Skip to main content

Fallout 76 - Poradnik, Solucja

Opis przejścia, wszystkie misje, porady, sekrety i znajdźki.

Witajcie! Przed wami poradnik do Fallout 76. To właśnie tutaj znajdziecie wszystkie niezbędne informacje oraz porady związane z głównym wątkiem fabularnym, misjami pobocznymi, sekretami i budowaniem bazy.

Fallout 76 to dosyć nietypowa i wyjątkowa odsłona popularnego cyklu od studia Bethesda. Tym razem nie otrzymujemy bowiem postapokaliptycznej przygody dla jednego gracza, bo w świecie gry - Zachodniej Wirginii - spotykamy też innych użytkowników.

Poniżej przedstawiamy kompletny poradnik do gry Fallout 76 - znajdziecie w nim wszystkie najważniejsze informacje dotyczące mechaniki i działania gry oraz opis przejścia misji głównych, pobocznych i dodatkowych aktywności. Poruszamy także temat sekretów i znajdziek.


Spis treści poradnika - skocz do sekcji na tej stronie:


Mechanika i rozgrywka

W tej sekcji wyjaśniamy najważniejsze kwestie dotyczące rozgrywki, mechaniki i systemów, które zostały zaimplementowane w grze.

Podstawy

Walka i broń


Opis przejścia - misje główne

Tutaj prezentujemy pełny opis przejścia głównego wątku w Fallout 76. Choć to gra bez postaci NPC, a także taka, która nie ma „końca” w tradycyjnym znaczeniu, to jednak znajdziemy tutaj szereg misji fabularnych, które stopniowo wprowadzają nas do świata gry.


Zadania i aktywności poboczne

Tutaj opisujemy najważniejsze opcjonalne wątki w Fallout 76, zarówno te wieloetapowe, jak i krótsze. Przyglądamy się też wydarzeniom publicznym dostępnym dla wszystkich.

Zadania poboczne


Interfejs, wskazówki i najważniejsze informacje

Interfejs i informacje na ekranie

Fallout 76 nie ukrywa raczej przed nami żadnych informacji i wszystko jest jasne, choć osoby, które nigdy nie miały do czynienia z cyklem Fallout, mogą potrzebować pewnych wskazówek na start.

 1. Podpowiedzi. Pojawiają się głównie w pierwszych godzinach przygody.
 2. Punkty wytrzymałości (PW). Reprezentują stan zdrowia postaci. Kiedy stracimy wszystkie, postać ginie.
 3. Kompas i radar. Wskazuje kierunek, a także lokacje (symbolizowane ikonami, na przykład budynków). Czerwone kropki to wrogowie.
 4. Wskaźniki. Od lewej: głodu, pragnienia (im bardziej wypełniony, tym lepiej) i amunicji.
 5. Punkty akcji (PA). Wytrzymałość naszej postaci. Zużywamy ten pasek podczas bieganie lub uderzenia bronią białą i korzystania z celowania VATS.
 6. Znacznik misji. Wskazuje aktywne w danym momencie zadania.

Porady ogólne do Fallout 76

- Weź pistolet. Niektórzy gracze po wyjściu z Krypty na początku gry mogą przeoczyć tę broń. Kiedy tylko opuścisz schron po raz pierwszy, idź w prawo. Niedaleko leżą zwłoki, z których możesz wziąć pistolet. Bez niego start przygody będzie nieco mniej przyjemny.

- Zwiedzaj dokładnie. W tej grze niezwykle dużą rolę odgrywa tworzenie przedmiotów, a konstrukcja bazy też zużywa sporo zasobów. Dlatego im więcej rzeczy znajdziesz, tym lepiej. Nawet z pozoru niepotrzebne śmieci można przerobić na surowce. Poza tym, dokładne eksplorowanie każdej lokacji może nawet doprowadzić do odkrycia ukrytego zadania czy ciekawego sprzętu.

- Nie bój się prosić o pomoc. Fallout 76 to gra, w której spotykamy innych graczy. Szczególnie na początku przygody, gdy wszyscy są w miarę blisko głównego schronu, z którego wyszli. Jeśli nie możesz sam pokonać jakiegoś przeciwnika, po prostu spróbuj zaczepić innego gracza i zapytać, czy ci pomoże. Potrzebny będzie do tego oczywiście mikrofon.

- Uważaj na przeciążenie. Nie spotkasz żadnych handlarzy i kupców, którym możesz sprzedać niepotrzebne rzeczy. Przy stołach do craftingu przyjrzyj się więc dokładnie, jakie zasoby nie są ci zupełnie potrzebne i bez skrupułów wyrzucaj je lub nie podnoś w ogóle podczas zwiedzania świata. Jeżeli będziesz miał przy sobie zbyt dużo przedmiotów, to będziesz poruszać się wolniej.

- Walcz bronią białą i palną. Zawsze staraj się mieć wyposażoną siekierę czy łom, poza bronią do walki na odległość. Amunicji może zabraknąć, więc w ekstremalnych przypadkach dobrze mieć przy sobie coś, czym wroga można uderzyć. Czasem atakują nas tak duże grupy, że walka wręcz jest też po prostu bardziej opłacalna.

