Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Elden Ring - lokacje: kolejność, co odkrywać

Poznaj kolejność odwiedzania najwrażliwszych lokacji w grze.

Elden Ring jest grą z otwartym światem, a przez to ma otwartą strukturę. Po ukończeniu prologu i wyjściu na powierzchnię możemy dowolnie podróżować i przemierzać na wierzchowcu świat gry. Możesz czuć się zakłopotany na początku gry, więc przygotowaliśmy specjalną stronę, dzięki której postawisz pierwsze kroki w grze.

Wielu graczy może zastanawiać się, gdzie udać się najpierw albo co robić, gdy utkną w martwym punkcie. Dlatego przychodzimy z pomocą i podpowiadamy, w jakiej kolejności zwiedzać poszczególne regiony i lokacje. Uszeregowaliśmy je w kolejności od najłatwiejszego do najtrudniejszego miejsca.

Poniżej przygotowaliśmy mapy, na których wskazaliśmy kierunki i główne cele fabularne.


Na tej stronie:


Kolejność zwiedzania lokacji w Elden Ring

Sugerujemy przechodzić kolejne lokacje fabularne według poniższej kolejności. Jest to nasza propozycja. Oczywiście, jeśli uznasz, żeby zacząć od innych miejsc lub w trakcie zmienić kolejność zwiedzania poniższych lokacji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak zrobić.


Zamek Burzowego Całunu

Ta lokacja znajduje się najbliżej punktu startowego, czyli miejsca łaski Pierwszy krok (A) - jest to pierwsze miejsce łaski, jakie odkryjesz, wydostając się z podziemi kończący prolog.

Przewodnictwo łaski wyraźnie wskazuje cel, czyli Zamek Burzowego Całunu (D).

Najpierw jednak musisz dotrzeć do Ruin przedniej bramy (B), gdzie znajduje się także miejsce łaski. Przejdź przez bramę (1) i idź w górę ścieżki. Jeśli nie możesz poradzisz sobie z wrogami, wsiądź na konia i omiń ich, by dotrzeć do Szopy Burzowego wzgórza (C),gdzie odnajdziesz kolejne miejsce łaski.

Przed wejściem do Zamku (D), czeka cię trudna walka z Margitem, a potem będziesz mógł eksplorować zamczysko, na końcu którego spotkasz bossa fabularnego - Godrickia, Zszywańca.

Odnośniki do stron związanych z tą lokacją:


Zamek Morne (południowe Pogrobno, Płaczący Półwysep

Na południe od Ruin przedniej bramy, jedź wzdłuż drogi, by dotrzeć do Mostu ofiarnego (A). Jeśli nie dasz rady pokonać wrogów na tym moście, przejedź obok nich na koniu i podążaj na południe.

Odblokuj miejsce łaski Mury obronne zamku Morne (B) i jedź dalej na południe, a dotrzesz do Zamku Morne (C), gdzie zmierzysz się z bossem.

Odnośniki do stron związanych z tą lokacją:


Akademia Rai Lacarii (Jezioro Liurni)

Dotrzeć do regionu Jezioro Liurni możesz na dwa sposoby:

  • pokonując głównego bossa lokacji Zamek Burzowego Całunu - Godricka, Zszywańca - by wydostać się na drugi koniec zamku, gdzie znajduje się przejście do Jeziora Liurni
  • odnajdując ukrytą ścieżkę (A) wokół zamku, dzięki której przedostanie się na tyłu zamku, a potem do Jeziora Liurni

Akademia Rai Lacarii (B) znajduje się w centralnym punkcie jeziora. Aby wejść do środa kompleksu, musisz najpierw zdobyć Błyskamienny klucz do Akademii. Ten przedmiot znajduje się na małej wyspie (C), której pilnuje smok. Jeśli nie chcesz z nim walczyć, zabierz Błyskamienny klucz do Akademii i ucieknij z miejsca walki.

Na końcu Akademii Riu Lacarii czeka na ciebie boss fabularny - Rennala.

Odnośniki do stron związanych z tą lokacją:


Karyjska posiadłość

Karyjska posiadłość (A) znajduje się na północ od Akademii Rai Lucarii (B). Na końcu tej lokacji zmierzysz się z bossem i dotrzesz na tyły posiadłości.

