Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

PS5 - czy warto już kupić PlayStation 5

A może lepiej poczekać?

Decyzja o zakupie nowej konsoli dla wielu graczy to formalność. Odliczają oni bowiem miesiące, dni i godziny do premiery swojego ulubionego sprzętu do grania. Jednak nie wszyscy są pewni, na który model się zdecydować i kiedy zakupić konsolę. Na tej stronie spróbujemy pomóc osobom, dla których PlayStation 5 może okazać się pierwszym sprzętem do grania, a także pozostałym, którzy nie mogą się zdecydować.

Premiera konsoli PlayStation 5 odbyła się w listopadzie 2020 roku. Dlatego warto zdawać sobie sprawę, że w pierwszym okresie życia PS5, tak jak i każdego innego sprzętu do grania, nie wychodzi zbyt wiele gier. Może się okazać, że po zakupie konsoli i ograniu kilku premierowych tytułów, że nie będzie w co grać.

Z pomocą jednak przychodzi funkcja wstecznej kompatybilności, dzięki której użytkownicy PlayStation 5 mogą zagrać w prawie wszystkie gry, które zostały wydane na PS4. To dobra wiadomość dla wszystkich graczy, gdyż wiele gier z poprzedniej generacji konsol działa o dużo lepiej na nowym sprzęcie.

Jednakże nie po to kupuje się nową konsolę, żeby grać w stare gry. Dlatego, jeśli jesteście posiadaczami PlayStation 4, nie musicie spieszyć się z zakupem nowszego sprzętu. Okres międzygeneracyjny charakteryzuje się tym, że wydawcy wypuszczają swoje gry na nowszą i starszą konsolę.

Można przyjąć, że po premierze PS5 jeszcze przez około dwa lata te same gry będę wychodzić na jedną i drugą konsolę, a w przypadku takich hitów sprzedażowych jak FIFA czy Call of Duty, to jeszcze dłużej.

Jeżeli natomiast nie jesteście posiadaczami PS4, a PS5 może być dla was pierwszą konsolą, to zakup PlayStation 5 wydaje się dobrym krokiem. Dzięki niej zagracie w najnowsze gry, a także wrócicie do starszych hitów, dzięki wstecznej kompatybilności.

Innym problemem jest dostępność PlayStation 5. Ze względu na braki konsoli na półkach sklepowych, decyzja o odłożeniu zakupu PS5 wydaje się naturalna. Dopóki sytuacja się nie wyklaruje i konsola nie trafi do stałej sprzedaży, dopóty warto cierpliwie czekać, aż w końcu sklepy uzupełnią swoje magazyny - i dopiero wówczas podjąć ostateczną decyzję o zakupie.

Następnie: PS5 - gdzie kupić konsolę, kiedy będzie dostępna

Spis treści: PS5 - poradnik do konsoli

Poprzednio: PS5 - wersje konsoli: z napędem czy digital

Tagi
O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Komentarze