Skip to main content

Zamów kolekcjonerski ALMANACH i odbierz darmową grę na GOG

Odkryj gatunek gier przygodowych, które oczarowały świat.

Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Fallout 4 - najlepsze bronie, gdzie znaleźć

Uzbrojenie, które warto posiadać.

Gra Fallout 4, podobnie do innych odsłon postapokaliptycznego cyklu, pozwala graczom korzystać z szerokiego arsenału broni. Oprócz zwykłego uzbrojenia i możliwości jego modyfikacji, w grze znajdziemy także szereg unikalnych giwer, posiadających specjalne właściwości. Na tej stronie wyjaśniamy, jak je zdobyć.


Na tej stronie:


Pistolet Kelloga

Oczywiście na liście najpotężniejszych broni w grze nie mogło zabraknąć spluwy, którą widzimy już na samym początku gry. Chodzi o imponujący rewolwer należący do najemnika Kelloga, którego śledzimy przez pierwsze godziny zabawy.

Gdzie znaleźć: Pistolet zdobędziemy, zabijając najemnika w trakcie wykonywania misji głównej Dawni znajomi. Unikalną umiejętnością broni jest zregenerowanie pełnej puli Punktów Akcji za każdym razem, kiedy uda nam się zadać przeciwnikom krytyczny cios. Dzięki temu rewolwer staje się zabójczy w trybie walki VATS. Niestety korzysta ze stosunkowo rzadkiej amunicji kalibru 44.


Praworządna władza

Praworządna władza to bardzo dobry karabin laserowy, który możemy zdobyć już w pierwszych godzinach gry. W przeciwieństwie do Pistoletu Kelloga, Praworządna władza korzysta z dużo bardziej powszechnych ogniw fuzyjnych. Specjalne zdolności spluwy pozwalają jej zadawać dwukrotnie silniejsze obrażenia krytyczne, a sam wskaźnik „krytyka” wypełnia się o 15% szybciej.

Gdzie znaleźć: Przemierzając tereny na południe od fabryki samochodów Corvega nasz Pip-Boy wykryje transmisję wojskowej częstotliwości AF95. Po odsłuchaniu jej otrzymamy możliwość udzielenia pomocy oddziałowi Bractwa Stali w podwójnej misji Wsparcie Ogniowe oraz Do Broni. Za ukończenie drugiej części zadania i pomoc w zdobyciu kluczowych komponentów paladyn Danse z Bractwa wręczy nam swoją osobistą broń.


Sziszkebab

Kultową broń białą obecną w wielu odsłonach serii możemy zgarnąć każe w Falloucie 4. Miecz ze wbudowanym miotaczem ognia może brzmieć jak dziwne połączenie. Na postapokaliptycznym pustkowiu sprawdza się jednak zaskakująco dobrze, szczególnie w wypadku postaci z rozwiniętą umiejętnością walki bronią białą.

Gdzie znaleźć: Sziszkebab nie jest unikalną bronią i mamy szansę znaleźć wiele egzemplarzy w łupach po zabiciu legendarnego wroga. Jeśli jednak nie chcemy liczyć na łut szczęścia, to możemy, zamiast tego, wykonać zadanie poboczne Prosto z płomieni dla frakcji Minutemanów. Za jej wykonanie farmer Abraham nagrodzi nas egzemplarzem właśnie takiego miecza.


Le Fusil Terribles

Następna propozycja na liście to coś dla fanów strzelb. O ile większość broni tego typu uważana jest przez graczy za mało skuteczne ze względu na ograniczony zasięg, małą pojemność magazynka i wolne przeładowanie, tak Le Fusil Terribles wyłamuje się wszystkim tym schematom. Broń ta cechuje się większym odrzutem niż większość strzelb bojowych, ale za to strzela znacznie szybciej od swoich kuzynów oraz zdecydowanie dyskwalifikuje inne spluwy w tej kategorii pod względem zasięgu.Dodatkowym bonusem są zwiększone o 25% obrażenia oraz wyższa szansa na okaleczenie kończyny przeciwnika.

Gdzie znaleźć: Le Fusil Terribles znajdziemy w bazie bandytów nazwanej Libertalia. Musimy przejść przez szereg połączonych ze sobą łodzi, by dotać się na szczyt wysokiej konstrukcji. Znajdziemy tam wejście do wnętrza Kajuta kapitana - by zdobyć strzelbę wystarczy przeszukać skrzynię.


Dostarczyciel

Amunicja 10mm to jeden z najpowszechniejszych rodzajów pocisków w świecie Fallout 4. O ile podstawowy pistolet tego typu, nawet po ulepszeniu, szybko staje się mało użyteczny, to zmodyfikowana wersja Dostarczyciel w sprawnych rękach staje się prawdziwym narzędziem mordu. Broń ta ma zwiększoną szansę trafienia podczas korzystania z VATS, a dodatkowo strzały z niej zużywają o 25% mniej Punktów Akcji.

Gdzie znaleźć: Broń tę otrzymamy od Deacona po wykonaniu misji Nauka rzemiosła, czyli drugiego zadania głównego w wątku frakcji Trasa. W zamian za pomoc w infiltracji dawnej kryjówki organizacji agent wręczy nam ten unikalny, wytłumiony pistolet.


