Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

No Man's Sky - mapa galaktyki, jak latać statkiem

Podróże między układami gwiezdnymi.

Podróżowanie statkiem kosmicznym jest istotną częścią No Man's Sky, nawet jeżeli to zwiedzanie planet i odkrywanie ich sekretów pozostaje priorytetem w trakcie przygody.

Dbanie o statek jest stosunkowo proste. Musimy tylko pamiętać, by zawsze posiadać zapas pierwiastków Pluton i Tam9, które służą jako paliwo do silnika startowego oraz pulsacyjnego.


Latanie statkiem i sterowanie

Model latania jest czysto zręcznościowy, nie ma mowy o poziomi realizmu znanym z gier typu Elite: Dangerous. Sterowanie jest proste i ogranicza się do kilku przycisków.

Sterowanie kontrolerem (PS4 lub Xbox):

 • Start/przyspieszenie - R2/RT
 • Hamulec - L2/LT
 • Obrót w prawo - R1/RB
 • Obrót w lewo - L1/LB
 • Napęd pulsacyjny - L1+R1/LB+RB
 • Dopalacz - kółko/B
 • Strzał - X/A
 • Zmiana trybu broni - trójkąt/Y
 • Wsiadanie i wysiadanie - kwadrat, X
 • Skręcanie - lewy analog
 • Skan układu planetarnego - L3

Podczas kosmicznych podróży najważniejsze jest wykorzystanie napędu pulsacyjnego. Dzięki niemu dotrzesz do oddalonych celów. Wystarczy, że nakierujesz się na ikonę wybranego punktu (posterunek na powierzchni planety, stacja kosmiczna), a dostrzeżesz wskaźnik mówiący, ile czasu zajmie dotarcie do celu. Odpalenie pulsacyjnego napędu sprawi, że dotrzesz tam o wiele szybciej, choć nie będziesz miał kontroli nad statkiem - musisz też być dobrze ustawiony, inaczej ominiesz cel, jeżeli nie zatrzymasz się w odpowiednim momencie.

Starcia z wrogimi statkami są raczej rzadkością, chyba że sam zaczynasz potyczki. Nie warto jednak tego robić na początku przygody. Może zdarzyć się, że zostaniesz zaatakowany przez piratów - jeżeli jest ich więcej niż dwóch, ratuj się ucieczką.


Mapa galaktyki

Pierwszym głównym celem po rozpoczęciu przygody w No Man's Sky jest zdobycie planów i zbudowanie hipernapędu. Umożliwia on przemieszczani się między układami planetarnymi.

By przemieścić się do innego układu, musimy włączyć mapę galaktyki. Wystarczy wcisnąć przycisk w dół na krzyżaku kontrolera. Jeżeli mamy paliwo w hipernapędzie, możemy podróżować.


Szukasz więcej porad na temat No Man's Sky? Wróć do głównego spisu treści: No Man's Sky - poradnik i najlepsze wskazówki. Możesz dowiedzieć się także, jak naprawić statek oraz jak zdobyć plany hipernapędu i poznać antymaterię.


Widoczne na mapie punkty to układy gwiezdne. Możemy przyjrzeć się każdemu z nich, by wyświetlić informacje o liczbie planet i innych ciał niebieskich w danym układzie.

Linie obrazują trasy między układami. Na początku w trybie mapy widzimy wytyczoną ścieżkę do centrum galaktyki - to linie podświetlone na pomarańczowo. W trakcie gry odblokujemy jednak inne opcje mapy - na przykład punkty zainteresowania, do których będziemy mogli wytyczyć ścieżkę podświetloną na niebiesko.

By polecieć do wybranego układu, wystarczy przesunąć analog w jego stronę (wtedy linia ścieżki wypełni się jaśniejszym kolorem) i wcisnąć odpowiedni przycisk. Oczywiście nie możemy od razu polecieć do układu, od którego dzieli nas kilka innych. Podróżujemy metodą „krok po kroku”, przemieszczając się między kolejnymi punktami.

Komentarze