Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

PS5 - jak zgrać save'y: na USB, zapisy w chmurze

Sprawdź, jak zachować save'y z gier.

Postępy, jakie dokonujemy w grach, są na bieżąco zapisywane. Nawet jeśli nie wykonujemy ręcznych zapisów, to gra, co jakiś czas, wykonuje autozapis. To bardzo ważne, gdyż w przeciwnym wypadku, po każdym wyłączeniu konsoli, musielibyśmy rozpoczynać każdorazowo grę od nowa.

Sejwy z gier (ang. save) są zapisywane na dysku konsoli. Jeśli korzystamy z usługi PlayStation Plus, dodatkowo, nasze stany zapisów są przechowywane w chmurze Sony. Wówczas wystarczy zadbać o połączenie internetowe, a zapis do chmury wykona się automatycznie.

Dzięki temu, nawet jeśli utracimy dane z konsoli, np. w przypadku uszkodzenia dysku SSD PlayStation 5, bez problemu ściągniemy wszystkie nasze sejwy z gier bezpośrednio z serwerów Sony. Każdy użytkownik PlayStation Plus ma do dyspozycji 100 GB przestrzeni dyskowej na zapisy stanów gry - to wystarczająca ilość miejsca, by pomieścić nasze postępy z rozgrywek.

Save'y z gier można również zapisać na dysk zewnętrzny/USB, by wykonać kopię zapasową. To dobry pomysł, jeśli nie subskrybujemy PlayStation Plus, gdyż nasze zapisy nie synchronizują się w chmurze. Wówczas warto chronić nasze zapisy i cyklicznie wykonywać backup danych.

Zapis sejwów na USB dotyczy tylko gier na PS4, które możemy również uruchomić na PS5. W przypadku wersji gier na PS5 nie możemy tej czynności wykonać. Nie wiadomo dlaczego Sony podjęło taką decyzję, ale być może w przyszłości, w jednej z aktualizacji systemu, taka funkcja zostanie dodana.

Wszystkie czynności związane z kopiowaniem, usuwaniem, przenoszeniem do (i z) chmury zapisów stanów gry, a także z automatycznym synchronizowaniem danych znajdują się w Ustawieniach, w sekcji: Zapisane dane i ustawienia gry/aplikacji.

Następnie: PS5 - Galeria multimediów: gdzie odnaleźć zdjęcia i filmy z gier

Spis treści: PS5 - poradnik do konsoli

Poprzednio: PS5 - tryb spoczynku, wyłączanie konsoli

Tagi
O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Komentarze