Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Fallout 76 - jak awansować i zdobywać doświadczenie: profity i SPECJAŁ

Rozwój postaci.

Rozwój postaci to ważny element w Fallout 76. Na niższym poziomach doświadczenia po prostu nie mamy szans na przetrwanie w wielu miejscach, głównie z uwagi na silnych przeciwników.

Występuje też sporo potężnych przedmiotów czy pancerzy wspomaganych, których możemy używać od konkretnego poziomu.

Poza tym, rozwijanie bohatera pozwala dostosować go do naszych potrzeb. To w praktyce tworzenie specjalizacji dla naszej postaci. Rozwój wygląda jednak tym razem zupełnie inaczej niż w Fallout 4.

Poniżej tłumaczymy wszystko, co najważniejsze w związku z zdobywaniem doświadczenia i kolejnych poziomów w Falloucie 76.

S.P.E.C.J.A.Ł. i profity (perki)

Znany już z serii Fallout aspekt rozwoju postaci to system S.P.E.C.J.A.Ł., a więc główne atrybuty naszej postaci. Wszyscy startują z identycznymi statystykami, a dopiero przy zdobywaniu poziomów możemy rozwijać wybrany atrybut. Statystyki te to:

 • Siła. Wpływa na obrażenia atakami wręcz oraz na to, jaki ciężar możemy przenosić w ekwipunku.
 • Percepcja. Zwiększa celność przy używaniu systemu VATS i pozwala lepiej wykrywać skradających się wrogów.
 • Wytrzymałość. Wpływa na poziom zdrowia i liczbę Punktów Akcji (do biegania, uderzania).
 • Charyzma. Ma wpływ na ceny podczas handlu i zwiększa nagrody z zadań grupowych. Pozwala też dzielić się kartami.
 • Inteligencja. Wpływa na hakowanie, a także na jakość tworzonych przedmiotów i ilość zasobów z przetwarzania.
 • Zwinność. Zwiększa precyzję ruchów, pomaga się skradać i częściej korzystać z VATS.
 • Szczęście. Wpływa na stan zdobywanych łupów i skraca czas odnowień trafień krytycznych.

Po awansowaniu wybieramy, jaki atrybut zwiększyć. Wtedy też otrzymujemy karty profitów, które możemy ustawić jako aktywne. Możemy ustawić tyle perków związanych z daną statystyką, ile mamy punktów danej statystyki (1). Nad każdą literą widzimy w menu profitów liczbę poziomu danego atrybutu. Skoro mamy 3 poziom siły, to możemy wyposażyć 3 karty profitów siły.

Profity to po prostu różne zdolności, zwiększające nasze możliwości - niektóre zwiększają zadawane obrażenia, inne spowalniają spadek wytrzymałości, albo zwiększają szanse na znajdowanie lepszych przedmiotów. Profity zdobywamy co jakiś czas automatycznie przy awansowaniu. Paczki kart możemy też kupić za Atomy.

Zdobywanie doświadczenia, awansowanie

By zdobywać punkty doświadczenia, trzeba po prostu grać. Wykonywanie misji i zadań to podstawowe źródło doświadczenia, ale sporo punktów zdobędziemy też poprzez:

 • budowanie
 • przetwarzanie przedmiotów
 • zadania grupowe
 • zabijanie najpotężniejszych wrogów

Biorąc to wszystko pod uwagę, warto ignorować wrogów, którzy mają niższy poziom doświadczenia niż nasza postać. Warto też łączyć się w grupy z innymi graczami, by mieć szansę na pokonanie bardziej niebezpiecznych oponentów.Kiedy zdobędziemy nowy poziom doświadczenia, należy otworzyć Pip-boya (TAB na PC, B na Xbox One lub kwadrat na PS4) i wybrać opcję Następny poziom, a wtedy przechodzimy do ekranu profitów i statystyk do przydzielania.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Komentarze