Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Fallout 76 - udźwig i przeciążenie

Ciężar ekwipunku.

Zbieranie przedmiotów to fundament Fallouta 76. Zbieramy surowce i zasoby, by mieć z czego tworzyć przedmioty, by móc się pożywić i napoić, wyleczyć choroby. Zbieramy też broń i amunicję.

Wszystko to ma swoją wagę - dosłownie. Nasza postać ma zawsze pewien limit kilogramów, które może przenosić. Limit ten widzimy w zakładce Ekwipunku w Pip-Boyu. Istnieją jednak sposoby na zwiększenie tego limitu, a w efekcie, na noszenie większego obciążenia.

Efekty zbytniego obciążenia to wyczerpywanie punktów akcji (staminy) nawet podczas zwykłego biegu oraz brak możliwości sprintu. Przy przeciążeniu nie możemy też wykonać szybkiej podróży. Kiedy umrzemy będąc zbyt obciążonymi, nie będziemy mogli odrodzić się nigdzie poza Kryptą 76.

Oczywiście z pewnością warto też stworzyć skrytkę po zbudowaniu bazy. Przechowamy w niej wszystkie przedmioty, które nie są nam potrzebne w danym momencie, a zajmują tylko miejsce i obciążają bohatera.

Jak nosić więcej

Istnieją dwa najważniejsze metody, by pozwolić naszej postaci na zwiększenie limitu kilogramów, które może dźwigać. Najprostsze jest po prostu awansowanie.

Jeśli po osiągnięciu kolejnych poziomów będziemy inwestować w atrybut Siły, to zwiększy to możliwości fizyczne bohatera, pozwalając mu nosić więcej przedmiotów bez przeciążenia.

Trudno oczywiście wymagać inwestowania każdego punktu w Siłę, ale warto to robić - przykładowo - co drugi poziom doświadczenia, by nie zaniedbać innych atrybutów.

Czytaj też opisy profitów - niektóre sprawiają, że amunicja, żywność czy leki ważą mniej.

Druga metoda to zdobycie pancerza wspomaganego. Kilka lokacji, w których mogą pojawiać się pancerze, znajduje się całkiem blisko miejsca, w którym zaczynamy grę - polecamy choćby budynek Arktos Pharma na południe od Morgantown.

Pancerz wspomagany zwiększa limit wagi aż o 40. Sam szkielet pancerza (przed 25 poziomem możemy ubrać tylko szkielet, bez osłon rąk i nóg) waży 10 jednostek, a więc zyskujemy 30 dodatkowych jednostek wagi.

Trzeba być jednak przygotowanym na to, że po opuszczeniu pancerza będziemy obciążeni, jeśli nawet w pancerzu zbliżamy się do limitu wagi. Warto wtedy być obok warsztatu i własnej bazy, by rozłożyć niepotrzebne przedmioty albo schować je w skrytce.


O autorze
Komentarze