Skip to main content

Zamów kolekcjonerski ALMANACH i odbierz darmową grę na GOG

Odkryj gatunek gier przygodowych, które oczarowały świat.

Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Assassin's Creed Odyssey - Poradnik, Solucja

AC Odyssey: opis przejścia, misje główne i poboczne, ostrakony, sekrety, znajdźki i porady ogólne.

Witamy w solucji i poradniku do Assassin's Creed Odyssey. W naszym poradniku znajdziecie wszystkie informacje związane z kampanią fabularną i misjami głównymi, a także zadaniami dodatkowymi. Oprócz tego zawarliśmy informacje związane z mechaniką gry, porady ogólne i opis sekretów i znajdziek.

Assassin's Creed Odyssey tym razem przenosi nas do odległej przeszłości, a konkretnie starożytności. Trafiamy do antycznej Grecji, gdzie jako Aleksios lub Kasandra, bierzemy udział w epickiej przygodzie. Podobnie jak w poprzednich częściach, ważną rolę w grze odgrywa eksploracja, walka oraz rozwój sterowanej postaci.

Autorzy ponownie przygotowali otwarty świat z masą miejsc do zwiedzenia oraz czynności do wykonania. Należy pamiętać, że misje często związane są poziomem doświadczenia - jeśli nasza postać nie jest odpowiednio rozwinięta, to warto poświęcić nieco czasu na wykonywanie pobocznych zadań w celu rozwinięcia bohatera lub bohaterki. Assassin's Creed Odyssey oferuje jednak mnóstwo aktywności dodatkowych.

Życzymy przyjemnej lektury i udanej zabawy!


Poradnik i wskazówki do Assassin's Creed Odyssey

Poniżej prezentujemy kompletny przewodnik po grze AC Odyssey, w którym znajdziecie informacje dotyczące mechaniki i rozgrywki, a także opisy przejścia misji głównych i pobocznych. Nie zabrakło też opisania lokacji, w których do znalezienia są sekrety i znajdźki.

Aby przejść do konkretnego działu wystarczy kliknąć w wybrany odnośnik, który przeniesie nas do danej strony poradnika. Przed przystąpieniem do samej gry polecamy zapoznać się z poradami ogólnymi. Część z nich znajduje się na innych stronach, natomiast poniżej znajdziecie zagadnienia związane z:

 • Mapą i nawigacją (na dole tej strony)
 • Odnajdywaniem celów - orzeł Ikarus (na dole strony)

Zachęcamy też do odwiedzenia oficjalnej strony produkcji, która znajduje się pod tym linkiem - Assassin's Creed Odyssey.


Pytania i odpowiedzi

W tym miejscu zebraliśmy najpopularniejsze pytania i problemy, z którymi mogą borykać się gracze na samym początku zabawy. Odpowiadamy na wszystkie najczęściej spotykane niejasności związane z działaniem gry.


Mechanika gry

Assassin's Creed Odyssey oferuje duże możliwości różnorodnych czynności. W trakcie zabawy będziemy toczyć otwarte pojedynki, brać udział w bitwach morskich czy skrytobójczo zabijać wrogów oraz rozwijać głównych bohaterów. Poniżej znajdziecie informacje o kluczowych aspektach gry. Zachęcamy również do zapoznania się z poradami ogólnymi.


Opis przejścia, solucja - misje główne, wybory i konsekwencje

W tym miejscu znajdziesz dokładne opisy misji głównych, związanych z kampanią fabularną. W każdym z opisów znajdują się pomocne obrazki z gry. Możesz tu również sprawdzić konsekwencje ważnych decyzji, które będziesz podejmował w trakcie gry.

