W trakcie przygody w God of War natkniesz się na tak zwane Mistyczne Bramy. Są to charakterystyczne, magiczne portale o niebieskiej poświacie, które może aktywować poprzez wchodzenie z nimi w interakcję. Kiedy to nastąpi otrzymasz możliwość podróżowania między tego typu punktami.

Szybka podróż nie odbywa się jednak błyskawicznie, tak jak ma to miejsce w wielu innych tytułach, gdzie wystarczy wskazać punkt na mapie, a nasza postać po chwili zostanie tam przeniesiona.

W przypadku God of Wara system ten jest nieco bardziej skomplikowany, ale wraz z postępami w rozgrywce i odblokowywaniem kolejnych Mistycznych Bram, podróżowanie po Midgardzie i innych światach stanie się znacznie szybsze.

Zanim w pełni skorzystasz z systemu szybkiej podróży (w angielskiej wersji Fast Travel) warto poznać kilka wiadomości, które mogą rozwiać pewne wątpliwości zwłaszcza na wczesnym etapie gry.

portale

Uwaga - poniższe informacje mogą zawierać drobne spoilery związane z kampanią fabularną.

Po raz pierwszy możliwość szybkiej podróży pojawia się na Wybrzeżu Dziewięciu, po obniżeniu poziomu wody w zbiorniku wodnym i dotarciu do sklepu Broka w Świątyni Tyra. To właśnie krasnoludzki handlarz i kowal powie o Mistycznych Bramach i podaruje Kratosowi specjalny przedmiot, dzięki któremu bohater będzie mógł je aktywować. Portale są zaznaczane na mapie specjalnymi, niebieskimi ikonami.

  • Początkowo przez bramy będzie można podróżować tylko w jednym kierunku, to znaczy do wspomnianego sklepu Broka w Świątyni Tyra. Podróż w drugą stronę albo do innych portali będzie niestety niedostępna, o czym poinformuje pojawiająca przy Mistycznej Bramie ikona kłódki.
  • Dostęp do podróży w obydwie strony zyskamy po zakończeniu misji w Helheimie i zdobyciu możliwości przenoszenia tak zwanych Wiatrów Hel (przy pomocy Ostrzy Chaosu). Po powrocie do Midgardu Kratos porozmawia z Brokiem, od którego dowie się, że portale zostały ulepszone i teraz można przenosić się w obydwu kierunkach, a także przenosić się między poszczególnymi Mistycznymi Bramami.
  • Jeśli zdecydujesz się do na skorzystanie z możliwości szybkiej podróży, to bohaterowie zostaną przeniesieni do nowej lokacji, tak zwanego Świata Między Światami. Jest to kraina, który w sprytny sposób ukrywa pasek ładowania miejsca, do którego mamy się udać. W trakcie pobytu w niej możesz biec po wytyczonej ścieżce tak długo, aż dotrzesz do portalu, który pojawi się po załadowaniu nowej lokacji. Teraz wystarczy przez niego przejść, aby znaleźć się w miejscu, które wybrałeś z poziomu mapy.
  • Podczas podróżowania przez Świat Między Światami lepiej jest nie schodzić z głównej ścieżki. Czasami istnieje bowiem możliwość podejdzie do górskiej krawędzi, jednak skok z niej zakończy się śmiercią bohatera.

Należy też pamiętać, że nie można podróżować przez Mistyczne Bramy między dwoma różnymi światami (np. między Midgardem, a Alfheimem). Jeśli chcemy dostać się do innego świata, to trzeba udać się do świątyni Tyra i ze specjalnej komnaty, w której znajduje się koło światów, wybrać ten, do którego mamy zamiar się dostać.

Różne światy są odblokowywane wraz z postępami podczas gry lub poprzez odnajdowanie specjalnych części szyfru, jak ma to miejsce w przypadku Muspelheimu oraz Niflheimu.

Reklama

O autorze

Michał Basta

Michał Basta

Redakcja Eurogamer.pl

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Więcej artykułów od Michał Basta

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami

Powiązane materiały

RekomendacjaGod of War - Recenzja

Fantastyczna i ekscytująca przygoda.

God of War - Poradnik, Solucja

Wszystkie sekrety, porady ogólne, opis przejścia, rozwój postaci.

God of War - Walkirie

Jak walczyć z Eir, Geirdriful, Gondul, Gunnr, Hildr, Kara, Olrun, Rota, Sigrun.

God of War - Uwolnij smoki

Niewola Otra, Ogień Reginna, Ucieczka Fafnira.