Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Phoenix Point - pierwsze godziny rozgrywki, porady na start, jak grać

Wszystko o pierwszych godzinach rozgrywki w Phoenix Point - rozbudowa, rekrutacja jednostek, dyplomacja.

Jak w każdej grze strategicznej, w Phoenix Point pierwsze godziny rozgrywki są kluczowe dla przebiegu całej kampanii. Odpowiednia rozbudowa, najmowanie jednostek czy podejmowanie trafnych decyzji sprawi, iż dalsza część rozgrywki będzie łatwiejsza, a w dalszej perspektywie po prostu możliwa do ukończenia.

Po ukończeniu etapu samouczkowego, otrzymasz dostęp do pierwszej bazy Phoenix Point, 6-osobowej drużyny żołnierzy i trafisz na mapę świata. Od tego momentu rozpoczyna się właściwa część rozgrywki.

Zanim gdziekolwiek się ruszysz, rozpocznij badania naukowe klikając na przycisk Badania (1) . W zależności od tego, na jaką frakcję trafisz na początku rozgrywki, będziesz mieć możliwość wykonania badania związanego z danym ugrupowaniem. Najważniejszymi badaniami na starcie są Protokoły rekrutacji w bastionach (2) i Protokoły handlu z bastionami (3) . Pierwsza technologia pozwoli ci najmować oddziały w bastionach frakcji, druga z nimi handlować.

Teraz przejdź do zakładki Produkcja (4) . Nie będziesz mieć możliwości wytworzenia wartościowych broni i pancerzy (z wyjątkiem Apteczek i Granatów), warto jednak przejść do zakładki Pojazdy (5) i wrzucić do produkcji jeden pojazd Skarabeusz PX (6) . Jest to opancerzony pojazd, który co prawda zajmuje 2 miejsca w samolocie, jednak w początkowych etapach jest na wagę złota - wrogowie nie będą w stanie go zniszczyć, a sam pojazd pojedynczą serią rakiet położy większość przeciwników.

Gdy badania i produkcja zostaną rozpoczęte, przejdź do sekcji Baza (7) . Wybierz dowolne niezabudowane (czarne) miejsce i wznieś tam Placówkę Szkoleniową (8) . Budynek ten sprawi, iż każdy stacjonujący w bazie żołnierz otrzymywał będzie 2 punkty doświadczenia na każdą godzinę - dzięki temu żołnierze w bazie będą pasywnie zwiększać swoje poziomy i skuteczność na polu walki.

Teraz rozpocząć możesz odkrywanie punktów na mapie. Podleć do najbliższego, nieodkrytego (ze znakiem zapytania) punktu. W pierwszej kolejności wybierz opcję Skan Obszaru (9) - rozpocznie to skanowanie w najbliższej okolicy, odkrywając punkty, które będzie potem można zbadać. Teraz ponownie wejdź w interakcję z punktem i wybierz opcję Zbadaj (10) .

Każdy zbadany punkt zmieni się w momencie ukończenia tej czynności - czekać tam może zadanie specjalne, misja polegająca na pozyskiwaniu zasobów, zasadzka, bądź bastion jednej z trzech frakcji. Po zbadaniu punktu udaj się do kolejnego, odkrywając systematycznie okoliczne miejsca.

Zwracaj szczególną uwagę na bastiony frakcji. Przy niektórych z nich pojawi się ikonka „ludzika” - oznacza to, iż można tam zrekrutować nowego żołnierza. Udaj się tam czym prędzej, wejdź do podglądu bastionu, a następnie kliknij na przycisk Zrekrutuj żołnierza (11) , by nająć żołnierza. Jeśli w samolocie, którym się poruszasz, nie ma wolnego miejsca, zostanie on zrzucony do najbliższej bazy Phoenix Point - w tym momencie jedynej, którą masz pod kontrolą.

Od tego momentu pamiętać należy o kilku rzeczach, mianowicie::

  • Prowadzić kolejne badania naukowe. Warto przede wszystkim skupić się na tych, które odblokowują nowy sprzęt - każda mocniejsza wersja broni czy pancerza ułatwi ci walkę z obcymi. Pamiętaj, by ZAWSZE prowadzone były jakieś badania.
  • Produkować nowy sprzęt. W pierwszej kolejności zadbaj o to, by cały czas mieć zapas Granatów i Apteczek - każdy żołnierz powinien mieć po jednym przedmiocie tego typu w plecaku. W dalszej kolejności twórz nowe elementy uzbrojenia - bronie, pancerze i wspomagacze.
  • Jeśli nie masz potrzeby produkowania nowych przedmiotów, wykorzystaj moce przerobowe do tworzenia nowych statków powietrznych. Każdy kolejny samolot pozwala ci na szybsze odkrywanie mapy i sprawniejsze reagowanie na akcje wroga.
  • Broń bastiony innych frakcji przed atakami Pandoran. Przez pierwsze godziny rozgrywki ataki te nie sprawią ci problemu, a skuteczna obrona pozwoli poprawić relacje z frakcją. Pamiętaj też, iż po każdej udanej obronie w okolicy zaatakowanego bastionu pojawi się leże Pandoran - udaj się tam czym prędzej i je zniszcz, by zyskać sporo punktów poparcia u trzech frakcji.
  • Rekrutuj nowych żołnierzy. Nie wybrzydzaj - rekrutuj każdy typ jednostki, który się pojawi. W początkowych godzinach rozgrywki potrzebujesz możliwie dużo nowych wojaków, by skutecznie walczyć z obcymi.
  • Rozbudowuj bazy Phoenix Point. W każdej bazie powinna znaleźć się przynajmniej jedna Placówka Szkoleniowa, Ambulatorium, Kwatery i Produkcja żywności. Dalsze miejsca zajmuj wedle uznania, zwiększając produkcję poprzez Zakłady produkcyjne bądź przyspieszając badania dzięki Laboratorium Badawczym. Nie zapominaj też o Magazynach, by móc przechowywać przemdioty.
  • Wykonuj misje rozrzucone po mapie. Te często pozwalają zdobyć sporo surowców i poparcia innych frakcji, czasami są też konieczne, by pchnąć fabułę do przodu bądź zyskać jakiś unikatowy przedmiot.
  • Postaraj się zadbać o relacje z frakcjami. Idealnym byłoby utrzymanie pozytywnych relacji z każdą z nich, ważnym jest jednak, by przynajmniej jedna z nich rozwinięta była do maksimum - dzięki temu zyskasz pełnię benefitów , pozwalającą ci na zdobycie przewagi nad obcymi.

Następnie: Phoenix Point - punkty zdrowia i uszkodzenia części ciała

Spis treści: Phoenix Point - poradnik i najlepsze porady

Read this next