Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Sekiro - walka: najlepsze porady

Jak przetrwać w brutalnym świecie Sekiro.

Sekiro: Shadows Die Twice to tytuł o wysokim stopniu trudności, w którym starcia z wrogami stanowią główną część rozgrywki. Dlatego nauka sztuki walki kataną jest kluczem do sukcesu.

W tym materiale zamieściliśmy wskazówki i porady ogólne dotyczące pojedynków ze zwykłymi przeciwnikami, jak i tymi potężniejszymi, czyli bossami.

Więcej porad znajdziesz na stronach:


Oducz się tego, czego się wcześniej nauczyłeś

Pomimo że Sekiro: Shadows Die Twice jest grą akcji stworzoną przez tych samych ludzi, co seria Dark Souls i Bloodborne, musisz przyzwyczaić do nieco innego podejścia do walki niż w przypadku wspomnianych gier. Należy wyeliminować nawyki i odruchy, które zakorzeniły się w głowie.

Warto zwrócić uwagę na nowe mechaniki, które diametralnie zmieniają rozgrywkę. Shinobi jest bardzo szybki i zwinny, dzięki temu, że jego wytrzymałość jest nieskończona. Starcia opierają się na parowaniu i łamaniu postury, a także na kontratakach. Dlatego nawet po wielu godzinach spędzonych przy grach "soulsborne" nie można poczuć się pewnie w Sekiro.


Staraj się jak najdłużej pozostać niezauważonym

W przeciwieństwie do gier "soulsborne", Sekiro: Shadows Die Twice oferuje zaawansowane mechanizmy składankowe, dzięki którym możemy część przeciwników wyeliminować po cichu lub ich po prostu ominąć. Co prawda, w tym drugim przypadku musisz liczyć się, że nie otrzymasz za takie działanie cennych punktów doświadczenia.

Często ustawienie wrogów sprzyja sytuacjom, w których możemy likwidować rywali jeden po drugim. Dlatego warto to wykorzystać. Może nie zawsze będziesz w stanie wyczyścić całą lokację z oponentów, ale zabicie choć części z nich, nie wszczynając alarmu, z pewnością ułatwi sprawę.

Szukaj różnych możliwości, które uproszczą twoje starania. Zarośla, dachy budynku, gałęzie drzew czy odnalezienie skrótów to lokacji dają przewagę shinobi. Linka z hakiem, dzięki której przedostaniesz się na wyżej umieszczone obiekty, i przykucnięcie, dzięki któremu dłużej pozostaniesz niezauważony, również pomogą w bezszelestnym zabijaniu wrogów.


Żyje się tylko dwa razy

W Sekiro śmierć, podobnie jak w serii Dark Souls, jest integralną częścią gry. Twórcy trochę uprościli mechanikę związaną z umieraniem, dając nam możliwość wskrzeszenia. Ten aspekt ma swoje ograniczenia, ale odrodzenie się w miejscu, w których przed chwilą polegliśmy, niewątpliwie jest dużym ułatwieniem.

Czasami - po wskrzeszeniu - lepiej uciec z pola walki i udać się do najbliższego posążku rzeźbiarza, aby odpocząć i odnowić zapas tykwy leczniczej, a także obronić punkty doświadczenia i seny, zamiast próbować zemścić się na wrogu i ponieść porażkę.


Naucz się ataków przeciwników

W Sekiro spotkasz wiele typów przeciwników. Każdy z nich posiada inny wachlarz ataków i inaczej się broni. Zanim zaatakujesz wroga, którego wcześniej nie spotkałeś, postaraj się go najpierw wyczuć. Zachowując bezpieczny dystans, poczekaj na jego ruch.

Czynności, które działały podczas starcia z innym rywalem, niekoniecznie muszą przenieść zamierzony skutek z nowym wrogiem. Podczas pojedynków z niektórymi oponentami musisz użyć odpowiedniego narzędzia protezy, aby przełamać jego obronę (np. topór rozbija tarczę przeciwników).

Szukaj rozwiązań, ucząc się na błędach. Z każdej porażki powinieneś wyciągnąć wnioski, które zaprocentują w przyszłości.


Mini bossowie

Część walk z bossami możesz ominąć, przebiegając obok nich, aby dostać się do kolejnej lokacji. Jeśli któryś z tych przeciwników sprawia ci problemy, wróć do niego za jakiś czas, gdy bardziej rozwiniesz postać lub okrzepniesz w walce.

Warto podejmować kolejne próby walki z mini bossami. Oprócz czystej satysfakcji, po wygranym pojedynku, możesz liczyć na cenne przedmioty, dzięki którym Wilk stanie się silniejszy.

Większość starć z mini z bossami została tak skonstruowana, abyś miał możliwość pozbawienia pierwszego paska życia, zadając przeciwnikowi śmiertelny cios. Wykorzystaj to i zakradnij się bliżej rywala, gdy ten stoi odwrócony do ciebie tyłem.


Nie zapominaj o silnym ataku

Przytrzymując przycisk odpowiedzialny za atak, shinobi wyprowadza silne uderzenie - pchnięcie. W wielu sytuacjach jeden, mocny cios sprawdzi się lepiej niż seria cięć. Wyprowadzony silny atak, w odpowiednim momencie, może zatrzymać szarże wroga, a także przełamać jego obronę.

Co więcej, mocne uderzenie sprawdza się świetnie, gdy mamy mało czasu na zadanie ciosu - i wówczas gdy oczekujemy, że po chwili rywal wyprowadzi potężny atak. Czasami ostrożna taktyka polegająca na zadaniu jednego ciosu i szybkiego odskoku jest lepsza niż zmasowany atak.


Odnajdź odpowiedni rytm walki

Dark Souls nauczyło wielu graczy czekania na odpowiednią okazję do wyprowadzenia ataku. W Sekiro nadal ten element występuje, zwłaszcza w starciach z potężnymi wrogami, ale wielu sytuacjach agresywny styl walki lepiej się sprawdzi. Brutalna siła i wyczucie czasu to najlepszy sposób, aby przełamać posturę przeciwnika.

Jeśli chcesz zmniejszyć poziom postawy bossa, musisz nadążyć za tempem. Atakuj i upewnij się, że zgrasz parowanie z ciosami rywala.

Atak, atak, blok, blok, atak - odnajdź rytm, który pasuje danego pojedynku.


O autorze

Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Komentarze