiona

Dlaczego pancerz z beskaru jest tak istotny.

Charakterystyczne zbroje, hełmy oraz broń stanowią ważny element kultury mandaloriańskiej. Wokół nich obraca się wiele wątków serialu „The Mandalorian”. W tym miejscu wyjaśniamy, dlaczego to charakterystyczne opancerzenie jest tak istotne i wyjątkowe.


Na tej stronie - skocz do sekcji:


Aspekt technologiczny

Mandaloriańskie pancerze są niezwykłe ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. W ojczystym języku ich twórców nazywane są „Beskar'gam”, co można przetłumaczyć jako „beskarowa skóra”. Beskar, nazywany też mandaloriańską stalą, to jeden z najwytrzymalszych metali w świecie Gwiezdnych Wojen. Potrafi on bez problemu zatrzymać wiązki wystrzelone z blasterów, a także zapewnia ochronę przed atakami mieczem świetlnym.

O wyjątkowości beskaru świadczy też fakt, że jego dostępność jest bardzo ograniczona. Występuje on wyłącznie na Mandalorze (rodzimej planecie Mandalorian) oraz jej księżycu. Ze względu na jego rzadkość, niektórzy Mandalorianie, w tym znany z filmów Jango Fett, nosili zbroje wykonane z innych materiałów. Wyjątkowości Beskar'gam dodaje fakt, że sekret ich wykuwania znają wyłącznie mandaloriańscy kowale. W cudzych rękach beskar może okazać się bezużyteczny.

Wytrzymałość zbroi to tylko jedna z zalet. Zazwyczaj zawiera ona nowoczesne technologie, zwłaszcza w charakterystycznym hełmie z wizjerem w kształcie litery „T”. W zależności od stopnia zaawansowania, hełm może służyć jako lornetka, noktowizor, a także umożliwiać obserwowanie otoczenia w 360 stopniach. Pancerze często wyposażone są też w plecak odrzutowy oraz wyrzutnie pocisków na nadgarstkach.

Wizjer hełmu w kształcie litery „T” to znak rozpoznawczy Mandalorian

Aspekt kulturowy

Beskar'gam ma ogromne znaczenie kulturowe. Mandaloriańskie pancerze stały się inspiracją dla różnych jednostek militarnych w całej galaktyce. Najpopularniejszym i najbardziej rzucającym się w oczy przykładem są uniformy klonów, choć wpływy Beskar'gam widać też w zbrojach imperialnych gwardzistów.

Noszenie zbroi ma dla Mandalorian wymiar wręcz religijny. Jest ono jedną z sześciu podstawowych reguł, znanych jako Resol'nare, stanowiących podstawę mandaloriańskich wierzeń. Nie bez znaczenia są też elementy ozdobne - klanowe herby i kolory, którym przypisane jest symboliczne znaczenie. Przykładowo: złoty może oznaczać zemstę, czarny - sprawiedliwość, a zielony - obowiązek.

Religijne przywiązanie do pancerzy widać szczególnie w klanie, do którego należy Din Djarin, główny bohater serialu „The Mandalorian”. Jego plemię to grupa fundamentalistów, chcących przywrócić dawne obyczaje. Jednym z nich jest niezdejmowanie hełmu w obecności innych osób. Inne grupy Mandalorian, np. Straż Śmierci, uważają tę regułę za przestarzałą.


Więcej o serialu The Mandalorian:
O autorze

Michał Angutek

Współpracownik

Komentarze