10 pytań o God of War

Co z tym Kratosem?

Nowa gra studia Santa Monica debiutuje już 20 kwietnia. Możecie już przeczytać naszą recenzję God of War, ale postanowiliśmy też przygotować podręczne zestawienie najważniejszych pytań dotyczących gry i zwięźle na nie odpowiedzieć.

Najpierw jednak podstawowe szczegóły. God of War ukaże się wyłącznie na PlayStation 4, ale otrzyma szereg usprawnień graficznych na PS4 Pro - możliwa będzie między innymi rozgrywka z większą liczbą klatek niż standardowe 30 FPS.

Twórcy nie zapowiedzieli obecnie żadnych dodatków. Gra nie zawiera też mikropłatności ani skrzynek z przedmiotami, czyli tak zwanych lootboxów. Niewykluczone jednak, że fabularne DLC zostanie w przyszłości ujawnione.

Wystarczy formalności - przejdźmy do pytań i odpowiedzi.

1. Gdzie rozgrywa się akcja God of War?

Twórcy z Santa Monica podjęli spore ryzyko, ponieważ przenoszą akcję najnowszej odsłony God of War do zupełnie nowej krainy: Midgaru. To świat z mitologii nordyckiej. Dlatego jednym z podstawowych rodzajów przeciwników są draugry - nieumarli.

Zobacz: God of War - Poradnik, Solucja

Nie zabraknie też trolli, gigantów czy mitologicznych stworzeń większego kalibru. Jeden z pierwszych trailerów ukazywał między innymi wielkiego węża Jörmungandra - jedno z dzieci samego Lokiego.

Przedpremierowe materiały nie obfitowały w sceny z nordyckimi bogami, ale w oficjalnym podcaście deweloperzy dyskutowali między innymi o Thorze, Odynie, Tyrze, Fenrirze czy Freji.

god_of_war_serpent
Co za miły jegomość

2. Czy to restart serii?

Nie - i to chyba jeden z bardziej ekscytujących aspektów tej gry. Pomimo rewolucyjnych (jak na tę serię) zmian w zakresie rozgrywki, struktury świata czy prowadzenia historii, nowy God of War to sequel, choć nie mamy do czynienia z bezpośrednią kontynuacją.

Od greckich przygód Kratosa minęło już trochę czasu. Jak trafił do zupełnie nowej krainy inspirowanej nordycką mitologią? Kim była jego żona? Tego wszystkiego dowiecie się podczas mroźnej przygody.

Odkrywanie przeróżnych nawiązań do „starego” Boga Wojny - jak choćby użycie ataku zwanego Gniewem Spartanina czy odnalezienie wazy z malowidłami przedstawiającymi Kratosa z czasów zemsty w Grecji - będzie z pewnością dobrą zabawą dla fanów cyklu.

God_of_War_4_Kratos_Vase_1024x572
Spotkanie z przeszłością...

3. O czym opowiada historia w God of War?

Tym razem nie mamy do czynienia z opowieścią o gniewie i zemście. Przygoda w grze rozpoczyna się, kiedy Kratos i Atreus wyruszają na najwyższy szczyt w mroźnej krainie, by tam rozsypać prochy zmarłej żony i matki.

Podczas podróży poznamy oczywiście odpowiedzi na wiele ważnych pytań. Jak Kratos poznał matkę Atreusa? Jakie tajemnice skrywa nowy świat i jakie przeznaczenie czeka na młodzieńca?

Ważnym elementem narracji będzie relacja ojciec-syn. Kratos będzie na początku chłodny i oschły, ale z biegiem czasu gracz zacznie zauważać, że tak naprawdę wojownik kocha swojego potomka i nie wyobraża sobie, że mógłby go stracić.

gowatr
Atreus pełni ważną rolę w historii, a także w rozgrywce

4. Jak zbudowany jest świat?

Nowy God of War nie jest typową grą z otwartym światem, ale poziomy są stosunkowo duże - pozostają w miarę liniowe, ale w mniejszym stopniu niż w poprzednich grach. Możliwe jest zbaczanie z wyznaczonej ścieżki i wracanie do odwiedzonych terenów, choćby po to, by zbadać jakieś ciekawe miejsce czy odblokować zadanie poboczne.

Warto zaznaczyć, że eksploracja nowego świata będzie praktycznie nieprzerwana. Twórcy pochwalili się już jakiś czas temu, że przez całą przygodę nie zobaczymy nawet jednego, tradycyjnego ekranu ładowania.

god_of_war_screen_08_ps4_us_12jun17
Na graczy czeka wiele niesamowitych widoków

5. Jakich broni użyje Kratos?

Bohater cały czas potrafi się zdenerwować i wpaść w bitewny szał, ale to już nie ten sam Kratos - można powiedzieć, że w pewnym stopniu dojrzał i nabrał dystansu do pewnych spraw.

Twórcy chcieli odwzorować zmiany w jego charakterze także przez to, że zabrali mu cały arsenał, który znamy z poprzednich części serii. Zresztą, sam Kratos chciał się pewnie w ten sposób odciąć od przeszłości.