Odnośniki do stron związanych z tą lokacją:


Caelid: Zamek Lwiej Grzywy i Sellia, Miasto Magii

W Zamku Lwiej Grzywy (A) zmierzysz się z bossem fabularnym Radahanem, a w Sellię, Miasto Magii (B) warto zwiedzić, aby zdobyć doświadczenie i zebrać skarby.

Odnośniki do stron związanych z tą lokacją:


Płaskowyż Altus

Aby dostać się do regionu Płaskowyż Altus, możesz:

  • skorzystać z Wielkiej Windy Dectus (A) - aby jej użyć, musisz złożyć w całość Medalion Dectus,
  • przejść przez jaskinie i urwiska rozpoczynające się w Wiosce w wąwozie (B), by dotrzeć do bossa; kiedy go pokonasz, odnajdziesz przejście na Płaskowyż Altus.

Odnośniki do stron związanych z tą lokacją:


Góra Gelmir, Wulkaniczny Dwór

Ten podregion znajduje się na zachód od Płaskowyżu Altus. Kiedy dotrzesz do miejsca łaski Most Nieprawości (A), idź wzdłuż drogi i wejdź po drabinie na górę (1). Czeka cię długa droga do Wulkanicznego dworu (B), na końcu którego czeka cię walka z bossem fabularnym - Rykardem.

Odnośniki do stron związanych z tą lokacją:


Leyndell, królewska stolica

Kolejną dużą lokacją na Płaskowyżu Altus jest miasto Leyndell, które znajduje się na wschodzie regionu. Na stronie Elden Ring - Leyndell, królewska stolica wskazaliśmy położenie tego miejsca i wyjaśniliśmy, jak do niego dotrzeć.

Odnośniki do stron związanych z tą lokacją:


Szczyty Gór Olbrzymów

Po tym jak przebrniesz przez Leyndell, królewską stolicę, twoim kolejnym celem są Szczyty Gór Olbrzymów, region wysunięty najbardziej na północ mapy. Na stronie Elden Ring – Wielka Winda Rold: jak dotrzeć z Leyndell wyjaśniliśmy, jak wydostać się z miasta i przejść do wspomnianego regionu.

Odnośniki do stron związanych z tą lokacją:

Uwaga! Ze Szczytów Gór Olbrzymów możesz przenieść się do opocjonalnej lokacji - Świętego Drzewa Miquelli - gdzie czeka cię jedno z większych wyzwań w grze. Nie jest to jednak miejsce obowiązkowe do zakończenia gry.


Przeklęte Farum Azula

Gdy dotrzesz do Kuźni Olbrzymów, możesz przenieść się do Przeklętego Farum Azula, przedostatniej dużej lokacji w grze.

Odnośniki do stron związanych z tą lokacją:


Leyndell, Stolica Popiołów

Kiedy rozprawisz się z Malikethem, Czarną Klingą w Przeklętym Farum Azula, wrócisz do pokrytego popiołami Leyndell. Wówczas dojdzie do finałowych roztrzygnięć i walk z bossami.

Odnośniki do stron związanych z tą lokacją:


Zakończenie gry

Gdy pokonasz finałowego bossa - Eldeńską Bestię - dotrzesz do zakończenia gry.


Opis przejścia i walki z bossami

Na stronie: Elden Ring - opis przejścia: misje główne znajdziesz odnośniki do wszystkich najważniejszych lokacji w grze, a także do bossów fabularnych, których musisz pokonać, aby osiągnąć kolejne kamienie milowe.

Zwróć uwagę, że uszeregowaliśmy lokacje według regionów, które warto najpierw odwiedzić. Oczywiście możesz przyjąć inną kolejność, ale nasz podział uwzględnia rosnący poziom trudności.


Jaki poziom postaci do walki z bossami i zwiedzania regionów

Obszary, z których składa się świat gry, zawierają wyzwania i przeciwników przygotowanych z myślą o różnych poziomach postaci. W teorii możemy udać się wszędzie, ale niektóre lokacje będą po prostu trudniejsze, jeśli nie poczekamy z eksploracją na rozwój bohatera.

Dlatego na stronie Elden Ring - lokacje i rekomendowane poziomy postanowiliśmy przygotować zestawienie wszystkich regionów i podregionów z wymienieniem przy nich zalecanego poziomu postaci. Jest to optymalna kolejność zwiedzania świat gry.

Spis treści: Elden Ring – Poradnik, Solucja

O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Komentarze