Skip to main content

Rosyjski wiceminister obrony uważa, że Metal Gear to dzieło amerykańskich służb

By „manipulować młodymi ludźmi”.

Wiceminister obrony narodowej Federacji Rosyjskiej uważa, że za powstanie serii gier Metal Gear i kontynuacji w formie Metal Gear Solid odpowiadają amerykańskie służby specjalne.

Agencja Interfax informuje, że Andrei Kartapolov z wojskowego resortu podczas wystąpienia, które 20 czerwca odbyło się w rosyjskiej Dumie, oznajmił, że cykl Hideo Kojimy jest jednym z projektów wykreowanych przez szpiegów USA.

Według wiceministra, celem działań amerykańskich służb było „manipulowanie świadomością opinii publicznej”. Polityk jest przekonany, że Metal Gear miało być w szczególności nakierowane na „młodych ludzi”, których gry miały zachęcić do aktywnego protestowania i wyrażania niezadowolenia z władzy.

Ostatnią częścią serii od Hideo Kojimy jest Metal Gear Solid 5

Nie jest jednak jasne, czy wypowiedź Kartapolova nie jest efektem niewiedzy. Autorem serii i późniejszych kontynuacji spod szyldu Metal Gear Solid jest Hideo Kojima z Japonii, a prawa do marki posiada japońska firma Konami. USA nie mają więc nic wspólnego z cyklem.

Warto również zaznaczyć, że zarzuty wiceministra nie znajdują odzwierciedlenia w fabułach poszczególnych odsłon. Historie przedstawiane przez kolejne tytuły częściej krytycznie odnosiły się do Stanów Zjednoczonych niż Rosji.

Najnowszą odsłoną jest sieciowe Metal Gear Survive

Pierwsza część ukazała się w 1987 roku na komputerze MSX2, a w późniejszym okresie została przeniesiona na inne platformy sprzętowe. Produkcja to dwuwymiarowa skradanka z wydarzeniami ukazanymi z perspektywy kamery zawieszonej nad planszą. Rok później powstała kontynuacja.

Natomiast w 1998 roku na konsoli PlayStation ukazało się Metal Gear Solid. Tytuł ponownie stawiał na działania po cichu, aczkolwiek rozgrywkę przeniesiono do trzech wymiarów. Cykl doczekał się pięć głównych odsłon i kilka mniejszych, pobocznych gier.

Źródło: The Moscow Times

Zobacz także