Skip to main content

The Last of Us serial - Henry i Sam: kim są

I czy aktor naprawdę jest niesłyszący.

Czwarty i piąty odcinek „The Last of Us” wprowadzają na ekran dwie nowe postacie - Sama i Henry'ego. Na tej stronie opisujemy, kim są bracia oraz omawiamy kwestię niepełnosprawności Sama, który jest niesłyszący.

UWAGA NA SPOILERY: Jak wskazuje tytuł strony, zamieszczamy tutaj informacje o fabularnych szczegółach serialu. Jeśli nie chcesz ich poznać, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Możesz też przejść do działu filmy i seriale lub na stronę główną serwisu i przeczytać codzienną dawkę informacji ze świata gier, seriali i filmów.


Na tej stronie:


Henry i Sam w 4. i 5. odcinku serialu

Dwójkę bohaterów poznajemy w 4. odcinku serialu, na samym końcu. Mierzą do Joela i Ellie z broni, więc wydają się wrogo nastawieni. Szybko okazuje się jednak, że ich zamiary są inne.

Henry i Sam są rodzeństwem. Henry opiekuje się swoim 8-letnim bratem, który jest niesłyszący. Starszy brat jest „najbardziej poszukiwanym człowiekiem w Kansas City” - chce go dopaść grupa Łowców, której dowodzi Kathleen.

Łowcy poszukują Henry'ego, bo jest tzw. kolaborantem. Pomaga Fedrze lokalizować i pojmować członków wrogiej frakcji Łowców w zamian za zapasy, np. leki i żywność. Choć Henry wręcz brzydzi się Fedrą, pomaga im, żeby zapewnić sobie i bratu warunki przeżycia.

W przypadku Kathleen sprawa jest też osobista. Henry wydał Fedrze brata Kathleen, który był pierwszym liderem Łowców. Zrobił to w zamian za leki na białaczkę, na którą cierpiał Sam.


Czy Sam też był niesłyszący w grze

Nie, Sam z gry The Last of Us nie był niesłyszący. To jedna z licznych zmian, na którą zdecydowali się scenarzyści serialu.

Uczynienie z Sama osoby głuchoniemej sprawiło, że historia braci jest jeszcze bardziej tragiczna, ale jednocześnie w pewien brutalny sposób bardziej interesująca. W grze Sam i Ellie sporo rozmawiali, a w serialu robili to samo, z tym że młodzieniec porozumiewał się z Ellie za pomocą tablicy, na której pisał.

Twórcy serialu tłumaczą, że w przypadku Sama i Henry'ego nie chcieli kopiować relacji, która wykształca się między Joelem a Ellie - według scenarzystów byłoby to po prostu zbyt nudne. Dlatego zdecydowali się na poszukiwania innych sposobów komunikacji między braćmi.


Czy aktor grający Sama naprawdę jest głuchoniemy

Tak, Keivonn Woodard, który wciela się w Sama, naprawdę jest niesłyszący. Znalezienie aktora pasującego do wszystkich kryteriów było nie lada wyzwaniem.

Musiał być czarnoskórym dzieckiem w wieku 8-11 lat, niższym od Ellie i posługującym się ASL, czyli Amerykańskim Językiem Migowym. Okazało się, że Woodard - który do tej pory grał tylko w jednym filmie, w dodatku rolę drugoplanową - nadawał się idealnie.

Jak zapewne zauważyłeś, Henry doskonale posługuje się ASL, ale ciekawostką jest fakt, że wcielający się w niego aktor - Lamar Johnson - wcale nie znał języka migowego przed nagraniami. Ekipa współpracowała jednak z instruktorami ASL i dzięki temu zarówno Henry jak i Ellie porozumiewają się z Samem.


Czy los Henry'ego i Sama jest taki sam w grze

Jeśli obejrzałeś 5. odcinek serialu, to wiesz, że Sam zostaje w nim zarażony, co sprawia, że rzuca się na Ellie nad ranem. Henry jest zmuszony zastrzelić brata, a następnie popełnia samobójstwo.

Zakończenie historii czarnoskórych braci jest dość podobne w grze The Last of Us, choć są pewne różnice. Sam też zostaje ugryziony, ale nie mówi o tym Ellie. Nie ma więc sceny, w której dziewczyna smaruje ranę Sama swoją krwią.

W grze Sam i Ellie nie spali w jednym pokoju, ale rano Ellie poszła do pokoju Sama, przywitać się z młodzieńcem. Ten przeszedł już przedmianę i rzucił się na dziewczynę - reszta sceny wyglądała bardzo podobnie. Henry też początkowo zabronił Joelowi zbliżania się do szamoczącej się na ziemi pary, a potem sam zdecydował się zabić swojego brata i skończyć ze swoim życiem.

Spis treści: The Last of Us (serial) - przewodnik po serialu

Więcej o serialu The Last of Us:

Read this next