Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Phoenix Point - klasy postaci: Ciężki

Wszystko o dostępnej od początku rozgrywki klasie Ciężki.

Ciężki to - obok klasy Szturm i Snajper - jedna z trzech klas żołnierzy dostępna od początku rozgrywki. Jednostki tej klasy charakteryzują najcięższym opancerzeniem i uzbrojeniem, co, niestety, okupione jest mniejszą prędkością, przekładającą się na dość ograniczonych zasięg ruchu na polu walki.

Klasa Ciężki domyślnie biegła jest w broni ciężkiej i montowanej. Do pierwszej grupy zaliczają się wszelkie działa, ciężkie karabiny i miotacze ognia, które zadają duże obrażenia i/lub niszczą pancerz wroga, do drugiej z kolei specjalne wyrzutnie montowane na pancerzu, które pozwalają wystrzelić rakiety powodujące olbrzymie straty.

Drugą cechą wyróżniającą tą klasę na tle innych jest plecak odrzutowy. Żołnierz klasy Ciężki może z niego korzystać kosztem punktów akcji i woli, przemieszczając się o kilkadziesiąt pól. Co więcej, lot przy pomocy plecaka odrzutowego pozwala omijać przeszkody terenowe i przepaści, a także wlatywać na wysokie budowle, dając graczowi dodatkowe możliwości taktyczne.

Żołnierze tej klasy posiadają dostęp do następujących zdolności:

 • Poziom 1 - Szkolenie: Ciężki - biegłość w broniach ciężkich, montowanych i w wykorzystaniu plecaka odrzutowego.
 • Poziom 2 - Awanturnik - zwiększa obrażenia zadawane wręcz o 50%.
 • Poziom 3 - Okrzyk Bojowy - zmniejsza ilość punktów akcji wrogów w promieniu 10m do 2.
 • Poziom 4 - Nowa klasa - możliwość wybrania drugiej klasy żołnierza.
 • Poziom 5 - Wybuchowa akcja - Granaty i inne materiały wybuchowe zużywają 1 punkt akcji mniej, a ich zasięg jest większy o 50% do końca tury.
 • Poziom 6 - Inspiracja - zabicie wroga przywraca sojusznikom 1 punkt akcji.
 • Poziom 7 - Atak Furii - strzela przy pomocy broni, wykorzystując wszystkie pociski w magazynku.

Na szczególną uwagę zasługuje tutaj zdolność Atak Furii (1) . Jest to jedna z najlepszych umiejętności w całej grze - przy jej pomocy żołnierz jest w stanie w ciągu 1 tury wyeliminować każdego wroga, nawet Scylle. Wartą uwagi jest także Okrzyk Bojowy (2) - dotknięci nim wrogowie będą mniej o połowę zmniejszoną ilość punktów akcji w czasie następnej tury, co znacznie zmniejsza ich skuteczność.

Jeśli chodzi o wieloklasowość, wybory są tutaj trzy. Klasa Snajper i Szturm - w przypadku pierwszej pozwala na wykonanie kilku(nastu) strzałów przy pomocy snajperki (dzięki zdolności Atak Furii), w drugiej żołnierz zyskuje zdolność Sprint, niwelując największą bolączkę tej klasy, czyli niską prędkość.

Ostatnim wyborem jest klasa Berserkera - dzięki zdolności Awanturnik, żołnierz będzie w stanie zadawać najwyższe obrażenia w grze przy pomocy ataków wręcz, zabijając sporo wrogów jednym ciosem. W tej sytuacji warto jednak wyposażyć wojaka w lżejszy pancerz, by zwiększyć jego mobilność.

Korzystając z żołnierzy tej klasy, warto pamiętać o kilku rzeczach, mianowicie:

 • Żołnierze klasy Ciężki cierpią na niską mobilność z uwagi na ich ciężki pancerz. Warto więc zainwestować dużo punktów rozwoju w podniesienie parametru Prędkość (3) .
 • Wybór Snajpera jako drugiej klasy sprawi, iż żołnierz ten będzie w stanie zabić każdego wroga w ciągu jednej tury dzięki zdolności Atak Furii - nawet potężna Scylla nie oprze się kilkunastu trafieniom ze snajperki.
 • Połączenie Snajper + Ciężki świetnie sprawdza się także podczas pojmowania wrogów. Wykorzystanie snajperki paraliżującej Atena NS-2 wraz ze zdolnością Atak Furii, pozwoli zadać celowi aż 180 punktów paraliżu, paraliżując każdy typ wroga.
 • Żołnierze tej klasy mają dostęp do potężnych broni, zadających olbrzymie obrażenia. Jednakże, wymagają one wykorzystania aż 3 punktów akcji, by przeprowadzić atak, co zawsze należy mieć na uwadze.

Następnie: Phoenix Point - klasy postaci: Snajper

Spis treści: Phoenix Point - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Phoenix Point - klasy postaci: Szturm

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Komentarze