Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Pokémon GO - co to jest CP, jak je zwiększyć, Ewolucja Pokemonów

Jak działa Power Up, Combat Points, rozwijanie i ewolucja Pokemonów.

Łapiąc kolejne stworki w Pokémon GO szybko zauważysz, że każdy opisany jest główną statystyką - punktami CP. Wyświetlane są zawsze na liście naszych Pokemonów, widzimy je nawet zanim złapiemy nasz cel.

CP to skrót od Combat Power, czyli mocy walki lub siły walki. Poza nimi w grze występuje jeszcze jedna istotna statystyka, a są to punkty zdrowia, czyli HP. Nie wszystkie stworki mają tyle samo CP, początkowa wartość jest losowa.

Ważna jest również waga Pokemona. Im cięższy, tym prawdopodobnie będzie posiadał więcej CP. Dlatego zawsze warto rozwijać najpierw stworki ważące więcej.

Istotny jest także limit punktów CP, który jest reprezentowany przez wypełniający się biały, zakrzywiony pasek. Limit zwiększa się, gdy awansujemy trenera na kolejne poziomy.

Powrót do spisu treści: Pokémon GO - poradnik i najlepsze wskazówki


Znaczenie CP - siła w walce

Punkty CP to najważniejsza statystyka w Pokémon GO. Determinuje siłę naszego stworka. W większości przypadków jednostka z wyższym CP wygra pojedynek, chyba że różnica jest minimalna, lub walczymy z typem, przeciwko któremu nasz Pokemon nie jest zbyt skuteczny.

Przed odwiedzeniem jakiegokolwiek Gymu (Areny), upewnij się, że podejrzysz wcześniej ile CP mają wystawione do obrony stworki. Jeżeli mają znacznie więcej CP niż twój oddział, nie warto ryzykować.

Zobacz także: Pokémon GO - walka i trenowanie


Zwiększanie CP - rozwijanie Pokemonów

CP naszych stworków możemy zwiększać, wybierając konkretną jednostkę z naszej listy posiadanych Pokemonów i klikając opcję Power Up. Zużywamy wtedy trochę zapasów proszku Stardust i cukierki (Candy).

Zerknij na poniższy obrazek oraz opis kluczowych ikon: 1. Typ Pokemona. 2. Jego waga. 3. Wzrost. 4. Aktualnie posiadany Stardust (Gwiezdny pył). 5. Aktualnie posiadany Seel Candy (Słodycze).

Power Up - ikona zaświeci się, jeśli posiadasz wystarczającą liczbę składników. Evolve - ta ikona także zaświeci się dopiero wtedy, gdy zbierzesz odpowiednią liczbę składników.

Koszt zwiększania mocy w większości przypadków staje się większy za każdym razem, gdy ulepszamy Pokemona. Im więc jest silniejszy (im bardziej zapełniony jest zielony pasek CP), tym więcej przedmiotów zużyjemy.

  • Do 20% zapełnionego paska mocy CP - 200 Stardust i 1 Candy
  • 21 do 40% - 400 Stardust i 1 Candy
  • 41 do 60% = 600 Stardust i 1 Candy
  • 61 do 80% = 800 Stardust i 1 Candy
  • 81 do 100% = 1000 Stardust i 1 Candy

Stardust i cukierki Candy zdobywamy łapiąc Pokemony, co jest kolejnym argumentem za tym, by schwytać każdego stworka, którego spotykamy. Tym bardziej, że duplikaty możemy wysyłać profesorowi Willowowi, w zamian otrzymując kolejne cukierki.

Oczywiście kolejnym sposobem na zwiększenie mocy CP Pokemona jest poddanie go procesowi ewolucji. Potrzebujemy do tego dużej liczby cukierków konkretnego rodzaju.

Wreszcie, trzeba zaznaczyć, że ze zwiększaniem mocy CP stworka - i z ewolucją - warto poczekać do momentu, gdy osiągniemy w miarę wysoki poziom trenera. Wzmacnianie słabych stworków jest nieopłacalne, gdyż rozwijając trenera znajdziemy później dzikie Pokemony, które od razu okażą się silniejsze od tych, które wzmocniliśmy.


Ewolucja Pokemonów - co to jest Evolve

Podobnie jak w grach z konsol przenośnych Nintendo, stworki w Pokémon GO mogą ewoluować w kolejne stadium. Możemy sami wybrać, kiedy to nastąpi. Jeżeli uzbieramy wystarczającą liczbę cukierów (zazwyczaj 25 lub 50), należy po prostu wcisnąć przycisk Evolve na stronie z opisem wybranego Pokemona.

Ewolucja sprawia, że zwiększa się liczba punktów CP stworka - dwukrotnie, trzykrotnie, w ekstremalnych przypadkach nawet czterokrotnie. Wszystko zależy od Pokemona.

Szczególnym przypadkiem jest Eevee - sprawdź, co możesz zyskać jak go ewoluować.

Squirtle (po lewej) ewoluuje w Wartortle'a, a ten z kolei w Blastoise'a

Warto pamiętać, że niektóre stworki nie mogą ewoluować. Inne zazwyczaj ewoluują jeden lub dwa razy. W najnowszych grach na Nintendo 3DS ewolucja jest bardziej rozbudowana, możemy między innymi używać kamieni ewolucji - ale element ten nie jest jeszcze obecny w Pokémon GO.

Niezbędne do ewolucji cukierki zdobędziemy odsyłając duplikaty danego stworka do Profesora (opcja Transfer przy opisie wybranego Pokemona) oraz łapiąc przedstawicieli tego samego gatunku.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Komentarze