Skip to main content

Dragon's Dogma 2 - Affinity, poprawa relacji, dawanie prezentów

Przyjaźnie i romanse.

System relacji pomiędzy głównym bohaterem a różnymi NPC w Dragon's Dogma 2 oparty jest o wskaźnik Affinity. Wykonuj przysługi dla mieszkańców świata, ofiarowuj prezenty, by zyskać przychylność a czasami i określone korzyści.


Na tej stronie:


Affinity - jak działa system relacji

Gra nie wyjaśnia dokładnie, jak działają relacje. Nie jest dostępny także wskaźnik poziomu Affinity. Główną metodą poprawy stosunków jest przekazywanie prezentów innym osobom (o czym piszemy niżej). Czasami wykonanie zadań pobocznych dla NPC również poprawia relację. Gdy już zaprzyjaźnisz się z kimś, możesz otrzymać od nich misje eskorty.

Otwórz menu i wejdź w zakładkę History, następnie wybierz NPC Logbook. W tym miejscu poznasz informacje na temat wszystkich spotkanych mieszkańców krainy. Najważniejsze podpunkty to miejsce zamieszkania (choć nie jest podana specyficzna lokalizacja - nierzadko jednak ujrzysz znaczniki na mapie prowadzące do kluczowych postaci w formie małych flag) oraz sekcja "Likes" określająca upodobania osoby.

Korzyści płynące z obdarowywania innych prezentami to zmiana nastawienia innych osób wobec Arisena widoczna w mowie, ale i w otrzymywanych podarkach - między innymi Ferrystones i Waksestones - a w przypadku kupców: rabacie na oferowane towary i usługi (wynosi on z reguły jedynie 5%).

Warto zaznaczyć, że system relacji nie jest powiązany z rozbudowanymi romansami, choć płeć przeciwna o wysokim Affinity będzie zwracać się wobec bohatera nad wyraz życzliwie. W tym przypadku dostępne są tylko dwie kobiety, z którymi możesz podjąć krótki wątek romantyczny po ukończeniu serii zadań pobocznych: z Ulriką oraz Wilhelminą.


Gift - jak przekazać komuś prezent

Aby ofiarować komuś prezent, wciśnij wskazany klawisz (Give Gift) po rozpoczęciu rozmowy z NPC. Nie każdy przyjmie od ciebie dar, bowiem nie z każdym możesz budować relację. Żeby dowiedzieć się, jakie przedmioty spodobają się rozmówcy, sprawdź NPC Logbook. Znajdź imię osoby, a w sekcji Likes wskazane będą przedmioty, z których ucieszy się obdarowany. Dzielą się one na sześc kategorii:

  • Adorable: owoce i kwiaty
  • Beautiful: kwiaty i minerały
  • Expensive: klejnoty i przedmioty o wysokiej wartości pieniężnej
  • Fancy: rzadkie przedmioty, do których zaliczamy nietypowe mikstury, droższe księgi zaklęć i wartościowe elementy upuszczane przez monstra
  • Interesting: kamienie szlachetne oraz niepospolite bronie i pancerze
  • Rare: rzadkie przedmioty upuszczany przez potwory, szczególnie te trudniejsze w walce

Następnie: Dragon's Dogma 2 - Specializations, jak zmienić specjalizacje pionków

Spis treści: Dragon's Dogma 2 - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Dragon's Dogma 2 - dom, jak nabyć

Read this next