- Nie atakuj graczy bez powodu. Za zabicie innego gracza, który cię nie sprowokował i nie zaatakował, zostanie na ciebie nałożona nagroda pieniężna. Przez to wszyscy pozostali będą widzieć cię na swoich mapach, a za zlikwidowanie twojej postaci otrzymają małą nagrodę. Warto zaznaczyć, że do 5 poziomu każdy jest niewrażliwy na ataki obcych graczy. Tryb Pacyfisty zapewni, że nie zranisz innego użytkownika przypadkiem.

- Pamiętaj o braku pauzy. Fallout 76 to gra online, ale niektórzy z przyzwyczajenia do produkcji Bethesdy mogą zapomnieć, że tym razem wciśnięcie Start czy Escape nie poskutkuje zatrzymaniem akcji. Jeżeli chcesz na chwilę odejść od komputera czy konsoli, upewnij się, że schowasz się postacią w bezpiecznym miejscu.


Nowe misje i zadania

W przeciwieństwie do poprzednich gier z cyklu Fallout, w 76 nie spotykamy żadnych ludzi - poza tych, którymi sterują inni gracze, na których czasem się natkniemy.

W efekcie, nie ma też w grze tradycyjnych zleceniodawców zadań i misji. Nie porozmawiamy z kimś, kto zleci nam konkretną robotę do wykonania. Wszystkie misje pozyskujemy w inny sposób.

Zadania wątku głównego rozpoczynają się automatycznie, zawsze gdy wykonamy poprzednie - a pierwsze rozpoczynamy po prostu zaczynając grę i opuszczając Kryptę 76.

Misje poboczne mogą pojawiać się same. Wtedy zobaczymy na ekranie odpowiedni komunikat. Niektóre zadania aktywują się, gdy podniesiemy jakiś list (na przykład wskazujący położenie ukrytego skarbu) albo przesłuchamy holotaśmę (na której ktoś opowiada o interesującej broni w jakimś magazynie).


Pip-boy

W posiadanie Pip-boya wchodzimy na samym początku gry, kiedy tylko stworzymy postać i opuścimy swój pokój w krypcie. Podchodzimy do drzwi na hol i podnosimy Pip-boya.

Jest to wielofunkcyjne urządzenie, które w praktyce stanowi menu gry. To tutaj przejrzymy nasz ekwipunek i sprawdzimy statystyki bohatera. Konkretne zakładki i kategorie funkcji w menu Pip-boya to:

 • Statystyki. Tutaj możesz przejrzeć swoje atrybuty, poziom doświadczenia i aktywnie działające efekty bonusowe lub karne.
 • Ekwipunek. Tutaj wyposażysz ulubioną broń, ale też zjesz przygotowane jedzenie czy po prostu przejrzysz i wyrzucisz różne śmieci.
 • Dane. To spis aktywnych i ukończonych misji.
 • Radio. Tutaj znajdziesz stacje radiowe z muzyką, a czasem także radiowe sygnały, które mogą naprowadzić cię na jakieś interesujące miejsce.

Pytania i odpowiedzi

 • Czy Fallout 76 to sequel? Nie. Akcja tej części cyklu osadzona jest przed wydarzeniami z wszystkich pozostałych odsłon, nawet pierwszego Fallouta. Stąd też zupełny brak ludzi na powierzchni - to my odgrywamy rolę pierwszych kolonizatorów. Bez problemu można grać w 76 bez znajomości cyklu.
 • Jak duża jest gra? Mapa świata w Fallout 76 jest mniej więcej 4 razy większa niż ta znana z Fallout 4. Biorąc pod uwagę, że nie mamy tu do dyspozycji żadnych środków transportu, zwiedzenie całego obszaru Wirginii Zachodniej i zbadanie wszystkich jego tajemnic zajmie nam zapewne kilkadziesiąt godzin. Poza tym, po premierze spodziewamy się regularnej dodatkowej zawartości.
 • Istnieje możliwość gry offline? Niestety nie. Bez połączenia z siecią nie zagramy wcale. Bethesda chce, by wszyscy gracze mieli podobne doświadczenia. Warto jednak zaznaczyć, że gdy oddalimy się od początkowej strefy, spotykamy innych graczy coraz rzadziej.
 • Co z modami? Modyfikacje to ważny element każdej gry Bethesdy na PC. Także Fallout 76 zaoferuje wsparcie dla modów, które uruchomimy na prywatnych serwerach.
 • Czy mogę grać sam? Tak, jak najbardziej. Co prawda warto podkreślić, że niektóre mutanty będą wyjątkowo trudne (o ile nie niemożliwe) do pokonania w pojedynkę, ale samotna rozgrywka jest możliwa. Budowanie bazy z grupą jest jednak nieco wygodniejsze.
 • Co trafi do gry po premierze? Twórcy mają w planach między innymi wprowadzenie do Fallouta 76 wojny frakcji, a także nowych krypt do eksploracji. Do tego oczywiście dodatkowe misje, przedmioty i wydarzenia specjalne.

Zobacz także