Rozdział - Dług do spłacenia

Rozdział - Polowanie na Wilka

Rozdziały - Wilk i wąż, O wizjach i wizjonerach, Strzeż się węży

Rozdziały - Stary wróg, nowy sojusznik; Droga na sympozjon

Rozdziały - Piracka gościnność, Kraj bezprawia

Rozdział - Recepta na odkrycia

Rozdział - Powstając z popiołów

Rozdziały - Spotkanie, Raj utracony

Rozdziały - Tam dom twój, gdzie matka twoja; Olimpiada, Czciciele i archont

Rozdziały - Pomaluj to na czerwono, Król Czcicieli, Powstanie

Rozdziały - Opinia publiczna, Bitwa pod Amfipolis

Rozdział - Powrót do domu


Misje poboczne

Poniżej znajdziecie odnośniki do zadań dodatkowych, które można wykonać pomiędzy kolejnymi misjami głównymi, związanymi z wątkiem głównym.

Wyspy Kefalońskie

Megaris, Fokida, Lokryda, Attyka

Wyspy Piratów, Koryncja, Naksos, Wyspy Srebrne

Pephka, Lakonia, Wyspy Obsydianowe

Mesara, Wyspa Abantis (Eubea i Skiros)

Elis, Beocja, Południowe Sporady (wyspa Kos), Kithira

Czciciele Kosmosa

Wkrótce aktualizacja.


Ostrakony (enigmatyczne ostrakony)

Tutaj podaliśmy odnośniki do wszystkich zagadek związanych z ostrakonami. Wyjaśniamy, gdzie znaleźć kamienne tabliczki, na których wyryty jest tekst łamigłówki, oraz gdzie dokładnie znajduje się skarb.


Grobowce

Wzorem poprzedniej części Assassin's Creed twórcy przygotowali specjalne lokacje, zwane w Odyssey grobowcami. Składają się na nie podziemne korytarze i komnaty, w których znajduje się wiele poukrywanych przejść. Celem gracza jest odnalezienie starożytnej steli, dającej dodatkowy punkt zdolności. Poniżej znajdziesz opis przejścia każdego grobowca.


Mapy, sekrety, znajdźki i lista aktywności

Wirtualna Grecja przestawiona w Assassin's Creed Odyssey jest ogromna i składa się z kilkudziesięciu regionów. Poniżej zamieściliśmy strony, na których opisaliśmy wszystkie aktywności i sekrety, jakie znajdują w danym terytorium. Pomocna będzie również mapa regionu, na której zaznaczyliśmy wszystkie ważne miejsca.


Porady ogólne do Assassin's Creed Odyssey

- Dostosuj poziom trudności do własnych możliwości. Pamiętaj, że gra oferuje cztery poziomy trudności - od niskiego, po koszmar. Jeśli czujesz, że przygoda jest za łatwa lub za trudna, to pamiętaj, że w menu głównym możesz w dowolnej chwili podwyższyć lub obniżyć wymagania.

- Duże znaczenie odgrywa wybór głównej postaci. Pamiętaj, że przed zabawą musisz zdecydować się na sterowanie Alexiosem lub Kasandrą. Ma to wpływ na pewne decyzje fabularne oraz na część zadań, które będziesz mógł wykonać. W przeciwieństwie do poziomu trudności zmiana postaci podczas rozgrywki nie jest możliwa.

- Pamiętaj o poziomach doświadczenia. Większość misji głównych, zadań dodatkowych czy wrogów, których mamy zabić, posiada określony poziom doświadczenia. Jeśli weźmiemy się za ich wykonywanie zbyt wcześnie, to cele mogą okazać się zbyt wymagające do zrealizowania. W takich przypadkach warto podjąć się prostszych zadań, aby bardziej awansować postać.

'

- Na bieżąco zmieniaj ekwipunek. Najważniejszą statystyką broni i pancerza jest jego poziom, a nie to czy jest to przedmiot zwykły czy legendarny. Oczywiście, jeśli dochodzi do wyboru tego typu elementów na jednym poziomie, to warto sięgnąć po lepszy jakościowo. Jeśli jednak posiadamy bohatera na 10 poziomie, a do wyboru legendarny miecz na 5 poziomie i zwykły na 10, to ten drugi będzie znacznie bardziej zabójczy. Dlatego nie warto przywiązywać się do poszczególnych broni czy części pancerza.

