Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Metal Gear Solid 5 - Misja 49: [Subsistence] Occupation Forces - Z gołymi rękoma na czołgi

Opis przejścia The Phantom Pain: likwidujemy czołgi i porywamy oficera nie posiadając żadnego ekwipunku.

Uwaga! Aby odblokować to zadanie, musisz przejść misję fabularną 47: [Total Stealth] The War Economy. Samo w sobie nie rozwija ono fabuły gry, jest jedynie alternatywną wersją misji 8: Occupation Forces.

To zadanie jest jednym z najbardziej wymagających w całej grze - głównie ze względu na liczne utrudnienia związane z trybem Subsistence. Misję rozpoczniesz nie posiadając żadnego ekwipunku, poza tym podręcznym (Fulton i lornetka). W praktyce oznacza to, że podczas odprawy nie będziesz mógł wybrać pory dnia, towarzysza, broni ani pancerza dla Big Bossa. Zablokowany został także dostęp do czapki-kurczaka, trybu refleksu oraz wszelkich form wsparcia z bazy - łącznie ze zrzutami zaopatrzenia i helikopterem ratunkowym. Jesteś więc zdany wyłącznie na siebie.

Przy takich założeniach rozgrywki warto odpowiednio się zabezpieczyć - najważniejsze jest wcześniejsze wyekwipowanie postaci w urządzenie Fulton z ulepszeniem Wormhole, bez którego zaliczenie misji jest niemal niewykonalne. Alternatywnie możesz też skorzystać z ulepszenia Cargo 2, jednak balon transportowy jest łatwo przebijalny, co znacznie zwiększa ryzyko niepowodzenia misji.

Podchodząc do misji musisz zachować jak najdalej idącą rozwagę. Korzystaj z lornetki aby zaznaczać przeciwników i po cichu ich eliminuj. Mimo pozorów wcale nie musisz się spieszyć - konwój z czołgami i poszukiwanym oficerem pojawi się na mapie dopiero wtedy, gdy zapoznasz się z treścią pliku wywiadowczego. Możesz więc wyeliminować wszystkich wrogów w wiosce Qarya Sakhra Ee, następnie przeczytać dokumenty, a dopiero potem zająć się pojazdami.

Przebieg misji jest dość schematyczny. Po wylądowaniu w lokacji startowej [Mapa: 1] musisz zakraść się do wioski na zachodzie i wykraść przetrzymywane tam dokumenty [Mapa: 2]. Gdy te zostaną odczytane, drogą z zachodu nadjadą dwa czołgi oraz ciężarówka z oficerem będącym celem tej misji. Cały konwój zmierza na wschód, do ruin Da Smasei Laman [Mapa: 3]. Kiedy wyeliminujesz lub porwiesz czołgi oraz dowódcę, misja zakończy się sukcesem.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Cele misji:

  • Zabezpiecz plany inwazji;
  • Wyeliminuj pułkownika;
  • Wyeliminuj wszystkie czołgi;

Opcjonalne cele misji:

  • Porwij pułkownika;
  • Wyeliminuj pułkownika i wszystkie czołgi zanim dotrą do fortu Smasei;
  • Uratuj więźnia przetrzymywanego w wiosce Sakhra Ee;
  • Porwij wszystkie czołgi.

Zabezpiecz plany inwazji

Poszukiwane dokumenty znajdziesz w najwyższym budynku, w samym centrum wioski Sakhra Ee [Mapa: 2]. Frontalny atak na tę pozycję to oczywiste samobójstwo - dużo lepiej wspiąć się po skarpie i w ten sposób dostać się na dolne piętra lokacji. Stąd można już przejść schodami na coraz to wyższe piętra - droga jest dość prosta, chociaż trzeba chodzić zygzakiem. Musisz być przy tym ostrożny, ponieważ w okolicy rozstawiono miny, których brakowało w podstawowej wersji zadania.

Będąc u progu najwyższego gmachu musisz uważać na strażników - łatwo tutaj o pomyłkę. Najwygodniej wejść do środka korzystając z okna lub wyeliminować straże, a następnie skorzystać z drzwi. Dokumenty leżą na biurku po prawej, a wszędzie dookoła znajduje się cała masa zasobów - nic, tylko brać. W momencie uzyskania dokumentów, na mapie pojawią się czołgi oraz oficer jadący ciężarówką.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Wyeliminuj pułkownika

Dopiero teraz zaczynają się schody - starcie z dwoma czołgami to nie przelewki, tym bardziej, że nie masz żadnego ekwipunku. Możesz co prawda pozbyć się kilku żołnierzy stacjonujących w wiosce i odebrać im wyrzutnie rakiet Killer Bee (dodatkową amunicję znajdziesz w domku z dokumentami oraz chatce z więźniem), ale pojazdy są na tyle odporne, że ich zniszczenie sprawi ci wiele kłopotu. Dużo lepszym rozwiązaniem jest porwanie ich przy pomocy urządzenia Fulton z ulepszeniem Wormhole.

