Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

PS5 - tryb spoczynku, wyłączanie konsoli

Jak uśpić PlayStation 5.

Na tej stronie dowiesz się, jak wyłączyć PlayStation 5, a przede wszystkim, jak przejść do trybu spoczynku i do czego on służy.

Tryb spoczynku służy do uśpienia konsoli, po to by szybko wrócić do wcześniej uruchomionej gry. Stan spoczynku, w odróżnieniu od standardowego wyłączenia sprzętu, różni się tym, że konsola - pomimo niewielkiego zużycia prądu - podtrzymuje działanie podstawowych zasobów systemu i gier. Po wybudzeniu PS5 jesteśmy w stanie szybko wrócić do aplikacji, np. uruchomionej wcześniej gry, i ponownie z niej korzystać od tego momentu, w którym włączyliśmy tryb spoczynku.

Jest to naprawdę przydatna funkcjonalność. Zwłaszcza gdy musimy na jakiś czas odejść od telewizora. Wówczas, po uruchomieniu trybu spoczynku, możemy zająć się czymś innym, a kiedy będziemy gotowi do ponownego zagrania w ulubioną grę, wystarczy wybudzić konsolę i kontynuować rozgrywkę bez utraty postępów.

Co więcej, stan spoczynku może okazać się przydatny dla wszystkich, którzy nie dysponują szybkim łączem internetowym. Uśpiona konsola bowiem może pobierać dane w tym trybie, np. w nocy, przy stosunkowo niewielkim poborze energii elektrycznej.

W trybie spoczynku również można ładować kontrolery i inne akcesoria, jeśli wcześniej ustawiliśmy odpowiednie opcje (jak to zrobić, piszemy poniżej). Wystarczy wówczas podłączyć sprzęt za pomocą przewodu USB.

Kolejną zaletą stanu uśpienia jest fakt, że PS5 szybciej wznawia pracę systemu, a dzięki temu możemy szybciej wrócić do rozgrywki - w porównaniu z wyłączeniem i włączeniem konsoli.

Aby wyłączyć konsolę lub przejść do trybu spoczynku, należy wcisnąć jeden raz przycisk PS na padzie, by wywołać systemowe menu podręczne, i przejść do ostatniej ikony - Zasilanie (1) - gdzie znajdują się odpowiednie opcje.

Po włączeniu trybu spoczynku, należy nacisnąć przycisk PS na kontrolerze, aby wybudzić konsolę. Zwróć uwagę, że obudowa konsoli w stanie uśpienia świeci się na pomarańczowo.

Warto pamiętać, że pomimo wielu zalet stanu spoczynku, nie korzystaj z tego trybu na okrągło i wyłączaj konsolę, gdy wiesz, że nie będziesz korzystać z niej przez dłuższy okres czasu, np. kiedy pójdziesz spać. Wydłuży to żywotność sprzętu i wpłynie odrobinę na rachunki za energię elektryczną.

Poprzez ustawienia konsoli możemy konfigurować kilka opcji związanych z trybem spoczynku. Warto je sprawdzić i dostosować do swoich preferencji.

Funkcje związane ze stanem spoczynku odnajdziemy w Ustawieniach (System / Oszczędzanie energii). Warto skonfigurować takie opcje jak: ustawienie czasu do przejścia PS5 do trybu spoczynku, funkcje dostępne w trybie spoczynku (zasilanie portów USB, zachowanie połączenia z internetem) czy ustawienia czasu, po jakim kontrolery powinny się wyłączyć.

Następnie: PS5 - Galeria multimediów: gdzie odnaleźć zdjęcia i filmy z gier

Spis treści: PS5 - poradnik do konsoli

Poprzednio: PS5 - jak uruchomić grę z PS4: wsteczna kompatybilność

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Guide Editor

Marcin jest koordynatorem działu poradników.

Komentarze