Opiekun Nadzorcy

To pozornie niczym niewyróżniający się karabin bojowy kalibru 45. Skrywa jednak jedną kluczową niespodziankę - podczas każdego naciśnięcia spustu wystrzeliwuje naraz dwa pociski (chociaż z magazynka znika tylko jeden) dzięki czemu zadawane obrażenia są w praktyce podwojone. Co więcej, broń można zmodyfikować na stole warsztatowym, dzięki czemu możemy uzyskać naprawdę zabójczy oręż.

Gdzie znaleźć: Opiekuna Nadzorcy możemy kupić od Alexis Combes w Krypcie 81 za cenę trzech tysięcy Kapsli. Sama krypta znajduje się na południe od Browaru Beantown. Aby zyskać zaufanie mieszkańców krypty i wejść do schronu, musimy przekazać im 3 rdzenie fuzyjne lub posłużyć się charyzmą. Ze względu na to koszt zakupu Opiekuna jest wysoki, ale zdobycie tej broni zdecydowanie warte jest zachodu.


Kriolator

Kolejna broń, którą przez chwilę widzimy na samym początku gry, ale bardzo niewielu graczy zadało sobie faktyczny trud, aby wrócić po nią na późniejszym etapie zabawy.Gdzie znaleźć: Kriolator znajdziemy zamknięty za mistrzowskim zamkiem w gabinecie nadzorcy Krypty 111.

Ta unikalna broń energetyczna nie zadaje może dużych obrażeń, ale jej specjalną zdolnością jest możliwość zamrażania przeciwników, dzięki czemu poruszają się wolniej, a w końcu - po pełnym zamrożeniu - zastygają w miejscu i stają się dużo podatniejsi na ataki. Spluwa korzysta z unikalnej amunicji Krioogniwa, dlatego warto korzystać z niej z rozsądkiem.


Blaster obcych

Kultowa broń, która pojawiła się jak dotąd w każdej głównej odsłonie Fallouta. Pozaziemski pistolet może nie imponuje rozmiarami, ale zawsze zadaje potężne obrażenia i cechuje się przyzwoitymi pozostałymi parametrami. Jedyną wadą Blastera jest używanie specjalnej amunicji, której nie znajdziemy nigdzie w grze, poza garstką zdobywaną razem z pistoletem. Mając jednak postać z maksymalnym poziomem profitu Nauka, możemy przerobić broń w taki sposób, aby korzystała ze standardowych ogniw fuzyjnych.

Gdzie znaleźć: Znalezienie Blastera jest niestety bardzo kłopotliwe. Możemy go zdobyć podczas losowego wydarzenia z rozbitym UFO, które może aktywować się w dowolnym momencie, począwszy od chwili, gdy nasza postać osiągnie 20 poziom doświadczenia. Zobaczymy wówczas na niebie spadający w kierunku ziemi pojazd latający (warto mieć przy sobie humanoidalnego towarzysza, który zawsze to skomentuje).

Kiedy wydarzenie już się rozpocznie, powinniśmy skierować nasze kroki do Stacji Oberland, a stamtąd wyruszyć w stronę Browaru Beantown. Po drodze natrafimy na rozbity statek kosmiczny (zawsze w tym samym miejscu). Należy podążać za śladami zielonej krwi aż do pobliskiej jaskini, gdzie znajdziemy zwłoki kosmity i Blaster.


Kaseciarz

Kolejna ze spluw uważana przez wielu graczy za jedną z najlepszych - o ile nie najlepszą - broń w całej grze. Kaseciarz to zmodyfikowany pistolet maszynowy kalibru 45mm. Oprócz wszystkich standardowych zalet broni tego typu, takich jak pojemny magazynek, duża szybkostrzelność i korzystanie z popularnej amunicji, ta wersja strzela dodatkowo wybuchowymi pociskami, zadającymi dodatkowe 15 punktów obrażeń obszarowych przy każdym trafieniu.

Co więcej, wartość bonusowych obrażeń możemy dodatkowo zwiększyć poprzez rozwijanie profitu Ekspert ładunków wybuchowych. Podobnie jak w wypadku kilku innych broni na tej liście, zdobycie Kaseciarza niestety wymaga od nas trochę szczęścia. Gdzie znaleźć: Broń znajdziemy w asortymencie wędrownej handlarki Cricket. Ta oczywiście podróżuje po całej Wspólnoście i czasami ciężko ją namierzyć. Alternatywnie, losowo możemy go znaleźć także w ekwipunku innych kupców, lub w łupach po zabiciu legendarnego bandyty.


Wściekła Rękawica Wspomagana

Na koniec propozycja dla osób, które preferują unikalny styl walki wręcz. Wściekła Rękawica Wspomagana to prawdopodobnie najpotężniejsza broń tego typu w grze, której obrażenia wzrastają za każdym celnym uderzeniem z tego samego przeciwnika. Niestety, zdobycie jej nie jest łatwe.

Gdzie znaleźć: W centrum Bostonu znajdziemy Łabędzi staw, przy którym zobaczymy łódź w kształcie tegoż ptaka. Kiedy podejdziemy bliżej, okaże się, że jest to tak naprawdę potężny Supermutant Behemot o imieniu Łabędź. Naszym zadaniem będzie pokonanie potwora, a wówczas przy jego zwłokach będziemy mogli znaleźć tę broń.

Spis treści: Fallout 4 - poradnik i najlepsze porady

Read this next