Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Pokemon Go - Giovanni: jak znaleźć i walczyć, kontry

Strategia walki, nagrody i wszystko, co musisz wiedzieć.

Giovanni, szef Team Go Rocket, to postać, z którą możesz walczyć w Pokemon Go.

Jeśli uda ci się go pokonać, otrzymasz wspaniałe nagrody, w tym możliwość schwytania legendarnego Shadow Pokemona, jak Shadow Articuno.

Na tej stronie dowiesz się, jakimi Pokemonami dysponuje Giovanni oraz jakie są najlepsze kontry na walkę.


Na tej stronie:


Jak znaleźć Giovanniego w Pokemon Go

Aby stoczyć bój z Giovannim, musisz ukończyć kilka kroków przygotowawczych:

 1. Ukończ fabularne zadanie Special Research o nazwie A Troubling Situation, by odblokować najnowszy research quest z Giovannim. Dla przykładu zadanie A Challenging Development było special research questem Giovanniego w grudniu 2019 roku (potem w listopadzie 2022 roku powróciło z Ultra Beast Protection Efforts).
 2. Odblokuj i ukończ czwarty krok aktualnego zadania special research task z Giovannim. W ramach tego kroku będziesz musiał zmierzyć się z liderami Team Go Rocket, czyli Arlo, Cliffem i Sierrą.
 3. Za ukończenie poprzedniego kroku otrzymasz w nagrodę Super Rocket Radar. To urządzenie, którego używasz, by znaleźć Giovanniego.

Super Rocket Radar działa podobnie jak Rocket Radary, które tworzysz, zbierając tajemnicze komponenty (Mysterious Components).

Wejdź do swojego ekwipunku (plecaka) przez główne menu gry i zjedź na dół, gdzie znajdziesz Super Rocket Radar. Tutaj możesz go włączyć i wyłączyć, kiedy tylko chcesz.

Super Rocket Radar nie pokazuje niestety lokalizacji, w której ukrywa się Giovanni. Na mapie zobaczysz też wielu pomocników Zespołu R, przebranych za Giovanniego, którzy będą chcieli cię odciągnąć od swojego szefa.

Będziesz musiał spotkać się z tymi oszustami, zanim znajdziesz właściwy PokeStop, w którym ukrywa się Giovanni.


Walka z Giovannim w Pokemon Go, kontry Giovanniego

Kiedy znajdziesz Giovanniego, przygotuj się na trudną walkę. Jego Pokemony są znacznie silniejsze niż podopieczni liderów Team Go Rocket, z którymi już walczyłeś. Upewnij się, że masz odpowiednio mocne stworki.

Wybrany przez Giovanniego legendarny Shadow Pokemon oraz drugi członek drużyny zmieniają się co miesiąc, co oznacza, że często będziesz musiał walczyć z innymi Pokemonami.

W marcu 2023 roku drużyna Giovanniego wygląda następująco:

Pierwszy PokemonDrugi PokemonTrzeci Pokemon
PersianKinglerRegice
Kingdra
Nidoking

Persian zawsze pojawia się jako pierwszy i jest słaby przeciwko typowi Fighting, więc wybranie Lucario, Conkeldurra lub Machampa jest najlepszą decyzją. Warto jednak umieścić tego Pokemona w drugim slocie, by potem dokonać wymiany i wybrać go na samym początku starcia.

Twój pierwszy Pokemon prawdopodobnie przyjmie uderzenie lub dwa od Persiana, więc po prostu umieść tam swojego najbardziej wytrzymałego Pokemona.

Powód taktyki z przełączaniem jest prosty. Giovanni otrzymuje dwusekundowe opóźnienie za każdym razem, gdy używasz ruchu Charged lub zmieniasz Pokemona. To daje ci dwie sekundy, w których możesz skupić się na atakowaniu Persiana, zanim ten ponownie wysunie pazury. Giovanni zawsze blokuje ruch Charged, jeśli ma jeszcze jakieś tarcze. Jeśli to możliwe, warto zmusić go do do użycia obu tarcz w pierwszym starciu.

Ponieważ drugim wyborem Giovanniego może być jeden z kilku Pokemonów, być może będziesz musiał zrobić zwiad, aby upewnić się, że twoja drużyna będzie w stanie go pokonać.

Kingler jest słaby w starciu z typami Grass i Electric, więc mocny Pokemon z którejś z tych kategorii zdziała cuda. Tymczasem Kingdra jest słaba na Pokemony typu Dragon i Fairy. Ze względu na to, że jest częściowo wodna, elektryczne Pokemony nadal będą zadawać spore obrażenia, więc na pierwsze starcie z Giovannim polecamy wybrać silny elektryczny typ. Być może będziesz miał szczęście i pokonasz go przy pierwszej próbie.

Nidoking jest wrażliwy na Pokemony typu Ground, Water, Psychic i Ice. Zalecamy jednak unikanie Pokemonów typu Ground, ponieważ Regice będzie miał nad nimi przewagę. Zamiast tego spróbuj eksperymentować z Water lub Psychic.

