Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

The Last of Us (serial) - przewodnik po serialu

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.

Witajcie! Przed wami przewodnik po serialu „The Last of Us”. To produkcja HBO mocno oparta na grze o takim samym tytule. Głównymi bohaterami są Ellie i Joel, próbujący znaleźć swoje miejsce w świecie zniszczonym przez epidemię zmutowanego grzyba kordycepsa.

Każda zainfekowana osoba powoli zmienia się w agresywne monstrum i im dłużej w takiej postaci żyje, tym mniej przypomina człowieka. Ludzkość zgromadziła się w odizolowanych od świata zewnętrznego strefach kwarantanny, gdzie walczą o to, by ich codzienność choć w niewielkim stopniu przypominała życie sprzed zarazy.

Ten przewodnik powstał dla wszystkich widzów serialu. Dzięki niemu pogłębisz wiedzę o postaciach i rozwiejesz wątpliwości, jakie mogą pojawić się po każdym odcinku. Przygotowaliśmy też podsumowania każdego epizodu, żebyś przed każdą premierą mógł przypomnieć sobie, co działo się ostatnio.


Na tej stronie:


Odcinki, bohaterowie, świat serialu

W tej sekcji znajdziesz wszystko, co do tej pory przygotowaliśmy odnośnie serialu „The Last of Us”.

Podstawowe informacje

Bohaterowie, postacie

Inne najważniejsze zagadnienia


Serial a gra The Last of Us

Serial oparto na historii opowiedzianej w grze The Last of Us, wydanej po raz pierwszy w 2013 roku. To produkcja znanego amerykańskiego studia Naughty Dog, w portfolio którego znajduje się też seria Uncharted i Crash Bandicoot. Studio dorobiło się w branży statusu tytanów pracy i prawdziwych perfekcjonistów, którzy tworzą jedne z najlepszych gier na świecie.

Seria The Last of Us ma dwie części. Pierwszy sezon serialu opowiada historię z pierwszej części gry, a kolejne sezony (lub sezon) będą oparte na The Last of Us: Part II, wydanym w 2020 roku. Współtwórcą serialu jest Neil Druckmann, reżyser obu części gry.

Pierwsza część gry otrzymała jeszcze w 2014 roku dodatek Left Behind, opowiadający o dawnej przyjaźni Ellie. Na tym DLC oparto 7. odcinek serialu.

Obie części uzyskały sporo prestiżowych nagród niemal na każdym polu: gry zostały docenione za grafikę, muzykę, historię, występy aktorskie - otrzymały też kilka tytułów Gry Roku.

Pierwszy sezon „The Last of Us” z grubsza trzyma się fabuły gry. Najważniejsze wydarzenia pozostają bardzo podobne, a niektóre dialogi wyciągnięto wprost z gier, niemal słowo w słowo. Scenarzyści pozwolili sobie jednak na mniejsze i większe odstępstwa. Dodano wiele postaci, rozwinięto wątki poboczne, a czasami nawet całkowicie zmieniono historie pewnych osób. Szczegóły poznasz na naszej stronie o różnicach względem gier.

Czy warto zagrać w gry po obejrzeniu serialu?

Zdecydowanie zachęcamy wszystkie osoby, którym sposobał się serial, do zagrania w serię The Last of Us. To wspaniała, świetnie zagrana i wyreżyserowana przygoda, bardzo wyróżniająca się na tle innych gier dostepnych na rynku. Gry Naughty Dog potrafią wzruszyć tak samo jak serial, a może i jeszcze mocniej.

Pierwsza część gry dostępna jest na PS3, PS4 i PS5, ale najlepiej zagrać w wersję zwaną The Last of Us: Part I. To remake (odświeżona graficznie i gameplayowo wersja) wydany w 2022 roku na PS5 i w 2023 roku na PC. The Last of Us: Part I zawiera dodatek Left Behind - również w wersji remake.

The Last of Us 2 dostepne jest na PS4 i PS5. W tym przypadku lepiej zagrać na PS5 ze względu na opcję zabawy w wyższej płynności, 60 klatkach na sekundę.

W serię The Last of Us mogą zagrać nawet osoby niedoświadczone w grach wideo. Wszystko dzięki obszernemu wachlarzowi ustawień i ułatwień. Można np. włączyć automnamierzanie wrogów czy skanowanie okolicy w poszukiwaniu istotnych przedmotów. Uwaga: w przypadku pierwszej części gry zaawansowane ułatwienia są dostępne tylko w wersji Ther Last of Us: Part 1.


