Skip to main content

Zamów kolekcjonerski ALMANACH i odbierz darmową grę na GOG

Odkryj gatunek gier przygodowych, które oczarowały świat.

Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

The Last of Us serial - kim jest Riley i co się z nią stało

Wszystko, co musisz wiedzieć o przyjaciółce Ellie.

Obok Ellie, główną bohaterką 7. odcinka „The Last of Us” jest Riley. Na tej stronie dowiesz się, kim była Riley i co się z nią stało.


Na tej stronie:


Riley w The Last of Us

Riley Abel to 16-letnia przyjaciółka Ellie. Poznały się w szkole militarnej Fedry, gdzie szkolono młodych chłopców i dziewczyny na żołnierzy. Ci mieli w przyszłości walczyć nie tylko z zarażonymi, ale też ze Świetlikami.

Z siódmego odcinka wiemy, że Riley była nie tylko dobrą przyjaciółką Ellie, ale też niejako jej „ochroniarzem”, przepędzając osoby, które dokuczały dziewczynie. Gdy Riley nie było przy Ellie, musiała się ona bronić sama.

Pewnego dnia Riley bez słowa zniknęła ze szkoły Fedry i była nieobecna przez kilka tygodni. Ellie była przekonana, że 16-latka nie żyje, jednak pewnego dnia Riley zakradła się do sypialni głównej bohaterki. Okazało się, że Riley dołączyła do wspomnianych już Świetlików, czyli organizacji, która sprzeciwia się rządom Fedry i próbuje z nią walczyć - jednocześnie wierząc, że można opracować lek na infekcję będącą plagą ludzkości.

Riley od dawna czuła się źle w Fedrze i nie utożsamiała się z poglądami organizacji. Nie pomagał fakt, że dostała przydział jako służba przy ściekach - miała więc, jak to sama określiła, „pilnować, jak ludzie przerzucają gówno”. Kiedy wymknęła się ze szkoły, spotkała przedstawicielkę Świetlików, a ta bez problemu przekonała ją do dołączenia do grupy.

Świetliki postanowiły przelokować Riley z Bostonu do Atlanty. Ostatni dzień w Bostonie postanowiła więc spędzić z Ellie, szykując pożegnanie i jednocześnie szereg zabaw w centrum handlowym.

Przypomnijmy, że imię Riley pada już w pierwszym odcinku „The Last of Us”. Wypowiada je Marlene, przywódczyni Świetlików, gdy po raz pierwszy odwiedza Ellie przetrzymywaną w niewoli. Świetliki sprawdzają, czy Ellie faktycznie jest odporna na infekcję. Od momentu ugryzienia minęły już trzy tygodnie.

Gdy Ellie dowiaduje się, z kim rozmawia, nazywa Marlene terrorystką - takie przekonanie o Świetlikach jest powszechne wśród Fedry i osób wychowanych w szkołach wojskowych, gdzie trafiła także Eliie. „Terrorystka? A czy Riley była terrorystką?” - odpowiada Marlene.


Czy Ellie kocha się w Riley

Tak, można to tak określić. Zarówno w serialu, jak i grze, Ellie darzy Riley uczuciem, które wyraźnie jest czymś wykraczającym poza przyjaźń.

Widać to chociażby po sposobie, w którym Ellie patrzy ukradkiem na Riley czy po tym, jak wielokrotnie poprawia fryzurę, by ładniej wyglądać.

Ellie przynajmniej raz „przymierzała się” też do pocałunku Riley, początkowo nieskutecznie. Dziewczyny całują się jednak w sklepie z maskami, a zaraz potem pojawia się zarażony i wybucha chaos, który doprowadza do nieszczęśliwego zakończenia.

Trudno stwierdzić, czy Riley odwzajemnia uczucie. Wydaje się, że traktuje Ellie raczej tylko jako bardzo dobrą przyjaciółkę, choć nie jest urażona, że Ellie ją pocałowała.


Czy Ellie zabiła Riley

Riley umarła i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Choć serial i gra nie pokazują śmierci tej postaci, żadna osoba nie jest w stanie przeżyć po zainfekowaniu dłużej niż kilka dni - wyjątkiem jest Ellie, która jest odporna. Oczywiście Ellie jeszcze o tym nie wie i dlatego jest szczerze przerażona.

Serial i gra przedstawiają dość otwarte zakończenie wątku Riley i Ellie. Dziewczyny zostają zainfekowane i zastanawiają się, co dalej zrobić. Riley proponuje dwa wyjścia: samobójstwo lub wspólne czekanie aż do momentu przemiany w „zombie”. Bohaterki wybierają to drugie wyjście, ale początkowo nie wiemy, co się z nimi potem dzieje.

Pod koniec 9. odcinka dowiadujemy się, że to Ellie była zmuszona zabić swoją przyjaciółkę, kiedy ta się przemieniła. Najpewniej zrobiła to w obronie własnej.

To właśnie o Riley mówi Ellie w Kansas City, kiedy przyznaje, że musiała już kiedyś kogoś zabić.

Wszystkich, którym podoba się wątek Ellie i Riley, gorąco zachęcamy do zagrania w The Last of Us oraz dodatek Left Behind (najlepiej w remake, czyli z dopiskiem „Part I”). Gwarantujemy, że się nie zawiedziecie.

Spis treści: The Last of Us (serial) - przewodnik po serialu

Więcej o serialu The Last of Us:

Read this next