Pokémon Go - ewolucja przy użyciu Special Items, jak je zdobyć, kiedy ewoluować

Nowe przedmioty, ewoluowanie Pokemonów i wzmacnianie stworków.

Celem Pokemon Go jest kolekcjonowanie stworków. Kiedy zbierzemy już wystarczająco dużo, naturalną koleją rzeczy będzie zainteresowanie się ich ewolucją i ulepszaniem. Wszystko po to, by uczynić swoją drużynę kieszonkowych wojowników silniejszą. Wbrew pozorom, awansowanie i ewoluowanie stworków nie jest wcale takie proste - dlatego wyjaśnimy cały proces, a przede wszystkim zwrócimy uwagę na to, kiedy i jak ewoluować Pokemony oraz kiedy zwiększać ich moc.

Im więcej punktów CP, tym silniejszy i bardziej skuteczny w walce jest stworek. W miarę postępów zorientujesz się, że nie każdy stworek tego samego rodzaju ma tyle samo CP. Mówiąc w skrócie - CP to najważniejsza statystyka w grze. Ewoluujemy i ulepszamy stworki właśnie z myślą o tym atrybucie.

Nie zawsze najlepszym wyjściem jest ulepszanie CP stworka, gdy tylko mamy dostępny Stardust czy cukierki Candy. Czasami lepiej zająć się wzmacnianiem CP po ewoluowaniu Pokemona, czasem przed, a zdarza się nawet, że stworka w ogóle nie warto przemieniać w kolejną formę.

3

Jak ewoluować i ulepszać Pokemony

Zarówno rozwijanie, jak też ewoluowanie stworów w grze wymaga użycia dwóch zasobów - to proszek Stardust oraz Cukierki (Candy). Proszek zdobywamy przy każdym złapaniu nowego Pokemona, używaniu Aren (Gyms) i awansowaniu trenera. Cukierki są natomiast inne dla każdego stworka i zdobywamy je, przy łapaniu konkretnego Pokemona.

W skrócie - im więcej egzemplarzy danego stworka złapiesz, tym więcej Candy otrzymasz i będziesz posiadał większy zapas zasobów do ewoluowania i wzmacniania tych stworków. Dlatego też polowanie na niskopoziomowe Pokemony nie jest wcale złym pomysłem.

Jeżeli chcesz sprawdzić, ile proszku Stardust posiadasz, wybierz dowolnego z listy posiadanych Pokemonów. Liczba będzie wyświetlona nad przyciskiem Power Up (nie obok). Koszt wzmocnienia Pokemona jest zależy od poziomu trenera i liczby CP stworka. Koszt ewolucji to zazwyczaj 25, 50 lub 100 cukierków, choć zdarzają się wyjątki.

Używanie i zdobywanie specjalnych przedmiotów (Special Items)

Aktualizacja z lutego 2017 roku wprowadziła do Pokemon Go dodatkowe przedmioty, znane z gier na konsole przenośne, które służą do ewoluowania niektórych stworków w konkretne formy.

Wszystkie nowe przedmioty możemy otrzymać używając punktów PokeStop. Warto jednak zaznaczyć, że szansa na ich zdobycie jest niewielka. Obecnie to nawet jeden przedmiot na ponad sto PokeStopów. Czasem pomagają jednak różne bonusy, jeżeli gramy w Go często i regularnie.

Najważniejsze informacje o ulepszaniu (Power Up) Pokemonów

Wzmacnianie siły stworków to istotny element gry. Przed rozpoczęciem zużywania zasobów na ulepszanie Pokemonów, warto pamiętać o kilku kwestiach.