Zaczaj się na wrogów na drodze prowadzącej do wioski Sakhra Ee. Najpewniej nie będziesz miał zbyt wiele czasu, więc zalecany jest pośpiech. Ukryj się za betonową blokadą postawioną obok trasy przejazdu i poczekaj, aż pojawią się pojazdy wroga. Kiedy miną cię dwa pierwsze (czołg oraz ciężarówka z pułkownikiem), oddaj kilka strzałów z dowolnej broni do drugiego z czołgów. W tym momencie musisz działać błyskawicznie - cały konwój zostanie zatrzymany, dzięki czemu będziesz mógł porwać najbliższy pojazd.

W tym momencie podbiegnij do ciężarówki i spróbuj wskoczyć na jej pakę - kiedy będziesz wewnątrz, drugi czołg nie ośmieli się strzelać do pojazdu z ważnym oficerem. Wykorzystaj to i zastrzel kierowcę przez szybę z tyłu kabiny. Kiedy oficer siedzący dotychczas na fotelu pasażera wybiegnie z ciężarówki, zabij go lub porwij.

Wyeliminuj wszystkie czołgi

Jeśli trzymałeś się powyższego planu, pierwszy czołg powinien już być porwany - został jeszcze drugi. Pojazdy tego typu są śmiertelnie niebezpieczne na dalekim dystansie, ale postać stojąca tuż przy nich jest zupełnie bezpieczna. Podbiegnij więc do czołgu i spróbuj go porwać, ponownie korzystając z urządzenia Fulton. Jeśli zacznie odjeżdżać, ostrzelaj go z wyrzutni Killer Bee - w ten sposób tymczasowo zatrzymasz wroga, przez co dogonienie go nie będzie już większym problemem.

Opcjonalnie: Porwij pułkownika

Ponieważ pułkownik jest wysokiej klasy specjalistą, może stanowić cenny nabytek dla Mother Base. Niestety nie jesteś w stanie uśpić go strzelając przez przednią szybę auta - musisz skłonić go do opuszczenia samochodu. Najlepiej zrobić to eliminując kierowcę - zastrzel go lub uśpij, a zdesperowany dowódca będzie szukał kryjówki poza pojazdem. W tym momencie wystarczy ogłuszyć go w walce wręcz lub strzelić mu w nogi, a następnie porwać przy pomocy urządzenia Fulton.

Opcjonalnie: Wyeliminuj pułkownika i wszystkie czołgi zanim dotrą do fortu Smasei

Ten cel jest dość oczywisty - eliminacja całej załogi w wiosce lub forcie to zadanie dla szaleńców. Dużo łatwiej pozbyć się wszystkich na drodze, gdzie są nieosłonięci i stanowią łatwy cel.

Opcjonalnie: Uratuj więźnia przetrzymywanego w wiosce Sakhra Ee

W przeciwieństwie do podstawowej wersji misji, tym razem nie musisz się spieszyć - ponieważ konwój pojazdów pojawi się dopiero z chwilą odczytania dokumentów wywiadowczych, masz bardzo dużo czasu aby odnaleźć i uratować zakładnika.

Mężczyznę znajdziesz w szopie wiszącej nad skarpą, w centralnej części wioski [Mapa: 4]. Budynek jest strzeżony przez tylko jednego żołnierza - będziesz musiał go ogłuszyć w walce wręcz, ponieważ porwanie więźnia spowoduje na tyle dużo hałasu, że z pewnością zaalarmowałbyś mężczyznę.

Opcjonalnie: Porwij wszystkie czołgi

Jeśli dysponujesz urządzeniem Fulton w wersji Wormhole lub Cargo 2, będziesz w stanie podpiąć je do czołgów i przesłać do bazy. Możesz zrobić to w sprinterskim tempie - po kolei podłączając pierwszy czołg, następnie ciężarówkę, a następnie drugi czołg. Dla ułatwienia sprawy możesz odwrócić wcześniej uwagę wroga - czołgi „patrzą" tam, gdzie skierowana jest ich lufa.

Następnie: Metal Gear Solid 5 - Misja 50: [Extreme] Sahelanthropus - Ostateczne starcie z finałowym bossem

Powrót do spisu treści: Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain - Poradnik, Solucja - opis przejścia, wszystkie misje i sekrety

Komentarze