Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Metal Gear Solid 5 - Misja 8: Occupation Forces - Inwazja czołgów i ucieczka więźniów z Sakhra Ee

Opis przejścia The Phantom Pain: Poznajemy plany inwazji, niszczymy czołgi i eliminujemy radzieckiego pułkownika.

W tej misji kluczowa jest szybkość i dobre wyposażenie. Konwój z czołgami wyruszy do miasteczka Sakhra Ee [Mapa: 1] natychmiast po rozpoczęciu przez nas zadania, dlatego należy się spieszyć. Nieodzowne będzie także ciężkie wyposażenie - ładunki C-4, granaty, a najlepiej granatniki lub wyrzutnie rakiet.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Jeśli jeszcze nie wynaleźliśmy ciężkiego sprzętu (to duży błąd!), to możemy skorzystać ze wsparcia powietrznego, jakie zapewnia helikopter. Przywołać go można korzystając z odpowiedniej opcji w zakładce misji w iDroidzie. Użycie tego typu pomocy oznacza jednak spadek ilości punktów, jakie dostaniemy na koniec misji.

Cele misji:

  • Zabezpiecz plany rozmieszczenia wroga;
  • Wyeliminuj pułkownika;
  • Zniszcz wszystkie czołgi;

Opcjonalne cele misji:

  • Porwij pułkownika;
  • Wyeliminuj pułkownika i wszystkie czołgi zanim dotrą do fortu Smasei;
  • Uratuj więźnia przetrzymywanego w wiosce Sakhra Ee;
  • Porwij wszystkie czołgi.

Zabezpiecz plany rozmieszczenia wroga

Istotną częścią zadania jest uzyskanie informacji na temat nadciągającego transportu czołgów. Stosowne dokumenty można znaleźć w najwyższym budynku wioski Sakhra Ee [Mapa: 2]. Frontalny atak na tę pozycję to oczywiste samobójstwo - dużo lepiej wspiąć się po skarpie i w ten sposób dostać się na dolne piętra lokacji. Stąd można już przejść schodami na coraz to wyższe piętra - droga jest dość prosta, chociaż trzeba chodzić zygzakiem.

Będąc u progu najwyższego gmachu należy uważać na strażników - łatwo tutaj o pomyłkę. Najwygodniej wejść do środka korzystając z okna.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Dokumenty leżą na biurku po prawej, a wszędzie dookoła znajduje się cała masa zasobów - nic, tylko je brać. W momencie uzyskania dokumentów poznasz lokalizację czołgów i będziesz je w stanie śledzić. Jeśli się pospieszyłeś, będą jeszcze daleko od wioski.

Wyeliminuj pułkownika

Dopiero teraz zaczynają się schody - starcie z dwoma czołgami to nie przelewki. Jeśli cię zauważą, zginiesz w ciągu kilku sekund. Na szczęście ich załoga nie jest zbyt spostrzegawcza, a zasięg strzału ograniczony - jeśli podejdziesz wystarczająco blisko, nie będą ci mogli niczego zrobić. Kluczowe jest jednak przygotowanie właściwej zasadzki.

Zaczaj się na wrogów na drodze prowadzącej do wioski Sakhra Ee. Najpewniej nie będziesz miał zbyt wiele czasu, więc zalecany jest pośpiech. Kiedy znajdziesz dogodną lokalizację, podłóż ładunki C-4 na samym środku drogi i ukryj się z boku (ewentualnie możesz też zostawić konia na drodze - efekt będzie taki sam). W tym momencie możesz już tylko czekać.

Kiedy pierwszy czołg wjedzie na ładunek wybuchowy, odpal go. Pojazd nie zostanie zniszczony, ale zatrzyma się razem z całym konwojem. To twoja szansa - użyj wyrzutni rakiet, granatów lub wsparcia z powietrza i rozwal oba czołgi. Możesz też zabić pułkownika, ale nie jest to wskazane - dużo lepiej porwać go balonem, tym samym zyskując cennego sojusznika.

Aby upewnić się, że mężczyzna przeżyje eksplozje, możesz zastrzelić lub uśpić jego kierowcę - wówczas przerażony oficer wybiegnie z auta i będzie łatwym celem.

Zniszcz wszystkie czołgi

Z czołgami nie ma żartów - w otwartej walce nie masz z nimi szans, dlatego powinieneś zaatakować je z zaskoczenia. Najwygodniejszym sposobem jest wezwanie helikoptera, ponieważ jeden jego pocisk wystarcza do zniszczenia pojazdu wroga. Takie rozwiązanie oznacza jednak spadek nagrody punktowej, przez co niemożliwe będzie uzyskanie rangi S.

Opcjonalnie: Porwij pułkownika

Ponieważ pułkownik jest wysokiej klasy specjalistą, może stanowić cenny nabytek dla Mother Base. Niestety nie jesteś w stanie uśpić go strzelając przez przednią szybę auta - musisz skłonić go do opuszczenia samochodu. Najlepiej zrobić to eliminując kierowcę - zastrzel go lub uśpij, a zdesperowany dowódca będzie szukał kryjówki poza pojazdem.

Kluczowe jest to, aby mężczyzna przemieścił się przed zniszczeniem czołgów - w przeciwnym wypadku możesz omyłkowo wysadzić go razem z ciężarówką. Eksplozja pierwszego czołgu potrafi bowiem wywołać małą reakcję łańcuchową, przez którą stracisz dostęp do premii.

Opcjonalnie: Wyeliminuj pułkownika i wszystkie czołgi zanim dotrą do fortu Smasei

Ten cel jest dość oczywisty - eliminacja całej załogi w wiosce lub forcie to zadanie dla szaleńców. Dużo łatwiej pozbyć się wszystkich na drodze, gdzie są nieosłonięci i stanowią łatwy cel.

Opcjonalnie: Uratuj więźnia przetrzymywanego w wiosce Sakhra Ee

Na wypadek gdyby misja była zbyt prosta, Hideo Kojima postanowił doprawić ją poprzez wprowadzenie dodatkowego celu, polegającego na ewakuacji więźnia. Na szczęście nie jest to bardzo czasochłonne, przez istnieje szansa, że uda ci się załatwić tę sprawę przed przyjazdem konwoju z czołgami.

Mężczyznę znajdziesz w szopie wiszącej nad skarpą, w centralnej części wioski [Mapa: 3]. Budynek jest strzeżony przez jednego żołnierza - będziesz musiał go uśpić lub ogłuszyć, bo inaczej nie wydobędziesz więźnia na zewnątrz (nie przerzucisz go przez okno). Wejdź do środka i podnieś zakładnika, a następnie wyjdź na zewnątrz i użyj balonu do jego ewakuacji. Przy odrobienie szczęścia jesteś w stanie załatwić sprawę w kilkanaście sekund.

Opcjonalnie: Porwij wszystkie czołgi

Na koniec mały smaczek - jeśli ulepszyłeś balon do maksymalnego poziomu, będziesz w stanie podpiąć go do czołgów i przesłać do bazy. Możesz zrobić to w sprinterskim tempie - po kolei podłączając pierwszy czołg, następnie ciężarówkę, a następnie drugi czołg. Dla ułatwienia sprawy możesz odwrócić wcześniej uwagę wroga - czołgi „patrzą” tam, gdzie skierowana jest ich lufa.

Następnie: Metal Gear Solid 5 - Misja 9: Backup, Back Down - Niszczenie pojazdów i czołgów

Powrót do spisu treści: Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain - Poradnik, Solucja - opis przejścia, wszystkie misje i sekrety

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze

Maciej Kozłowski

Contributor

Komentarze