 • Wzmacnianie Pokemona podnosi poziom CP, ale CP to wyznacznik siły w danym momencie - nie wskazuje więc, jaki potencjał ma dany stworek. Większe CP może oznaczać czasem tylko większy poziom.
 • Zasoby powinno się więc wydawać przede wszystkim na Pokemony o największym potencjale na rozwój, a nie na te, które mają najwięcej punktów CP.
 • Wyznacznikiem potencjału stworków jest tak zwany wskaźnik IV (individual values), czyli ukryte statystyki, dobierane losowo dla każdego łapanego Pokemona. Statystyki te można jednak obliczyć, wpisując odpowiednie dane w specjalnym kalkulatorze.
 • Biały pasek widoczny nad stworkiem (na stronie Pokemona) wskazuje, jak blisko jest do następnego poziomu. Wzmacnianie wypełnia pasek, ale sam pasek wydłuża się wraz z awansowaniem trenera.
 • Wzmacnianie Pokemonów z niskim początkowym CP na wyższych poziomach jest niezwykle kosztowne - zużywamy duże ilości Candy i Stardust.

Najważniejsze informacje o ewolucji w Pokémon Go

Wzmacnianie to jeden z elementów poprawiania możliwości Pokemonów - stworki można też ewoluować. Warto wymienić kilka najważniejszych informacji o tym aspekcie gry.

 • Ewoluowanie stworków to jeden z głównych sposobów na zdobywanie dużych ilości punktów doświadczenia XP, by szybko awansować trenera. Warto mieć to na uwadze. Duża liczba prostych do ewoluowania stworków w połączeniu z Lucky Egg może pomóc w błyskawicznym zdybowaniu poziomów.
 • Na początku przygody nie warto zajmować się ewoluowaniem stworków, chyba że stosujesz powyższy sposób z jajkiem Lucky Egg. Do 5 poziomu i tak nie możesz walczyć na Arenach, a pierwsze naprawdę dobre Pokemony zaczniesz łapać w okolicach 15 poziomu trenera. Wcześniej nie warto więc tracić zasobów na ewoluowanie zbyt wielu stworków.
 • Ukryte cechy Pokemonów - czyli potencjał ich rozwoju (IV) - pozostają niezmienione po ewolucji.
 • Dostępne ataki i ruchy Pokemonów są dobierane losowo po ewolucji i nie możemy ich zmienić manualnie.
 • Jeżeli już zaczynasz ewoluować Pokemona, to nie zapomnij, by transformować go w najwyższą możliwą formę (niektóre stworki mają trzy formy, więc nie zostawiaj żadnego w formie drugiej).

Przygotowaliśmy wiele pomocnych materiałów o Pokemon Go. Przeczytaj, co to jest CP. Lubisz jagody? Sprawdź opis wszystkich owoców Berry. Zapoznaj się także z Pokemonami 2 generacji, oraz dowiedz się, jak ewoluować Eevee. Mamy też cenne wskazówki dotyczące zdobywania Stardust i Candy.

Najlepszy moment na ulepszenie lub ewolucję Pokemona

Ewoluowanie stworków zawsze wydaje się ekscytujące i początkujący gracze często chcą transformować swoje Pokemony w kolejne formy tak szybko, jak to tylko możliwe. Trzeba jednak wziąć pod uwagę różne czynniki, jeżeli zależy nam na tym, by nasze stworki były możliwie najsilniejsze.

1

Kiedy powinieneś wzmocnić Pokemona:

 • Musisz ocenić potencjał Pokemona w kalkulatorze IV.
 • Jeżeli stworek posiada mocne ataki i nie może ewoluować, wzmacniaj go maksymalnie.
 • Jeżeli ewoluowałeś już dobrego stworka i ma dobre statystyki IV, wzmacniaj go maksymalnie.
 • Jeżeli stworek nie jest zbyt mocny i nie ma dobrego potencjału, złap innego z tego samego gatunku.

Jeżeli chodzi o proces ewolucji, to trzeba pamiętać - ewoluować Pokemona warto tylko wtedy, gdy wiesz, że ma silne statystyki IV (ponieważ te nie zmieniają się przy ewolucji) i ma wysoki poziom punktów CP. Dlatego też z ewoluowaniem warto czekać, aż osiągnie się w miarę wysoki poziom trenera. Poziom wpływa na CP spotykanych Pokemonów.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

O autorze

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami