Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Mortal Kombat 1 - poradnik i najlepsze porady

Opis najważniejszych mechanik, listy ciosów specjalnych i fatality.

Witajcie! Przed wami poradnik do Mortal Kombat 1, czyli najnowszej odsłony kultowej serii brutalnych bijatyk.

W naszej publikacji znajdziecie przede wszystkim informacje dotyczące podstawowych mechanik, a także listy ciosów specjalnych oraz wykończeń (Fatality) dla każdej postaci.

Życzymy udanej zabawy w Mortal Kombat 1!


Na tej stronie:


Lista ciosów specjalnych

Tutaj znajdziesz listy ciosów specjalnych, wykończeń (Fatality), łatwych Fatality oraz Drwin dla każdej z dostępnych postaci (kolejność alfabetyczna).

[Wkrótce aktualizacja...]


Mechanika

W tym miejscu zamieściliśmy informacje o podstawowych mechanikach gry oraz odpowiedzi na pytania najczęściej nurtujące graczy.

[Wkrótce aktualizacja...]


Interfejs i wskazówki

Interfejs gry nie jest zbyt skomplikowany, ale warto sprawdzić, co oznaczają poszczególne ikony i oznaczenia na ekranie.

  1. Imionai wizerunki postaci głównej i postaci kameo - widzimy tu imię wybranego przez gracza 1 wojownika oraz postaci wspierającej (Kameo);
  2. Pasek zdrowia - wskazuje, ile zdrowia pozostało graczowi - z prawej mamy pasek gracza 1, z lewej - pasek gracza 2/przeciwnika SI. Wyczerpanie tego paska oznacza przegraną rundę lub walkę
  3. Czas do końca rundy - licznik odliczający do kończa bieżącej rundy. Tuż obok - nad paskiem zdrowia - pojawiają się kropki symbolizujące liczbę wygranych rund;
  4. Dostępność Fatal Blow - w tym miejscu zobaczymy informację o tym, czy potężny ruch Fatal Blow (w poprzednich częściach - X-Ray) jest juz dostęny, a także zobaczymy kombinację przycisków, która pozwala wykonać atak;
  5. Imionai wizerunki postaci głównej i postaci kameo - widzimy tu imię wybranego przez gracza 2 wojownika oraz postaci wspierającej (Kameo)
  6. Pasek ataków wzmocnionych gracza 1 - składa się z trzech segmentów, które zapełniają się w miarę zadawania i otrzymywania obrażeń. Po napełnieniu można wykorzystać skumulowana moc do wzmocnienia ataków specjalnych czy wykonania combo-breakera;
  7. Pasek ataków wzmocnionych gracza 2/przeciwnika SI - składa się z trzech segmentów, które zapełniają się w miarę zadawania i otrzymywania obrażeń. Po napełnieniu można wykorzystać skumulowana moc do wzmocnienia ataków specjalnych czy wykonania combo-breakera;

Najlepsze porady i wskazówki

Nie pomijaj samouczka dostępnego z poziomu menu głównego - nawet jeśli masz za sobą wszystkie poprzednie części. Mortal Kombat 1 wprowadza kilka mniej lub bardziej subtelnych zmian oraz mechanik, na przykład postacie Kameo, więc warto zaliczyć tutorial, by w praktyce zapoznać się z zasadami gry.

Zacznij od ukończenia trybu fabularnego, który znajdziesz w menu głównym - zakładka Kampania, tryb Fabuła. Warto to zrobić z dwóch powodów - historia w Mortal Kombat 1 jest naprawdę dobrze poprowadzona i ciekawa, a tryb kampanii pozwala nam zapoznać się z wieloma różnymi postaciami, co pomoże nam w wyborze naszego ulubionego wojownika.

Wybierz swoją główną postać i ćwicz, aż opanujesz ją do perfekcji. Nie można oczekiwać, że zaraz po rozpoczęciu rozgrywki będziemy w stanie wykonywać niesamowite i niszczące combosy każdym z dostępnych wojowników. Najlepiej zacząć od jednej postaci i trenować, aż osiągniemy zadowalające efekty. Następnie możemy sprawdzić swoje umiejętności, walcząc ze znajomymi lub z obcymi w trybie online.

Do swojej głównej postaci dobierz odpowiednią postać Kameo. Warto kierować się zdolnościami postaci wsparcia, ponieważ można w ten sposób z łatwością uzupełnić pewne braki w repertuarze ruchów naszego głównego wojownika, a także znacząco wzbogacić swoje możliwości taktyczne dzięki specjalnym atakom postaci Kameo.

Poświęć trochę czasu na tryb treningowy, ale nie skupiaj się tylko i wyłącznie na ofensywie. Bardzo ważne jest także opanowanie umiejętności blokowania i unikania ataków, a także przerywania combosów wykonywanych przez przeciwnika. Najpierw zapoznaj się z podstawami w samouczku, a następnie ćwicz za pomocą postaci sterowanej przez SI.

Jeśli chcesz czerpać maksimum satysfakcji z walki i osiągać sukcesy w trybie sieciowym, po opanowaniu defensywy i podstaw mechaniki warto skupić się na ćwiczeniu combosów (długich serii ciosów) i juggli (serii ciosów wykonywanych na wrogu podbitym powietrze). Warto w tym celu podpatrywać zawodowców, którzy streamują lub udostępniają swoje walki w serwisach takich jak Twitch czy YouTube.

Możesz dostosować wygląd swojej postaci za pomocą menu Modyfikuj. Twórcy przygotowali mnóstwo elementów ozdobnych, za których pomocą drastycznie zmienimy wygląd większości postaci i dostosujemy je do własnych preferencji.

Poświęć trochę czasu trybowi Inwazji, który stanowi połączenie gry RPG i gry planszowej. To miły, ale całkiem rozbudowany dodatek, którego zawartość zmienia się wraz z kolejnymi sezonami - co sześć tygodni. Zdobędziemy tu też specjalną walutę sezonową, której nie da się kupić za prawdziwą gotówkę. Waluta sezonowa służy do odblokowywania sezonowych przedmiotów kosmetycznych i innych dodatków.

Nie zrażaj się początkowymi niepowodzeniami - każda bijatyka wymaga nieco pracy i ćwiczeń, nim zaczniemy wykonywać szalone kombinacje i w pełni wykorzystywać możliwości każdego wojownika. W przypadku, gdy jakiś przeciwnik w trybie singleplayer jest zbyt trudny, nie musisz się męczyć - zawsze możesz obniżyć poziom trudności w menu ustawień.

Nie każdy musi traktować bijatyki jak sport i rywalizację, a Mortal Kombat 1 jest grą, która szczególnie dobrze sprawdza się podczas niezobowiązującej rozgrywki oraz domowych imprez ze znajomymi. Baw się dobrze i... wykończ go!

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Marek Makuła

Marek Makuła

News & Content Writer

Marek to miłośnik modów, kawy i jezior. Jego serce bije w 32 bitach. Lubi grać bez minimapy i wspierać fanowskie projekty.

Komentarze