Skip to main content

Zamów kolekcjonerski ALMANACH i odbierz darmową grę na GOG

Odkryj gatunek gier przygodowych, które oczarowały świat.

Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Phoenix Point - dyplomacja, relacje z frakcjami

Wszystko o mechanice dyplomacji i relacjach z innymi frakcjami.

Dyplomacja odgrywa szalenie ważną rolę w grze Phoenix Point - to od niej zależy to, czy gracz będzie mieć dostęp do nowych rekrutów, a także z jakiej technologii będzie w stanie korzystać. Choć utrzymywanie pozytywnych relacji z innymi frakcjami nie należy do najłatwiejszych, bez tego gracz nie ma szans na wygranie kampanii. Jak więc dbać o stosunki dyplomatyczne z innymi?

W grze dostępne są trzy frakcje - Akolici Anu, Synedrion i Nowe Jerycho. Każda z nich daje dostęp do innych technologii i żołnierzy:

  • Akolici Anu posiadają żołnierzy klasy Berserkera, specjalizującego się w walce wręcz i Kapłana, posiadającego liczne zdolności psioniczne. Ich technologia obraca się wokół mutacji dających jednostkom dodatkowe zdolności specjalne kosztem braku możliwości ubierania pancerza na zmutowaną część ciała.
  • Synedrion udostępnia klasę Infiltratora, odpowiednika łotrzyka z gier RPG, który doskonale się kamufluje, pozostając niezauważonym dla wroga i zadaje zwiększone obrażenia z ukrycia. Technologia tej frakcji jest najbardziej zaawansowana i daje dostęp do futurystycznych narzędzi - broni zadającej obrażenia wirusowe, paraliżujące, trujące i laserowe.
  • Nowe Jerycho posiada w swoich szeregach żołnierzy klasy Inżyniera, który jest w stanie rozkładać wieżyczki obronne i korzystać z mechanicznych ramion. Jeśli chodzi o technologię, frakcja ta skupia się na broniach zadających duże obrażenia i przebijających pancerz, a także na ciężkim pancerzu.

Gracza łączą inne relacje z każdą z tych frakcji - te sprawdzić można wchodząc do zakładki Dyplomacja (1) . Tam znaleźć można informacje dotyczące nastawienia frakcji do gracza (2) , jak i do pozostałych ugrupowań (3) . Relacje przedstawione są za pomocą wartości procentowych - im wyższa, tym lepsze stosunki między grupami.

Dla gracza liczą się przede wszystkim progi relacji - czyli 25%, 50%, 75% i 100%. Każdy z nich oferuje permanentne korzyści. Dla przykładu, przekroczenie 25% sprawi, iż na mapie pokażą się wszystkie miejsca należące do danej frakcji, przy 75% gracz otrzyma możliwość zbadania każdej technologii powiązanej z daną grupą. Co ważne, raz otrzymane premie nigdy nie znikają, niezależnie od późniejszych stosunków.

Po dotarciu do progu relacji z daną frakcją, konieczne będzie ukończenie misji (4) powiązanej z daną grupą - do momentu wykonania jej, nie będzie dało się rozwinąć bardziej stosunków międzyfrakcyjnych.

Na relacje wpłynąć można poprzez następujące czynności:

  • Obrona bazy frakcji przed atakiem Pandoran bądź innej frakcji - poprawi to relację z frakcją, której bazę obronisz, pogorszy jednak relacje z pozostałymi grupami.
  • Najazd na placówkę w obrębie bazy danej frakcji - pogorszy to znacząco relacje z atakowaną frakcją, polepszy jednak z pozostałymi.
  • Zniszczenie gniazda Pandoran - po zniszczeniu gniazda poprawie ulegną relacje ze wszystkimi frakcjami.
  • Wydarzenia losowe na mapie świata - w zależności od wydarzenia, relacje mogą ulec poprawie bądź pogorszeniu.

Warto pamiętać o tym, iż frakcje będą także wchodzić w interakcję pomiędzy sobą, wpływając na swoje relacje - najczęściej znacząco pogarszając je. Prędzej czy później doprowadzi to do wojny między frakcjami i licznymi konfliktami zbrojnymi między ugrupowaniami. Niestety, gracz nie może wpływać na te relacje, jedynie na własne z daną grupą.

Następnie: Phoenix Point - leczenie i rany

Spis treści: Phoenix Point - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Phoenix Point - obrona bazy przed atakiem obcych

Read this next