Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Phoenix Point - poradnik i najlepsze porady

Mechanika rozgrywki, jednostki, zdolności i porady ogólne.

Witamy w naszym poradniku do gry Phoenix Point. W naszym tekście tłumaczymy podstawowe i zaawansowane mechanizmy rządzące rozgrywką, których zrozumienie jest wymagane, by ukończyć produkcję i odnaleźć się w świecie gry.

W publikacji zawarliśmy najważniejsze porady ogólne związane z rozgrywką, ale też wyjaśnienie konkretnych zagadnień, jak odblokowywanie nowych baz Phoenix Point i ich rozbudowa, pozyskiwanie nowych rekrutów i ich rozwój, walka z poszczególnymi typami obcych czy dyplomacja z występującymi w grze frakcjami.

Phoenix Point to taktyczna strategia turowa. Akcja gry dzieje się w roku 2046, kiedy uśpiony od dekad wirus wymyka się spod kontroli i zmienia ludzi zmutowane potwory. Gracz obejmuje kontrolę nad tytułową organizacją, by zapobiec zagrożeniu.


Poradnik i wskazówki do Phoenix Point

W tej części znajdziesz opis działania gry i mechanik rozgrywki, a także odpowiedzi na najbardziej nurtujące cię pytania.


Phoenix Point - porady ogólne

 • Pojazdy są niezwykle potężne i pomocne. Tyczy się to przede wszystkim pierwszych tygodni rozgrywki, gdzie brakuje świeżych rekrutów, których można wysłać na misję. Warto rozpocząć produkcję pierwszego pojazdu zaraz po rozpoczęciu rozgrywki - znacząco ułatwi on kolejne dni kampanii.
 • Zrozum system balistyki i osłon w Phoenix Point. W grze nie ma procentowych szans na trafienie wroga, które uzależnione są od parametrów postaci - liczy się celność strzelca, odległość od celu, a także potencjalne przeszkody terenowe pomiędzy nimi.
 • Korzystaj z przybliżenia podczas planowania strzału. Przybliżenie aktywuje się pokrętłem myszki - dzięki niemu możesz wybrać, w jakie miejsce strzelić ma żołnierz. Jest to kluczowe, gdyż pozwala namierzać niechronione i/lub problematyczne części ciała (powiązane, na przykład, ze zdolnością specjalną wroga).
 • Jeśli walczysz z innymi żołnierzami, strzelaj im po rękach. Większość żołnierzy korzystać będzie z broni długiej - strzelb, snajperek czy karabinów szturmowych - do obsługi których wymagane są dwie zdrowe ręce. Gdy uszkodzisz ręce wrogiego żołnierza, ten nie będzie w stanie korzystać ze wspomnianej broni - czyniąc go bezużytecznym na polu walki.
 • Każdy wróg stanowi zagrożenie. Niezależnie od tego, czy jest to początek kampanii czy jej dalszy etap, każdy typ wrogiej jednostki możne narobić Ci problemów - z tego powodu nie warto ich ignorować i traktować każdą jednostkę nieprzyjaciela jako śmiertelne zagrożenie.
 • Korzystaj z trybu Obserwacji. Działa on na nieco innej zasadzie niż, chociażby, w grze XCOM 2 - po aktywacji musisz wybrać teren, który objęty będzie obserwacją. Ma to postać stożka - wszyscy wrogowie, którzy się w nim znajdą, wywołają reakcję żołnierza, lecz wrogowie po za nim zostaną zignorowani. Pamiętaj, iż szerokość stożka kontrolować możesz przytrzymując klawisz CTRL i używając pokrętła myszy.
 • Punkty siły woli są bardzo ważne. To one mają wpływ na to, z jakich i jak często zdolności korzystał będzie żołnierz i - co ważniejsze - warunkują one odporność na ataki psioniczne. Najgroźniejsza jest zdolność Kontroli umysłu Syreny - posiadanie dużej puli punktów siły woli sprawi, że wrogowie będą mieć większe problemy z przeprowadzeniem udanego ataku.
 • W każdej bazie Phoenix Point wznieś Placówkę Szkoleniową i Ambulatorium. Pierwsza placówka sprawi, iż wszyscy znajdujący się tam żołnierze otrzymają 2 punkty doświadczenia za każdą godzinę (przemnożone przez ilość tych placówek), druga z kolei umożliwi uzdrawianie rannych jednostek. Dzięki temu będziesz mieć dostęp do wypoczętych i rozwiniętych pod względem zdolności żołnierzy.
 • Utrzymuj produkcję żywności na dodatnim poziomie. Placówka o nazwie Produkcja Żywności służy właśnie do tego celu - tworzy 8 jednostek jedzenia na dzień, pozwalając na utrzymanie 8 żołnierzy. Jedzenie możesz także pozyskać w inny sposób - poprzez handel bądź najazdy - dzięki czemu zwolnić można miejsce pod zabudowę.
 • Handluj surowcami. Praktycznie każda placówka frakcji umożliwia handel - wymianę jednego surowca na drugi. Sprawdzaj „kursy” i wybieraj miejsca, w których handel jest najbardziej opłacalny.
 • Cały czas coś rób. Tyczy się to oczywiście mapy świata - pamiętaj, by cały czas opracowywać nową technologię, tworzyć przedmioty i odkrywać nowe tereny. Nie dopuść do sytuacji, w której któryś z tych elementów jest zaniedbany.
 • Mądrze korzystaj ze skanera obszaru. Pozwala on na odkrycie sporego kawałka kontynentu, jednak początkowo będziesz mieć dostęp do jednego tylko skanera - warto więc odpalać go tam, gdzie teren nie został jeszcze sprawdzony.
 • Rozplanuj dyplomację i relacje z innymi frakcjami na początku kampanii. Bardzo trudno utrzymać dobre relacje z więcej niż jedną frakcją, a od tego uzależniony jest dostęp do nowych technologii - każda frakcja dysponuje określonymi technologiami, a bez nich sukces w kampanii jest niemożliwy.
 • Pamiętaj, iż dyplomacja to nie jedyny sposób pozyskania nowych technologii i sprzętu - te można też, rzecz jasna ukraść. Wystarczy udać się do bazy danej frakcji i rozpocząć atak na znajdujące się tam Centrum Badawcze - po skutecznym ataku uda Ci się ukraść nowe technologie.
 • Miej na uwadze to, że nie będziesz w stanie utrzymać bardzo pozytywnych relacji ze wszystkimi trzema frakcjami. O ile da się dobić do 40-60%, o tyle osiągnięcie 90-100% graniczy z cudem. Nie musisz się, jednakże, przejmować, gdyż wystarczy raz rozwinąć relację do maksimum, by wszystko odblokować - gdyby potem uległy pogorszeniu, w dalszym ciągu dostępne będą odblokowane technologie.
 • Wypróbuj wszystkie klasy żołnierzy w grze, a także rozmaite wieloklasowości. Dziwna na pierwszy rzut oka drużyna - np. składająca się z samych Berserkerów czy Inżynierów - może okazać się niewiarygodnie skuteczna w walce, szczególnie przeciwko konkretnym wrogom.

Read this next