Skip to main content

PS5 - poradnik do konsoli

Wszystko o PlayStation 5: najważniejsze funkcje, rozwiązania problemów, porady i wskazówki.

Witamy w poradniku do konsoli PlayStation 5. Znajdziecie tutaj podstawowe informacje o sprzęcie, sugestie rozwiązywania problemów technicznych, garść porad, a także informacje związane z obsługą systemu PS5.

Nasz przewodnik docenią gracze, dla których PS5 jest pierwszym sprzętem do grania, a także bardziej zaawansowani użytkownicy. Omawiamy w nim bowiem podstawowe aspekty związane z graniem na konsoli, ale również poruszamy kwestie techniczne.

Z pewnością z czasem pojawią się nowe problemy związane z PS5, a także zostaną dodane nowe funkcje konsoli. Wówczas zaktualizujemy materiał i uzupełnimy naszą publikację.


Spis treści:


Konsola i akcesoria

Poznaj bliżej PlayStation 5, sprawdź, jaki telewizor wybrać do konsoli oraz jakie możesz zakupić akcesoria.


Obsługa konsoli

W tym rozdziale znajdziesz najważniejsze informacje na temat obsługi PS5, w tym m.in. uruchamiania gier we wstecznej kompatybilności oraz wznawiania gry.


Zdjęcia, filmy i pamięć konsoli

PS5 oferuje bardzo proste w obsłudze możliwości robienia screenshotów oraz nagrywania rozgrywki. W tej sekcji poznasz je bliżej.


Gry, VR, aplikacje i usługi dodatkowe

Czas przyjrzeć się temu, co oferuje PS5 w kontekście gier i aplikacji oraz dodatkowych możliwości, jak odtwarzanie filmów blu-ray.


Pytania i odpowiedzi

Jeśli szukasz dodatkowych informacji, sprawdź, czy nie ma ich poniżej.


Premiera i cena PS5

Premiera konsoli PlayStation 5 w Polsce odbyła 19 listopada 2020. Ogromne zainteresowanie sprzętem Sony, a także poważne problemy produkcyjne, spowodowane pandemią koronawirusa, sprawiły, że zakup PS5 w sklepach stacjonarnych okazał się niemożliwy.

Praktycznie tylko osoby, które dwa miesiące przed premierą złożyły zamówienia przedpremierowe, mogły cieszyć się nową konsolą w listopadzie 2020. Pozostali gracze muszą cierpliwie czekać, aż kolejne zestawy PS5 pojawią ponownie w sprzedaży.

Oficjalne ceny w Polsce na PlayStation 5 zostały ustalone na poziomie:

  • PlayStation 5 (wersja klasyczna, z napędem) - 2299 zł
  • PlayStation 5 Digital Edition (wersja bez napędu) - 1849 zł

W skład zestawu wchodzi: konsola, kontroler DualSense, podstawka do konsoli, okablowanie (przewód HDMI, przewód zasilający, przewód USB do ładowania kontrolera), instrukcje.


Wygląd i wymiary

Sony postawiło na dosyć odważny design, charakteryzujący się dosyć ostrymi kształtami. Nie wszystkim, co prawda, może się spodobać wygląd nowego PlayStation, ale trzeba przyznać, że Japończycy wykonali dosyć odważny ruch. Wydaje się, że największym mankamentem PS5 jest rozmiar - konsola jest znacznie większa w porównaniu do obecnej i poprzedniej generacji sprzętowej.

Stonowana, biało-czarno, stylistyka natomiast bez problemu wpiszę się w większość pomieszczeń, gdzie konsola będzie stała lub leżała. PlayStation 5 bowiem, dzięki dołączonej uniwersalnej podstawce, można ustawić w pionie i poziomie - w zależności od miejsca w pokoju i ułożenia względem telewizora i mebli.

Zobacz na YouTube

Poniższe wymiary dotyczą PlayStation 5 ustawionej w pionie:

Przewiń tabelkę w prawo, jeśli oglądasz na smartfonie.

PlayStation 5 Standardowa
(z napędem)
Digital
(bez napędu)
Wysokość 390 mm 390 mm
Szerokość 104 mm 92 mm
Głębokość 260 mm 260 mm
Waga 4,5 kg 3,9 kg

Specyfikacja techniczna i porty

Moc jednostki graficznej PlayStation 5 to 10,28 TFLOPs. To znacząca różnica w porównaniu z PS4 (1,84 TFLOPs). Również i w przypadku procesora i pamięci RAM nastąpiła znacząca poprawa. PS5 bowiem otrzyma 8 rdzeni Zen 2 w 3.5GHz ze zmiennym taktowaniem oraz 16GB pamięci GDDR6.

Przełomu należy się także doszukiwać w portach konsoli. Zastosowanie HDMI 2.1 - w połączeniu z telewizorami, które wykorzystają dobrodziejstwa technologii związanych z tym standardem - z pewnością przełoży się na doświadczenia płynące z rozgrywki.

Poniżej przedstawiamy specyfikację techniczną PlayStation 5 oraz wymieniamy wszystkie złączą, które umieszczono w konsoli.

Przewiń tabelkę w prawo, jeśli oglądasz na smartfonie.

PlayStation 5
CPU 8 rdzeni Zen 2 w 3.5GHz
(zmienne taktowanie z SMT)
GPU 10.28 TFLOPs,
36 CU w 2.23GHz (zmienne taktowanie)
Architektura GPU Autorskie RDNA 2
ze sprzętową obsługą raytracingu
Pamięć 16GB GDDR6
Przepustowość pamięci 448GB/s
Pamięć wewnętrzna 825GB autorski NVMe SSD
Prędkość pamięci wewnętrznej 5.5GB/s (bezpośrednio),
8-9GB/s (po kompresji)
Rozszerzenie pamięci Slot na NVMe SSD
Pamięć zewnętrzna Obsługa USB HDD
Napęd optyczny 4K UHD Blu-ray
Wsteczna kompatybilność PlayStation 4
HDMI 1 x 2.1 (4K/120Hz, 8K/60Hz, VRR)
Złącza USB 1 x USB A + 1 x USB C (przedni panel)
2 x USB A (tylny panel)
Złącza Ethernet 1
Złącza zasilania 1
Złącza Kensington Lock 1

Zobacz także