Skip to main content

PS5 - jak zwiększyć miejsce na dysku

Dodatkowa pamięć na gry.

PlayStation 5 posiada autorski dysk SSD, dzięki któremu znacznie skróciły się czasy uruchamiania gier i wczytywania stanów zapisów. To jedna z nowości, która wyróżnia najnowszy sprzęt Sony względem poprzedniej generacji konsol.

Z jednej strony szybkie czasy ładowania to duży plus, ale niestety, dysk zamontowany w PS5 ma mniejszą pojemność od swojego poprzednika - PS4 Pro czy PS4 Slim. SSD w PlayStation 5 ma pojemność 825 GB, ale w rzeczywistości, po odjęciu miejsca na system operacyjny konsoli i niezbędne pliki systemowe, pozostaje jedynie 667 GB. To całkiem niewiele, jeśli chcemy zainstalować kilka lub kilkanaście gier.

Warto zwrócić uwagę, że - z roku na rok - gry mają coraz większy rozmiar. Wykorzystanie potencjału konsol sprawi, że pliki z grami będą coraz większe. Z czasem więc może zabraknąć nam miejsca na zainstalowanie nowych gier. Można obejść ten problem na kilka sposobów.

Do PS5 można podłączyć dysk zewnętrzny - dzięki niemu zwiększymy pojemność pamięci konsoli. Jednak, na chwilę obecną, możemy trzymać na nim wyłącznie gry z PS4 i grać w nie na PS5 w ramach wstecznej kompatybilności. Nowe gry, tworzone z myślą o PlayStation 5, wykorzystują potencjał dysku SSD, dlatego też nie zainstalujemy ich i nie uruchomimy na dysku zewnętrznym.

Na stronie: PS5 - dysk zewnętrzny: jak podpiąć, formatowanie, dodatkowa pamięć na gry wyjaśniliśmy, jak przygotować dysk zewnętrzny, by można było go podłączyć do PlayStation 5.

Sony w przyszłości zamierza umożliwić podłączenie drugiego wewnętrznego dysku M.2 SSD. Będzie to możliwe dzięki specjalnemu gniazdu w standardzie PCIe 4.0, który znajduje się pod obudową. Na chwilę obecną nie znamy więcej szczegółów, ale warto śledzić ten temat, jeśli chcemy zwiększyć pojemność dysku. Z pewnością z czasem pojawi się stosowna aktualizacja systemu PS5, a także oficjalna informacja od Sony, które dyski SSD otrzymają rekomendację, by zamontować je w konsoli.

Najprostszą metodą na zdobycie dodatkowego miejsca na dysku jest usuniecie gier, w które nie gramy lub gramy stosunku rzadko. Na stronie: PS5 - jak usuwać gry wyjaśniamy, jak odinstalować gry.

Następnie: PS5 - dysk zewnętrzny, USB: jak podpiąć, formatowanie, dodatkowa pamięć na gry

Spis treści: PS5 - poradnik do konsoli

Poprzednio: PS5 - jak przegrać na PC filmy, zdjęcia i screenshoty

Zobacz także