Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

PS5 - jak usuwać gry

Zarządzanie grami i pamięcią konsoli. Sprawdź, ile miejsca zostało na dysku.

Dysk PlayStation 5 ma dość ograniczoną pojemność. 825 GB, a w rzeczywistości (po odjęciu miejsca na system operacyjny i pliki systemowe) 667 GB, to niewiele, kiedy spojrzymy na rozmiary najnowszych gier. Jedna gra potrafi „ważyć” ponad 100 GB, a najnowsze odsłony Call of Duty - z trybem Warzone - ponad 250 GB. Szybko więc może okazać się, że zabraknie nam miejsca na dysku.

Na stronie opiszemy, jak usunąć gry z dysku konsoli.

Najszybszą metodą na odinstalowanie gry jest odnalezienie jej na Ekranie głównym lub w Bibliotece gier i usunięcie jej za pomocą menu kontekstowego. Kiedy najedziesz na kafelek z grą, naciśnij przycisk Options na padzie, wybierz opcję Usuń (1) i potwierdź swój wybór.

Drugi sposób jest bardziej rozbudowany, gdyż dzięki niemu możemy zarządzać naszym dyskiem. Przejdź do Ustawień (2), następnie wybierz: Pamięć masowa.

Pojawi się okno, w którym zobaczysz Pojemność swojego dysku i ilość wolnego miejsca (3), a poniżej poszczególne kategorie (4) plików wraz z zajmowanym miejscem na dysku. Z pewnością najwięcej miejsca będzie zarezerwowane dla Gier i aplikacji. Możesz wejść do poszczególnych działów, by zobaczyć, co się w nich znajduje i ewentualnie zwolnić miejsce na dysku

Zalecamy ostrożność podczas przeglądania folderu Zapisane dane, gdyż znajdują się tam ważne pliki, jak np. zapisy stanów gry, które można nieodwracalnie stracić.

Przejdź do Gier i aplikacji, by wyświetliła się lista wszystkich gier i aplikacji zainstalowanych na dysku konsoli. Warto uszeregować listę wg rozmiaru (5). Wówczas zobaczymy od góry pozycje, które zajmują najwięcej miejsca.

Po zaznaczeniu odpowiedniego pola (6) przy danym tytule lub kilku tytułach, należy wcisnąć przycisk: Usuń (7) i potwierdzić swój wybór, jeśli chcemy odinstalować daną grę lub aplikację.

Możliwe jest również nieusuwanie całej gry, ale tylko pewnych elementów, na których nam nie zależy. Jeśli gramy tylko w tryb multiplayer, a interesuje nas kampania dla pojedynczego gracza, możemy odinstalować niepotrzebne komponenty. Nie każda gra jednak oferuje tego typu funkcjonalność. Zwróć uwagę na ikonę (8) na prawo od tytuły gry. Jeśli jest widoczna, wówczas można wejść do osobnego okna i usunąć wybrane elementy danej gry.

Następnie: PS5 - co oznaczają ikony przy tytułach gier

Spis treści: PS5 - poradnik do konsoli

Poprzednio: PS5 - jak pobierać gry, gdzie szukać, Biblioteka

Tagi
O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Komentarze