Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Fallout 76 - siedem porad na start przygody

Co naprawdę warto wiedzieć.

Fallout 76 jest już dostępne na PC, PS4 i Xbox One. To spora, rozbudowana gra z dużą liczbą różnych mechanik i systemów, które opisujemy systematycznie w naszym poradniku.

Ważne są też jednak skondensowane, najbardziej istotne porady na start. Właśnie tego typu wskazówki postanowiliśmy zebrać i przedstawić w osobnym materiale.

Zobacz: Fallout 76 - Poradnik, Solucja

Może się zdarzyć, że gra nie wytłumaczy czegoś dostatecznie jasno, albo przegapimy jakąś wskazówkę, która wyświetla się na ekranie tylko przez krótką chwilę. Dlatego też poniższy tekst powinien okazać się pomocny - szczególnie dla tych, którzy nigdy nie grali w Fallouta, albo wracają do serii bez żadnej wiedzy na temat 76.

Bez zbędnego przedłużania - oto siedem najważniejszych porad i wskazówek na początek przygody w grze Fallout 76.


Nie śpiesz się z budową bazy

Baza gracza w Fallout 76 jest o tyle wyjątkowa, w porównaniu z podobnym rozwiązaniem z Fallouta 4, że można wybudować ją praktycznie w dowolnym miejscu - o ile nie nachodzi na obszar innej struktury.

Być może niektórzy zechcą zacząć budować swoją bazę od razu po opuszczeniu krypty, ale warto się wstrzymać. Nasz C.A.M.P. stanowi bowiem punkt darmowej szybkiej podróży, a przenoszenie go kosztuje.

Z tego właśnie powodu, bazę najlepiej zacząć budować po kilku godzinach rozgrywki. Najlepiej w takim miejscu, z którego dotrzesz do innych regionów bez długich wypraw.


Nie przejmuj się PvP

Niektórzy mogą obawiać się innych graczy w Fallout 76. W końcu w sieciowych grach survivalowych użytkownicy nękający przypadkowo napotkanych podróżników to normalne zjawisko. Na szczęście nie w grze Bethesdy.

Otóż, zabijanie niewinnych po prostu się tu nie opłaca. Jeżeli ktoś postanowi do nas strzelić, to będzie zadawał nam śmiesznie niskie obrażenia - do momentu, aż zdecydujemy się odpowiedzieć ogniem. W efekcie potencjalnych agresorów jest tu po prostu mało.

Jeżeli ktoś jednak decyduje się na atakowanie obcych bez prowokacji, to zostaje później oznaczony na mapie, widoczny dla wszystkich obecnych na serwerze. Takiego „przestępcę” każdy może zaatakować bez konsekwencji.


Inwestuj w siłę

Przynajmniej kilka punktów po awansowaniu na kolejne poziomy na początku gry warto przeznaczyć na atrybut siły. Powód jest prosty - nasza postać więcej udźwignie.

Więcej siły to w praktyce większa pojemność ekwipunku. W grze takiej jak Fallout 76 ma to ogromne znaczenie, ponieważ jakąś wartość ma praktycznie każdy znaleziony przedmiot.

Przeciążenie, czyli przekroczenie limitu udźwigu postaci, skutkuje szybszym wyczerpywaniem się punktów akcji albo zupełnym zablokowaniem sprintu. Takich ograniczeń każdy chciałby uniknąć, prawda?


Skup się na wątku głównym

Fallout 76 to świat niemal cztery razy większy niż ten z Fallouta 4. Może przytłaczać swoim rozmiarem. Dlatego najlepiej skupić się na wykonywaniu głównej misji związanej z Nadzorczynią.

Główny wątek fabularny bardzo dobrze oprowadza gracza po najważniejszych miejscach na mapie. Przy okazji odblokowujemy różne niezbędne elementy i punkty szybkiej podróży. Eksploracja po zakończeniu fabuły jest po prostu bardziej wygodna.


Zbieraj wszystko

Wcale nie przesadzamy - chodzi o absolutnie wszystko, co da się podnieść. Może poza najcięższymi przedmiotami, które ważą ponad 100 kilogramów i spowolnią naszą postać.

Nawet jeśli kolejne nożyczki, ołówki, puste puszki czy żarówki są zwykłymi śmieciami, to jednak stanowią cenne źródło zasobów. Przedmioty te przetworzysz przy dowolnym stanowisku do craftingu.

W ten właśnie sposób w Fallout 76 nic się nie marnuje, a my zyskujemy składniki niezbędne do tworzenia różnych elementów naszej bazy. Recykling na całego.


Survivalowe perki

Choć aspekt walki o przetrwanie i szeroko pojętego survivalu nie jest w Fallout 76 szczególnie rozbudowany, to jednak odczuwanie głodu i pragnienia może utrudnić zabawę.

Jeśli przez dłuższy czas nie jedliśmy i nie piliśmy, postać szybciej się męczy. Pojawiają się też inne ograniczenia. Dlatego na początku przygody dobrze wybrać kilka perków, które te ograniczenia zmniejszają.

Awansując na 4, 5 czy 6 poziom odblokujesz karty profitów, które uczynią żywność i napoje bardziej efektywnymi. Przyda się też profit zmniejszający efekty promieniowania żywności.


Dbaj o broń do walki wręcz

Trzeba przyznać, że chociaż amunicja, przynajmniej ta podstawowa, nie jest wyjątkowo trudna do zdobycia (można ją produkować po stosunkowo małych kosztach), to i tak warto zawsze mieć przy sobie broń do walki wręcz.

W Fallout 76 każda broń ulega degradacji, więc niezbyt rozsądne jest zużywanie dobrej broni palnej na wrogów, których można zabić dwoma ciosami kilofa czy siekiery.

Trzeba jednak pamiętać, by regularnie naprawiać taką broń - oraz ją ulepszać. Podczas przygody znajdziemy różne przepisy i instrukcje, które pozwolą - przykładowo - stworzyć nową wersję danej broni, choćby obwiązaną drutem kolczastym.

Dobrze też nosić w plecaku jedną broń białą na zapas, na wypadek, gdy podstawowa broń zaczyna osiągać niebezpiecznie wysoki poziom zużycia.

O autorze
Komentarze