Ciekawostki o serialu

Kilka dodatkowych informacji dla fanów serialu. Dotyczą między innymi okoliczności powstania serialu i aktorów.

  • Kompozytorem muzyki do serialu jest Gustavo Santaolalla, odpowiedzialny za soundtrack gier The Last of Us.
  • W serialu znajdziemy aktorów, którzy występowali w grach - czasami w zaskakujących rolach. To Ashley Johnson (Ellie w grze, mama Ellie w serialu), Troy Baker (Joel w grze, pomocnik Davida w serialu), Merle Dandridge (Marlene w grze i serialu) i Jeffrey Pierce (Tommy w grze, ochroniarz Kathleen w serialu).
  • Aktorzy wcielający się w zainfekowanych są podobno dużymi fanami gier i dlatego tak dobrze odtwarzają ruchy „zombie”.
  • Z kolei głosy klikaczy nagrali ci sami aktorzy, którzy użyczyli głosu zainfekowanym w grze The Last of Us.
  • Współtwórcą serialu jest Neil Druckmann, reżyser gry The Last of Us. Pracował w duecie z Craigiem Mazinem, który jest scenaryzstą i producentem miniserialu „Czarnobyl”.
  • Pedro Pascal i Bella Ramsey (serialowi Joel i Ellie) mieli już okazję spotkać się na planie. Grali w serialu „Gra o Tron” - wcielili się odpowiednio w Oberyna Martella i Lyannę Mormont.
  • Ponad 100 dziewczyn zostało przesłuchanych do roli Ellie. Lata temu, kiedy „The Last of Us” miało być jeszcze filmem, a nie serialem, o rolę ubiegały się między innymi znana z „Gry o Tron” Maisie Williams oraz „Kaitlyn Dever”. Do czasu produkcji serialu obie wyrosły jednak z roli (Ellie ma 14 lat).
  • Bella Ramsey nie przypomina Ellie z gry, ale twórcy byli zachwyceni jej grą aktorską i zachowaniem, które było podobno idealną mieszanką cech tej postaci.
  • Historia mamy Ellie pochodzi ze scenariusza planowanego niegdyś dodatku do gry, który nigdy się jednak nie ukazał.
  • Producenci polecili Belli Ramsey, żeby nie grała w The Last of Us w obawie przed „skopiowaniem” Ellie z gry. Zamiast tego miała obejrzeć trochę gameplayu na YouTube, żeby poznać sens tej gry i postaci.
  • Bella Ramsey miała bardzo długie włosy przed nagraniami, ale do roli Ellie musiała je ściąć aż o ok. 40 cm.
  • Neil Druckmann i Troy Baker chcieli, żeby Joela zagrał Josh Brolin. Odnośnie Ellie, wybór Ashley Johnson padł na wspomnianą już Maisie Williams.
  • Szansę na wcielenie się w Joela miał podobno także Hugh Jackman, znany chociażby z roli Wolverine'a.
  • Na planie serialu był zakaz wypowiadania słowa „zombie”. W grach to słowo również nie pada ani razu. Twórcy nie chcą, by ich gra i serial kojarzyły się ze stereotypowymi opowieściami o zombie.
  • Potwierdzono już, że powstanie drugi sezon serialu „The Last of Us”. Niewykluczone, że obejmie jednak tylko połowę obszernej opowieści z The Last of Us: Part II. W takim wypadku resztę zobaczymy w sesonie 3.
  • Bella Ramsey ponownie wcieli się w Ellie w 2. sezonie serialu.
  • W różnych odcinkach serialu pojawiają się ukryte odniesienia do gier studia Naughty Dog lub samego studia. To dla przykładu logo zespołu na breloku od kluczy czy scena z barem Macho Nacho, w którym niegdyś pracowała Elena, jedna z postaci z serii gier Uncharted.
  • Nick Offerman początkowo chciał odrzucić rolę Billa w 3. odcinku. Do roli przekonała go jednak żona, według której scenariusz trzeciego epizodu był jednym z najlepszych, jakie kiedykolwiek pokazano jej mężowi.
  • Szósty odcinek serialu miał dwa zabawne błędy, które szybko dostrzegli widzowie. Gdy pokazano szeroki plan mostu w drodze do Jakcson, w lewym dolnym rogu można było dostrzec ekipę operatorów. Natomiast gdy Ellie wita się w Jakcson z koniem o imieniu Gwiazda, pod głową źrebięcia pokazała się dłoń członka ekipy (ktoś nie chciał, żeby koń spuścił głowę podczas nagrywania). Obie sceny już poprawiono i błędów nie można zobaczyć w HBO Max.

Read this next