Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

PS5 - wersja gry PS4 i PS5: jak rozpoznać, zmienić

Sprawdź, jaką wersję gry posiadasz i uruchamiasz.

Na PlayStation 5, dzięki wstecznej kompatybilności, możliwe jest uruchamianie gier z PS4. Co więcej, niektórzy wydawcy zdecydowali się na ponowne wydanie swoich gier z PS4 - ale z myślą o konsoli PS5. Tworzy to pewnego rodzaju komplikacje, gdyż ten sam tytuł możemy uruchomić na PlayStation 5 w dwóch wersjach.


Na tej stronie dowiesz się:


Jaka wersja gry jest uruchomiona (PS4 czy PS5)

Na PlayStation 5 możemy posiadać dwie wersje gry - na PS4, którą uruchomimy w ramach wstecznej kompatybilności, oraz na PS5, przygotowaną z myślą o nowej konsoli. W związku z tym na dysku mogą zostać zainstalowane obie edycje gry i działać niezależnie od siebie. Teoretycznie więc możemy zagrać na PlayStation 5 w tę samą grę, ale każdorazowo uruchamiać inną wersję.

Aby przekonać się, jaka wersja gry jest gotowa od odpalenia gry, należy zwrócić uwagę na tytuł gry (1). Jeśli na końcu nazwy znajduje się dopisek PS4, wówczas uruchomimy grę we wstecznej kompatybilności. Jeśli tego dopisku nie ma, wtedy mamy pewność, że odpali się wersja zgodna z PS5.


Jak zmienić wersję gry (PS4 lub PS5)

Gdy chcemy zmienić wersję gry, należy najechać na kafelek gry i strzałką w dół lub lewym analogiem przejść do podmenu oznaczonego trzema kropkami (2), gdzie odnajdziemy inne edycje gry.

Można też skorzystać z opcji gry - jest to prostszy sposób. Gdy najedziemy na kafelek gry, należy nacisnąć przycisk Options na padzie (znajduje się pomiędzy touchpadem a trójkątem) i wybrać opcję: Wersja gry (3) - wówczas wyświetlone zostaną wszystkie wersje danej gry.

Zmiana wersji gry może wiązać się z pobraniem drugiej edycji na dysk konsoli, a nawet - w niektórych przypadkach - zakupienia danego tytułu. Wiąże się to z polityką wydawców gier. Niektórzy producenci bowiem udostępniają za darmo inne wersje gier, a inni wymuszają zakup pełnej edycji na drugą konsolę lub aktualizacji do PS5.

Następnie: PS5 - jak uruchomić grę z PS4: wsteczna kompatybilność

Spis treści: PS5 - poradnik do konsoli

Poprzednio: PS5 - co oznaczają ikony przy tytułach gier

Tagi
O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Komentarze