Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Biomutant - premiera i najważniejsze informacje

Walka, fabuła, bohaterowie i świat.

Biomutant to pierwsze dzieło studia Experiment 101 - szwedzkiego zespołu, złożonego częściowo z byłych pracowników Avalanche Studios. Po latach prac nad serią Just Cause, deweloperzy zapragnęli spróbować czegoś nowego.

Tak powstała mieszanka gra akcji i RPG w otwartym, dość niecodziennym świecie, w którym głównymi bohaterami są wojownicze, antropomorficzne zwierzęta.

Grę zapowiedziano jeszcze w 2017 roku, a w ostatnich miesiącach twórcy coraz częściej prezentowali kolejne materiały i ujawniali nowe informacje na temat projektu. W końcu podano też datę debiutu..

  • Premiera: 25 maja 2020
  • Platforma: PC, PS4, Xbox One (PS5 i Xbox Series w ramach wstecznej kompatybilności)
  • Wersja językowa: polska
  • Producent: Experiment 101
  • Wydawca: THQ Nordic
  • Wydawca PL: Koch Media Poland

Data premiery, edycje

Dokładna data premiery Biomutant to 25 maja 2020 roku. Tytuł trafi na PC, PS4 i Xbox One, ale grę uruchomimy też na PlayStation 5 i Xbox Series X/S, dzięki systemowi wstecznej kompatybilności. Nie wiadomo, czy deweloperzy przygotują w przyszłości aktualizację, która pozwoli wykorzystać dodatkową moc nowych konsol w pełni.

Warto zaznaczyć, że na platformie Origin na PC gra będzie dostępna w ramach abonamentu EA Play Pro. Poza tym, Biomutant można nabyć w trzech edycjach: standardowej, kolekcjonerskiej i atomowej.

W zestawie kolekcjonerskim znajdziemy 20-centymetrową figurkę bohatera, plakat A1 i płytę ze ścieżką dźwiękową, a to wszystko w eleganckim pudełku. Cena to ok. 500 zł.

W edycji atomowej figurkę zastępuje długa na 25 cm diorama. Do tego T-shirt, steelbook, ścieżka dźwiękowa, plakat, podkładka pod mysz i pudełko premium. Zestaw wyceniono na ok. 1500 zł.


Fabuła, świat, bohaterowie

Akcja Biomutant rozgrywa się w niezwykłym, postapokaliptycznym świecie, który został zniszczony przez masowy wylew trującego oleju, wydostającego się spod ziemi. Mimo katastrofy, środowisko w grze jest niezwykle kolorowe, wręcz baśniowe.

Wspomniana substancja niszczy wszystkie pięć korzeni ogromnego drzewa, które daje życie całej krainie, a ponadto każdy korzeń zmaga się też wielką kreaturą, która wgryza się w drzewo. Główny bohater musi udać się w pięć kierunków świata, by ocalić korzenie - i samo Drzewo Życia - przed śmiercią.

Na drodze spotkamy sześć plemion, przy czym trzy są za uratowaniem drzewa, a druga połowa odcina się od życiodajnej rośliny i zamierza działać na własną rękę.

Choć Biomutant to głównie gra akcji, twórcy stworzyli rozgałęziającą się fabułę. Historia toczy się zgodnie z podjętymi przez postać wyborami, zawartymi sojuszami i pokonanymi przeciwnikami.

Zobacz także: Biomutant - Poradnik, Solucja


Rozgrywka i walka

Produkcja Experiment 101 to RPG akcji, w której akcja ukazana jest z perspektywy trzeciej osoby. Gracz wciela się w istotę podobną do kota lub szopa i przemierza świat zamieszkany przez inne antropomorficzne zwierzęta, podejmując się różnych zadań.

Na samym początku następuje kreacja postaci. Wybieramy płeć, wzrost, masę ciała, rodzaj futra, kły i wiele innych atrybutów. Każdy z nich wpływa na to, jak futrzak radzi sobie na polu walki i jakie są mocne i słabe strony bohatera. Przykładowo cięższy zwierzak jest powolny, ale przyjmuje mniejsze obrażenia.

System walki jest mocno zręcznościowy i łączy ataki z dystansu z walką wręcz, przy czym inspirację czerpano po części z Kung Fu. Bohater staje w szranki z mniejszymi oponentami, ale też potężnymi bossami.

W trakcie rozgrywki kolekcjonujemy części, z których następnie wytwarzamy broń. Każdy komponent w inny sposób wpływa na oręż. Możliwe jest np. elektryzowanie lub zamrażanie wrogów.

Jako że mamy do czynienia z RPG, nie zabrakło zdobywania poziomów postaci oraz uczenia się nowych umiejętności czy ciosów - także od zwierząt napotkanych podczas przygody. Innym istotnym elementem jest wymiana kończyn na biomechaniczne części ciała.

Podejmowane działania wpływają na rozwój fabuły. Wspomniane wcześniej plemiona mogą być do bohatera nastawione przyjaźnie lub wrogo, w zależności z kim się wcześniej zbrataliśmy.

Twórcom zależy na wolności, więc nie tylko możemy swobodnie zwiedzać świat (pieszo lub np. w balonie lub mechu), ale nawet wyeliminować całe plemię, co wpłynie na historię. Grę można jednak ukończyć bez zabijania członków poszczególnych grup.


Gameplay

Deweloperzy prezentowali Biomutant już od 2017 roku, jednak gra trochę ewoluowała od tamtego czasu. Dlatego poniżej umieszczamy tylko najświeższe materiały z rozgrywką, by przedstawić, jak aktualnie wygląda ten tytuł.

O autorze

Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.

Komentarze