Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Wiedźmin 3 - Akt I: Novigrad - Skarb Hrabiego Reuvena

Zadanie główne: Dochodzenie w sprawie pewnej kradzieży.

Misja aktywuje się automatycznie po ukończeniu zadania Spis Cudzołożnic. Udaj się do łaźni (Mapa #1) w centrum miasta, gdzie masz się spotkać z Sigim Reuvenem. Po dotarciu na miejsce zapukaj w drzwi i przekonaj człowieka za nimi, aby ci otworzył

  • Uwaga: sugerowany poziom doświadczenia - 12

Mapę można obejrzeć w całości i pobrać w tym miejscu.

Dochodzenie w łaźni

W środku podejdź do szafek z prawej i schowaj do nich ciuchy, po czym wróć do Happena, który zaprowadzi cię do Sigiego. W trakcie konwersacji przytułek zostanie zaatakowany. Po scence rozpocznij walkę z napastnikami - dysponujesz tylko bronią, którą otrzymasz, ale możesz wspomagać się znakami. Po bitwie rozpocznij rozmowę z Sigim, który okaże się starym znajomym Geralta - Dijsktrą.

W trakcie kolejnej rozmowy wypytaj go o Jaskra, a na koniec zejdź na dół przez tajne przejście, które szpieg otworzy. Pokaże ci dziurę w ścianie oraz trolla-ochroniarza, który został uśpiony w trakcie napadu na skarbiec. Po wysłuchaniu obydwu postaci przystąp do śledztwa korzystając z wiedźmińskich zmysłów.

Na początek przypatrz się rurze wystającej z góry. Następnie wejdź do kanału i przypatrz się kracie naprzeciwko ciebie. Na podstawie oględzin Geralt dojdzie do wniosku, że nie użyto tu magii tylko ładunku wybuchowego. Wyrusz w prawo i przyjrzyj się kolejnemu fragmentowi leżącemu z lewej strony.

Zanim wyruszysz dalej warto wypić antidotum na pleśń Popsa, którą wcześniej przekazał ci Dijkstra (powinno zostać automatycznie umieszczone w podręcznym menu Geralta). Ruszaj wzdłuż kanału zabijając napotkane utopce. Po dotarciu do lokacji ze schodami z prawej przeszukaj fragment ziemi przed żelazną kratą. Po uczynieniu tego przejdź przez drzwi i wyrusz do końca tunelu, który zaprowadzi cię w pobliże kanału na zewnątrz budynku.

Przy drugim basenie znajdziesz srebrną przykrywkę oraz olej unoszący się na wodzie

Wróć do Dijkstry na górę i zdaj mu raport z dochodzenia. Dojdziecie do wniosku, że bombę można było włożyć z poziomu jednego z basenów. Kiedy przeniesiecie się do głównego pokoju w łaźni zacznij przeszukiwać baseny z prawej. Udaj się do drugiego i zlokalizuj olej unoszący się na wodzie oraz opartą o basen srebrną przykrywkę. W kolejnej scenie Happen przyniesie listę gości i okaże się, że sprawcą może być niejaki Henckel. A raczej osoba, która się pod niego podszyła, ponieważ on sam zmarł pewien czas temu.

Odkrycie kryjówki złodziei

Opuść łaźnię i skieruj się do domu Henckla (#2) na zachód od rynku. Po dotarciu na miejsce zniszcz drzwi mieczem lub znakiem Aard, po czym wejdź do środka i zacznij kierować się po śladach, które staną się widoczne, dzięki wiedźmińskim zmysłom. Na piętrze przeczytaj notatkę z lewej i przyjrzyj się butelce po winie. Następnie wejdź do składu z prawej i przyjrzyj się miejscu na butelkę z prawej. W ten sposób otworzysz tajne drzwi w pokoju z lewej.

Trafisz do tajnego pomieszczenia Jaskra, w którym przyjrzyj się plamie oleju na ziemi oraz listowi na skrzyni. Po scence usłyszysz na dole kroki. Zejdź na parter, gdzie spotkasz Dijsktrę i Triss. Gerlat powie im, że za kradzież odpowiedzialny jest szef straży Menge. Dijkstra powie ci, abyś włamał się do jego koszar. Po rozmowie z nimi udaj się w okolicach północy do kapliczki (#3) w dzielnicy portowej, gdzie będzie na ciebie czekać Triss.

Plan Triss i wejście do koszar łowców czarownic

Czarodziejka zdradzi ci swój plan polegający na tym, aby skuć ją w kajdany i dostarczyć łowcom, dzięki czemu obydwoje wejdziecie do środka. Po dotarciu do obozu rozpocznie się scena z łowcami czarownic. Możesz sprawę załatwić na dwa sposoby - polubownie lub walką.

Jeśli chcesz rozpocząć regularną bitwę, to sprowokuj wartowników do ataku. Licz się jednak z tym, że będziesz musiał rozprawić się ze sporą grupą żołnierzy z całego garnizonu. Druga możliwość, to ciągłe wybieranie opcji na górze listy dialogowej. W ten sposób przekonasz łowców, żeby doprowadzili cię do Mengego. Wtedy rozpocznie się druga rozmowa - jeśli będziesz przekonywać wartowników, aby nie torturowali Triss, to w ostateczności cię zaatakują.

Finalnie trafisz do Mengego, z którym rozpocznij rozmowę. Jeśli nie chcesz dopuścić do walki, to musisz podejmować taki wybory, które będą jednocześnie przedłużały rozmowę i tortury Triss. Przy okazji dowiesz się, że Jaskier czeka w więzieniu na egzekucję.

Uwaga - w trakcie rozmowy z Mengem możesz poruszyć temat pewnego skarbu związanego z Dijkstrą. Jeśli to uczynisz, to dowódca łowców zdradzi ci miejsce, w którym możesz go znaleźć. Przekazanie tej informacji Dijkstrze sprawi, że wspomoże cię w dalszej części gry. Bez tej informacji szpieg nie udzieli ci wsparcia.

Po zakończeniu dialogu (o ile wcześniej nie rozpoczniesz walki), czarodziejka zabije Mengego. Przeszukaj jego ciało, a wejdziesz w posiadanie dwóch kluczy. Przy pomocy jednego z nich otwórz drzwi prowadzące na zewnątrz i opuść budynek. Kiedy Triss skończy go podpalać wskocz na dach okolicznego budynku i przeskocz przez mur.

Po wyjściu z budynku poczekaj, aż Triss go podpali

Jeżeli zdecydowałeś się na rozwiązanie siłowe, to po zabiciu Mengego przeszukaj jego ciało oraz biuro. Ponieważ w tym przypadku wyrżnąłeś już wszystkich strażników, to zacznij kierować się do wyjścia.

Po wyjściu z obozu zagada cię człowiek Dijkstry. Udaj się z nim na spotkanie, dowiadując się, że szpieg przejrzał twój plan z Jaskrem. Podaruj mu klucz znaleziony przy Mengem, za co i tak otrzymasz zapłatę. Następny krok to udanie się do Priscilli (#4). Dziewczynę znajdziesz na piętrze w karczmie. Porozmawiaj z nią, a zadanie się zakończy.

Następna strona: Wiedźmin 3 - Dorwać Juniora

Powrót do spisu misji fabularnych: Wiedźmin 3 - Zadania główne, opis przejścia

Powrót głównego spisu treści: Wiedźmin 3 - Poradnik, Solucja - kompletny przewodnik po grze

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami.

Komentarze