Nie mamy więc kultowych Ostrzy Chaosu czy Szponów Hadesa czy Ostrza Artemis. Deweloperzy podchodzą do broni nieco inaczej - głównym narzędziem zniszczenia jest teraz topór Lewiatan. Opcje ulepszania są jednak tak rozbudowane, że w zależności od tego, jak rozwiniemy broń, zyskamy różne ataki i ciosy specjalne.

GodofWar_E317_COMBAT_jotunn01.max_1920x1200
Lewiatan zyska różne właściwości w zależności od run, które w nim zamontujemy

6. Co z trybem multiplayer?

God of War: Wstąpienie zaoferowało tryb wieloosobowej rywalizacji, po raz pierwszy w historii serii. Eksperyment twórców był całkiem przyjemną odskocznią od fabularnej kampanii, ale nie przypadł do gustu wszystkim.

Nowy God of War nie oferuje więc żadnego trybu multiplayer, ani też żadnego aspektu wieloosobowego. Przynajmniej nie w okresie premiery. Wydaje nam się, że wprowadzenie dodatkowego trybu z - przykładowo - pokonywaniem na czas wrogów na arenie, mogłoby się tu sprawdzić całkiem nieźle. Ale to tylko nasze domysły.

gowas
Multiplayer w ostatniej odsłonie serii wzbudził mieszane odczucia

7. Jakich przeciwników spotkamy w God of War?

Mitologia nordycka pozwoliła deweloperom ze studia Santa Monica przenieść do gry świetnie zaprojektowane stwory. Nawet podstawowi wrogowie - nieumarłe draugry - robią wrażenie.

Są też jednak inni wrogowie, a nie tylko zamrożone zombie. Powalczymy z wielkimi trollami, a także innymi monstrami z mitów - chociażby z przebiegłą zjawą, przemieszczającą się z miejsca na miejsce tak, jakby używała teleportów.

Co jakiś czas zmierzymy się także z dziką zwierzyną, chociażby z wilkami. Nie zabraknie oczywiście spektakularnych starć z większymi przeciwnikami. Tych twórcy nie pokazują jednak przed premierą.

1515678121_3396_card
To na walce spędzimy najwięcej czasu

8. W jaki sposób obecność syna Kratosa wpływa na rozgrywkę?

Atreus nie jest tylko biernym towarzyszem, którego musimy wyłącznie słuchać, by poznać więcej szczegółów na temat przeszłości bohatera i rozwoju historii - to także sprawny łucznik.

Oczywiście chłopak nie jest mistrzem łucznictwa od samego początku, ale i tak stara się pomagać ojcu. W trakcie walk użyje choćby różnego rodzaju strzał, by w odpowiedni sposób osłabiać wrogów i czynić ich bardziej wrażliwymi na ciosy Kratosa.

Atreus potrafi też odczytywać starożytne runy, których jego ojciec nie rozumie - dlatego też chłopak przyda się jako tłumacz tajemniczych wersów, które spotkamy między innymi w okolicach cennych artefaktów.

atreuss
Na samym początku gry Atreus nie będzie jeszcze doskonałym strzelcem

9. Jak wygląda walka?

Perspektywa w nowym God of War jest inna niż do tej pory w serii - kamera umieszczona jest za plecami Kratosa, tuż nad jego ramieniem. Dlatego też walka nie wygląda tak, jak w poprzednich odsłonach cyklu.

Starcia są nieco wolniejsze, ale za to bardziej czujemy moc każdego uderzenia. Wrogowie świetnie reagują na ciosy, dzięki czemu mamy poczucie kierowania faktycznie potężnym wojownikiem.

Bohater używa głównie topora, ale może także skorzystać z pięści czy rzucić bronią, by - przykładowo - przewrócić przeciwnika, a potem wykończyć go, gdy leży. Możemy też aktywować Spartański Gniew, by wzmocnić obrażenia.

god_of_war_image_12
Kratos nadal ma problemy z agresją

10. Czy w God of War rozwijamy bohatera?

Nowy God of War zaoferuje najbardziej rozbudowany system rozwoju postaci w historii cyklu - choć nie będzie to porównywalne z największymi grami RPG. Poprzednie części po prostu nie oferowały zbyt dużych możliwości w tym zakresie.

Podczas przygody ulepszany zdolności oraz ekwipunek Kratosa, ale także Atreusa. Duże drzewko talentów pozwoli dostosować styl rozgrywki i możliwości bohaterów do konkretnej sytuacji. Atreus zyska na przykład dostęp do różnych strzał, czy nawet zdolność wskakiwania na większe potwory.

Ataki Kratosa będziemy modyfikować głównie za sprawą wspomnianego już wcześniej topora. W zależności od wyposażonych run, możliwości oręża będą mogły zmieniać się diametralnie. Z biegiem czasu poznamy też coraz lepsze kombosy i ataki specjalne.

goweq
Podczas przygody zdobywamy też nowy ekwipunek

To wszystkie najważniejsze odpowiedzi na pytania związane z God of War. Oczywiście są jeszcze inne aspekty gry, ale nie możemy wdawać się w szczegóły, by uniknąć ewentualnych spoilerów i radości samodzielnego odkrywania różnych tajemnic. Jeżeli macie jednak jeszcze jakieś pytania natury ogólnej, możecie zadawać je w komentarzach.

Reklama

Skocz do komentarzy (9)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (9)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami