Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

PS5 - kontroler DualSense: ciekawostki i najważniejsze funkcje pada

Haptyczne wibracje, adaptacyjne triggery, mikrofon, głośnik, touchpad, żyroskop.

Kontroler DualSense został stworzony z myślą o PlayStation 5. Posiada on cechy i funkcje, których próżno szukać w DualShocku 4, padzie od PS4, a także innych, konkurencyjnych rozwiązaniach. To prawdziwy krok naprzód w porównaniu do poprzedniej generacji konsol. Na tej stronie poznasz największe zalety DualSense, a zdobędziesz istotne wiadomości o tym sprzęcie.

Pod od PS5 posiada naprawdę wiele ciekawych funkcjonalności. To, co go wyróżnia na tle konkurencji, to haptyczne wibracje i adaptacyjne triggery. Trudno opisać słowami efekt tych funkcji, gdyż należy chwycić w dłoń DualSense i spędzić z nim trochę czasu, by zrozumieć wrażenia płynące z jego użytkowania.

Adaptacyjne triggery (spusty; przyciski L2 i R2 na padzie), w zależności od sytuacji, stawiają opór oraz - niezależnie od siły nacisku - potrafią zmienić pozycję, dzięki czemu wpływają na nasze doświadczenie płynące z gry. Np. kiedy postać w grze wspina się po skałach, należy mocniej nacisnąć na trigger, by wykonać ruch, a gdy zatnie się broń w grze, wówczas spust nie pozwoli przez chwilę oddać strzału.

Haptyczne wibracje to kolejny krok w rozwoju kontrolerów. Oczywiście, wibracje w padach nie są nowością - ta technologia jest z nami już od kilku generacji konsol. Jednak zastosowanie haptyki w urządzeniach sterujących PS5 zmienia nasze odczucia płynące z rozgrywki. Kontroler odwzorowuje rodzaj powierzchni i siłę nacisku. Różnorodność ruchów wibracyjnych jest na tyle szeroka, że odczuwamy podłoże, po którym porusza się postać. Kiedy spaceruje po piasku, biegnie przez łąkę czy idzie brzegiem morza, mamy wrażenie jakbyśmy sami stąpali po tych powierzchniach.

Kolejną nowością w DualSense jest wbudowany mikrofon. Dzięki tej funkcjonalności możemy komunikować się ze znajomymi, podczas wspólnej zabawy online, wykorzystując do tego jedynie pada. Nie musimy zakładać zestawu słuchawkowego, by inni słyszeli nasz głos.

Żyroskop, touchpad i głośnik to elementy kontrolera, które już w poprzednim modelu, DualShocku 4, były również dostępne. Te rozwiązania sprawdziły się na tyle dobrze, że postanowiono nie rezygnować z nich. Szczególnie wbudowany głośnik zasługuje na uznanie. Teraz twórcy częściej go wykorzystują w swoich grach, dzięki czemu wiele dźwięków wydobywających się z niego wpływa na nasze wrażenia podczas grania.

Kontroler DualSense, podobnie jak inne, oryginalne akcesoria do PlayStation 5 charakteryzują się jednolitą stylistyką nawiązującą do bryły konsoli.

Następnie: PS5 - czy pad z PS4 działa na PS5

Spis treści: PS5 - poradnik do konsoli

Poprzednio: PS5 - jaki telewizor kupić do PlayStation 5

Tagi
O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Komentarze