Skip to main content

Biomutant - Poradnik, Solucja

Opis przejścia, porady, walka, rozwój postaci i zagadki.

Witamy w poradniku do Biomutant. Grę cechuje unikatowy klimat, łączący elementy świata post-apokaliptycznego i science fiction, wraz z motywami rodem z filmów o kung-fu. Wcielamy się w samodzielnie stworzonego bohatera, którego zadaniem jest próba zjednoczenia skłóconych ze sobą plemion i uratowanie świata przed zagładą - bądź doprowadzenie do jeszcze większego chaosu i zagłady.

W niniejszym przewodniku przygotowaliśmy opis przejścia misji głównych i zadań pobocznych. Wyjaśniamy także działanie wszystkich mechanizmów rządzących rozgrywką. Przygotowaliśmy, między innymi, strony omawiające wytwarzanie i modyfikowanie elementów wyposażenia i broni, system moralności, rozwój postaci czy eksplorację mapy. Znajdziesz tutaj także wyjaśnienie wszystkich typów zagadek logicznych i ukrytych w grze sekretów i znajdziek.

Biomutant to jednoosobowa gra akcji z elementami RPG, opracowana przez studio Experiment 101 i wydana przez THQ Nordic. Tytuł dostępny jest na PC na platformach Steam i Epic Games, na konsolach PS4 i Xbox One, a także, dzięki wstecznej kompatybilności, na PS5 i Xbox Series S/X.


Poradnik do Biomutant - wprowadzenie

W tej części zamieściliśmy informacje związane z rozgrywką, a także wyjaśnienie wszystkich najważniejszych mechanik gry. Dowiesz się jak wykonywać uniki, leczyć postać czy jak działa energia ki.


Postać


Wyposażenie


Zadania główne

Tutaj opisujemy główne misje kampanii, dzięki którym będziesz mógł pchnąć fabułę do przodu. Prezentowane poniżej strony uszeregowane są według kolejności, w której odblokowują się w grze.


Misje poboczne

W tej części z kolei prezentujemy misje poboczne i zlecenia, które odblokujesz podczas rozgrywki. Ich ukończenie nie jest wymagane, jednak pozwoli ci zdobyć wiele cennych przedmiotów i sporo punktów doświadczenia.


Interfejs i oznaczenia na ekranie

Poniżej znajdziesz opis wszystkich elementów i ikon, które pojawiają się na ekranie w trakcie rozgrywki. Ich zrozumienie jest kluczowe i znacznie ułatwi ci rozgrywkę.

  1. Informacja o awansie postaci - ikonka ta pojawia się wtedy, gdy postać może awansować na wyższy poziom doświadczenia.
  2. Wskaźnik zdrowia i energii ki - czerwony pasek reprezentuje punkty zdrowia postaci, niebieski zaś energię ki, tutejszy odpowiednik many. Postań umrze gdy zdrowie spadnie do zera - brak energii z kolei uniemożliwi wykonywanie uników i korzystanie ze zdolności.
  3. Aktualnie śledzone zadanie - tutaj pojawia się zadanie, które w dzienniku zostało oznaczone do śledzenia. Na ekranie może być widoczne tylko pojedyncze zadanie - wybór kolejnego podmienia poprzednie.
  4. Wskaźnik zdrowia bossa i mini-bossa - w ten sposób oznaczone jest zdrowie większych przeciwników, jak i bossów, z którymi będziesz walczył.
  5. Kompas - wskazuje kierunek geograficzny. Porusza się razem z twoją postacią.
  6. Wskaźnik amunicji - przedstawia ile naboi znajduje się w magazynkach aktualnie wybranej broni palnej.
  7. Pasek szybkiego wyboru - za pomocą widocznych na ekranie przycisków możesz wywołać okno z którego wybierzesz przedmiot zużywalny, broń palną, broń do walki wręcz czy wierzchowca.
  8. Informacje o ataku specjalnym - ikonka ta pojawia się w momencie, w którym możesz aktywować atak specjalny. Przy nazwie widnieje także kombinacja klawiszy, którą musisz wykonać, by aktywować atak.

Biomutant - najważniejsze wskazówki

- Otwieraj wszystkie pojemniki, na które trafisz. W grze są setki różnorakich pudeł, kubłów na śmieci czy szafek które możesz otworzyć. Z ich wnętrza wydobędziesz najróżniejsze przedmioty - uzdrawiające czy elementy wyposażenia. Otwieraj je wszystkie - w grze nie ma limitu udźwigu, nie musisz więc się tym martwić;

- Korzystaj ze wszystkich typów ataków. Nawet jeśli preferuje walkę wręcz, broń palna czy zdolności psioniczne mogą czasami okazać się bardziej skuteczne;

- Łącz ze sobą ataki wręcz, dystansowe i zdolności specjalne. Gra pozwoli ci płynnie przełączać się między atakami bronią białą, pistoletami i karabinami, a także ciskaniem elektrycznymi i ognistymi kulami. Wykorzystaj to i łącz te ataki w śmiercionośne kombinacje;

- Korzystaj z uników. Nie dasz rady „zaklikać wroga na śmierć” - nawet najprostsi przeciwnicy będą w stanie cię pokonać jeśli będziesz po prostu stał i atakował. Odskakuj na boki i przeskakuj za plecy wroga by wyprowadzać mordercze kombinacje ciosów;

- Nie zapominaj o parowaniu ciosów. Uniki to nie wszystko - ataki wroga możesz też parować. Wymaga to większej wprawy, jednak daje olbrzymie korzyści. W momencie sparowania wróg zostanie na moment ogłuszony - dzięki temu będziesz mógł go bezkarnie atakować;

- Pilnuj wskaźnika energii ki. O ile same uniki nie zabiorą jej zbyt wiele, o tyle szastanie zdolnościami specjalnymi na lewo i prawo szybko go wyczerpie. Gdy spadnie do zera nie będziesz w stanie wykonywać uników - co może wystawić cię na duże zagrożenie;

- Twórz nową broń. Gra oddaje do twojej dyspozycji rozbudowany kreator wyposażenia, dzięki któremu stworzysz wyrzutnie granatów albo będziesz mógł okładać wroga przetykaczem do toalety. Możliwości w grze jest wiele!

- Modyfikuj istniejący ekwipunek. Broń i elementy pancerza możesz niemalże dowolnie modyfikować - zmieniając ostrza i rękojeści broni białej, lufy, celowniki i magazynki broni palnej czy dokładając dodatkowe elementy pancerza. Wszystko to pozwoli ci dostosować ekwipunek do twojego stylu gry;

- Wykonuj misje poboczne. Dzięki nim zdobędziesz sporo wartościowego sprzętu i przede wszystkim cenne punkty doświadczenia, które pozwolą ci wzmocnić postać. Jeśli skupisz się wyłącznie na zadaniach głównych, możesz nie dać sobie rady ze zbyt mocnymi przeciwnikami;

- Eksploruj świat. Nie patrzy wyłącznie na mapę - zwracaj uwagę na to, co znajduje się dookoła twojej postaci. Dzięki temu znajdziesz ciekawe miejsca pełne dodatkowych przedmiotów, nowych wierzchowców czy nawet ukrytych zadań.

Zobacz także