Jest też lodowaty Regice, który jest słaby w starciu z Fighting, Rock, Steel i Fire. Zalecamy unikanie typu ognistego, ponieważ jako że Giovanni ma dwie opcje typu wodnego dla swojego drugiego Pokemona, może on zostać znokautowany, jeśli będziesz musiał użyć go wcześnie.

Zamiast tego zalecamy użycie potężnego Lucario ze względu na to, że jest to Pokemon typu Fighting i Steel. Jeśli nie masz Lucario, to Terrakion czy Machamp również są dobrym wyborem. Możesz również eksperymentować z typami Rock, takimi jak Rhyperior lub Therian Landorus. Unikaj jednak Garchompa, ponieważ jego typ Dragon sprawia, że jest słaby na Pokemony typu Ice.

Jeśli chodzi Pokemony typu Steel, możesz rozważyć Metagrossa lub Zaciana. Nie zalecamy Dialgi, ponieważ również jest słaba na typ Ice.

Oczekuj trudnej walki

Te wskazówki powinny ci wystarczyć na to spotkanie. Podobnie jak w przypadku liderów Arlo, Cliffa i Sierry, postaraj się użyć Pokemona, który będzie miał przewagę nad dwoma Pokemonami z drużyny Giovanniego. Dzięki temu będziesz mógł użyć tego samego Pokemona dwa razy, a twój legendarny Shadow Pokemon będzie bezpieczny, dopóki nie będzie potrzebny.

Warto też pamiętać, że podobnie jak poprzedni liderzy Team Go Rocket, Giovanni ma do dyspozycji dwie tarcze ochronne (Protect Shields).


Jak często można walczyć z Giovannim?

Możesz walczyć z Giovannim tyle razy, ile chcesz - o ile masz Super Rocket Radar.

Niestety zazwyczaj zdobędziesz je tylko w ramach questów Team Go Rocket, które pojawiają się co kilka miesięcy, wraz z odświeżeniem Giovanniego, jego Legendarnego Shadow Pokemona i drużyn liderów.

Super Rocket Radary pojawiają się też okazjonalnie w innych questach i eventach. Warto je więc zachować do miesiąca, w którym dostępna jest nagroda w postaci Pokemona Cienia, którego chcesz mieć w zapasie, np. Shadow Mewtwo.


Nagrody za wygraną walkę

Za pokonanie Giovanniego otrzymasz pakiet nagród, między innymi 5000 Stardust i wiele przedmiotów leczących, jak Max Potiony i Max Revive'y. Jest też szansa na kamień Unowa Stone.

Najważniejsze jest jednak to, że będziesz miał też szansę na złapanie legendarnego Shadow Pokemona.

Każdy miesiąc to inny legendarny Pokemon cienia. Oznacza to, że jeżeli istnieje jakiś Shadow Pokemon, którego chcesz dodać do kolekcji, to musisz zakończyć misję Team Go Rocket Special Research na ten miesiąc.

A Challenging Development w grudniu 2019 roku gwarantował przykładowo zdobycie Shadow Zapdosa, ale przy zakończeniu tego zadania w innymi miesiącu, otrzymywaliśmy innego legendarnego Shadow Pokemona.

Oto lista Shadow Pokemonów, które Giovanni miał w swoim zespole:

Dotychczasowe Shadow Pokemony Giovanniego:

 • Shadow Articuno - listopad 2019 i marzec 2021
 • Shadow Zapdos - grudzień 2019 r., kwiecień i czerwiec 2021 r.
 • Shadow Moltres - styczeń 2020 r. i maj 2021 r.
 • Shadow Raikou - luty 2020 r.
 • Shadow Entei - od marca do lipca 2020 r.
 • Shadow Suicune - lipiec 2020 (jako część obchodów Go Fest Battle) oraz od lipca do października 2020
 • Shadow Mewtwo - październik 2020 r.
 • Shadow Ho-Oh - czerwiec 2021 r.
 • Shadow Lugia - listopad 2021 r.
 • Shadow Latias - kwiecień 2022 r.
 • Shadow Latios - lipiec 2022 r.
 • Shadow Mewtwo - listopad 2022 r.
 • Shadow Registeel - luty 2023 r.
 • Shadow Regice - Marzec 2023 r.

Pokonanie Giovanniego zwiększy też poziom medalu Ultra Hero, który zlicza, ile razy pokonałeś szefa Team Go Rocket.

Dzięki Chralesowi z Twittera wiemy, jak wygląda strój Giovanniego:

W miarę jak będziesz zwiększał poziom medalu Ultra Hero, odblokujesz różne ubrania dla swojej postaci. Poniżej szczegóły

 • Buty - Silver Badge (pokonaj Giovanniego 5 razy)
 • Spodnie - Silver Badge (pokonaj Giovanniego 5 razy)
 • Marynarka - Gold Badge (pokonaj Giovanniego 20 razy)
 • Rękawice - Gold Badge (pokonaj Giovanniego 20 razy)

Następnie: Pokémon Go - jak zdobyć Mysterious Component i Rocket Radar, walka z Rocket Leaders

Spis treści: Pokémon GO - poradnik i najlepsze wskazówki

Poprzednio: Pokémon Go - zadanie Looming in the Shadows: nagrody i etapy

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.

Komentarze