Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

No Man's Sky - poradnik i najlepsze wskazówki

Kompletny przewodnik po grze.

Witajcie w poradniku do No Man's Sky. Znajdziecie tu najważniejsze wskazówki, dowiecie się jak grać, eksplorować układy słoneczne, walczyć, handlować, tworzyć przedmioty - i wiele więcej. Produkcja studia Hello Games jest ogromna i rozbudowana, jak na tytuł od niewielkiego zespołu deweloperów. Dzięki naszym poradom nie poczujecie się jednak zagubieni.

No Man's Sky nie jest typową grą liniową. Jednym z podstawowych wyróżników jest generowany losowo wszechświat, a więc szansa, że traficie na te same planety, co inni gracze - w tym my - jest praktycznie zerowa. Nie ma tu też podziału na misje czy rozdziały.

Pod spisem treści znajdziecie krótki opis najważniejszych elementów gry i odpowiedź na pytanie, które zadaje sobie zapewne wiele osób: co tak naprawdę robimy w No Man's Sky? Możliwości jest wiele, a każdy doceni w tej wyjątkowej produkcji coś innego. Różni użytkownicy mogą skupić się na innych aspektach kosmicznej wędrówki. Nasz poradnik powinien jednak we wszystkim pomóc.

Uwaga: Niedawno zadebiutowała aktualizacja Next do No Man's Sky. W połączeniu z poprzednimi aktualizacjami, otrzymaliśmy już wiele nowości. Dodatkowe minerały, mechaniki rozgrywki czy nieco inny przebieg przygody, albo też przeprojektowany prolog. Dlatego też aktualizujemy nasz poradnik, testując zawartość Next. Nie wszystkie strony wymienione poniżej zostały jeszcze zaktualizowane.

Dużo czasu spędzamy na zbieraniu minerałów

Poradnik na start do No Man's Sky

W tej sekcji poradnika znajdziecie niezbędne informacje dotyczące pierwszych godzin w No Man's Sky. Rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące tego, jak zacząć i jak rozwiązywać różne problemy, które stawia przed nami gra na początku zabawy.


Najważniejsze pytania i odpowiedzi

W tej sekcji odpowiadamy na najczęściej zadawane przez graczy pytania. No Man's Sky ma już całkiem dobry wstęp z samouczkiem, ale wielu rzeczy i tak musimy uczyć się na własną rękę. Poniżej podpowiadamy, jak grać, by w kosmosie żyło się lepiej.


No Man's Sky NEXT - zmiany, nowości, aktualizacja

Aktualizacja NEXT zadebiutowała pod koniec lipca 2018 roku. Wprowadziła szereg zmian, wpływających na przebieg przygody. Domyślnie ustawiono także kamerę na widok zza pleców postaci - to jedna z bardziej dostrzegalnych nowości.

Twórcy przerobili też cały początek gry. Dzięki temu kilka pierwszych zadań lepiej wprowadza graczy w podstawy rozgrywki. Istotne pozostaje wciąż zbieranie różnych surowców.

Inne interesujące nowości to choćby możliwość zdobycia całej floty fregat. Statkami tego typu zarządzamy z pokładu dowodzenia w oddzielnym okręcie, by wysyłać inne jednostki na misje.

Oczywiście najważniejszym dla wielu graczy dodatkiem jest możliwość gry w No Man's Sky w kooperacji.

Kamera TPP także podczas lotu

No Man's Sky - porady ogólne

- Na początku skup się na misji. W dolnym rogu ekranu wyświetlają się zadania, więc wykonuj je priorytetowo. Kiedy zaczniesz przygodę, lepiej w pierwszej kolejności uwinąć się z tymi liniowymi samouczkami, by potem móc pozwolić sobie na bardziej swobodą eksplorację.

- Zbieraj minerały. Nie tylko te, które są ci akurat potrzebne. Jeżeli masz miejsce w ekwipunku (w kombinezonie lub w statku), korzystaj z tego, by przechowywać więcej zasobów. Nigdy nie wiadomo, kiedy któregoś akurat zabraknie. Szczególnie przydatny bywa węgiel.

- Instaluj technologie uważnie. Technologie to ulepszenia kombinezonu czy statku, które instalujesz w ekwipunku. Instaluj technologie jednego koloru obok siebie, a zyskają drobne bonusy do wydajności.

- Nie śpiesz się. Nie przejmuj się głównym celem gry, którego tak naprawdę nie ma. Najważniejsza jest tutaj eksploracja, rozwój, odkrywanie planet i zakładanie kolejnych baz. Możesz oczywiście szybko spróbować polecieć do centrum galaktyki, ale nie jest to szczególnie dobra decyzja.

- Regularnie używaj wizjera. Dzięki niemu dostrzeżesz wszystkie najważniejsze elementy, przedmioty i punkty zainteresowania na planetach. To niezastąpione narzędzie, dzięki któremu nic nie przegapisz.

- Unikaj walki. To cały czas element, który nie sprawia szczególnej przyjemności, a bywa po prostu irytujący. Walka w statku jest na szczęście nieco lepiej zrealizowana, ale też staraj się jej unikać na początku, dopóki nie ulepszysz swojego pojazdu.

- Niszcz asteroidy. Trafisz na nie bardzo często podczas lotów między planetami, a to bardzo łatwo dostępne źródło różnych pierwiastków. By wydobywać surowce, wystarczy strzelać w asteroidy, a zasoby same przylecą do ciebie.

- Uderzaj. Pamiętaj, że jeżeli skończy ci się amunicja multinarzędzia, a musisz zdobyć jeszcze trochę zasobów, to użyj Q lub R1/RB, by uderzać w kryształy czy rośliny. W ten sposób też zdobędziesz trochę surowców, choć oczywiście mniej niż przy tradycyjnym wydobyciu laserem.

- Oświecenie. Warto też wspomnieć o latarce. Masz ją zawsze przy sobie, ale nie włącza się automatycznie. Wciśnij T na PC lub d-pad w górę na padzie, by ją aktywować.

- Uważaj na strażników. Podczas wydobywania surowców zwrócisz na siebie uwagę robotów, strażników na planetach. Gdy się zbliżą i zaczną się przyglądać, najlepiej przestań na moment wydobywać pierwiastki. Jeżeli będziesz kontynuował, zaczną cię atakować.

- Rozbuduj ekwipunek. Kiedy zaczniesz eksplorować galaktykę, trafisz na stacje kosmiczne. U handlarzy możesz znaleźć opcję rozbudowania swojego ekwipunku o dodatkowe pola. Oczywiście za odpowiednią opłatą.

Komentarze