- Dostosowuj zdolności do własnego stylu gry. Jeśli opierasz się głównie na otwartej walce, to warto rozwijać umiejętności z drzewka związanego z walką. Jeśli preferujesz bardziej skryte zabójstwa z ukrycia, to zainteresuj się zdolnościami z drzewka asasyna.

- Jeśli nie możesz zlokalizować jakiegoś miejsca lub postaci, to możesz wspomóc się orłem Ikarosem. Dzięki niemu lokalizacja celów z powietrza staje się znacznie prostsza.

- Staraj się zbierać wszystkie możliwe rzeczy. Niemal na każdym kroku będziesz natykał się na rośliny, martwe zwierzęta, pokonanych wrogów itd. Praktycznie zawsze znajdziesz w takich przypadkach coś, co można zabrać - od surowców poprzez bronie i pancerze. Zbieraj wszystko, ponieważ bohater ma praktycznie nieograniczone miejsce, a surowce zawsze przydadzą się chociażby do ulepszenia ekwipunku czy statku.


Mapa, nawigacja i menu

Po uruchomieniu mapy naszym oczom ukaże się ekran ze sporą ilością różnego rodzaju informacji. Poniżej przedstawiamy, co oznaczają poszczególne opcje, które możemy wybrać z poziomu menu.

 • Menu główne (1) - wciśnięcie tego klawisz spowoduje przeniesienie nas do menu głównego, w którym możemy między innymi zmieniać różne opcje (m.in. te związane z grafiką i poziomem trudności), a także zapisywać i wczytywać stany gry.
 • Gotówka (2) - liczba pieniędzy, którymi dysponuje sterowana przez nas postać.
 • Surowce (3) - różne rodzaje surowców oraz ich liczba uzbierana przez głównego bohatera.
 • Mapa (4) - przejście na tę zakładkę otwiera mapę świata. Możemy tu przybliżać wybrane regiony oraz szybko lokalizować różne punkty i miejsca.
 • Zadania (5) - w tej zakładce możesz szybko sprawdzić misje główne i inne zadania dodatkowe, które możesz obecnie wypełnić. Pamiętaj, że zaliczanie zadań usuwa je z tego menu.
 • Ekwipunek (6) - w tym miejscu możesz niemal w dowolnym momencie zmienić różne elementy głównego bohatera - poczynając od broni, a kończąc na różnych częściach stroju.
 • Zdolności (7) - drzewka rozwoju umiejętności bohatera. Awansowanie na kolejne poziomy doświadczenia zapewnia punkty, za które możesz kupować nowe zdolności.
 • Sklep (8) - to miejsca zapewnia dostęp do dodatkowej zawartości, którą można kupować za prawdziwe pieniądze.
 • Sklep (9) - pasek i poziom doświadczenia. Im bardziej pasek przyjmuje żółtą barwę, tym bliżej do osiągnięcia wyższego poziomu rozwoju, o którym informuje liczba w ikonie tarczy.
 • Znaczniki nawigacji (10) - różne opcje związane z nawigacją po mapie, a także takimi elementami, jak szybki zapis gry.

Odnajdywanie celów - orzeł Ikarus

Główny bohater i bohaterka posiadają naturalnego sprzymierzeńca w postaci orła Ikarusa, który ułatwia nawigację i wyszukiwanie celów.

Po raz pierwszy zetkniesz się z nim niedługo po rozpoczęciu przygody, a konkretnie w misji A więc tak to się zaczyna. W czym Ikarus może nam pomóc i jak z niego korzystać?

Po przywołaniu orła przeniesiesz się w tryb jego sterowania. Latanie jest stosunkowo proste, a jego głównym celem jest odnajdywanie celów. Zauważ, że przy ptaku znajduje się półokrąg ze strzałką. To właśnie strzałka wskazuje miejsce celu, który został zaznaczony na mapie.

Jeśli zaczniesz się do niego zbliżać, to półokrąg zacznie zmieniać się w okrąg, a im bliżej celu, tym okrąg będzie mniejszy i grubszy (strzałka na powyższym obrazku). Po dokładnym zlokalizowaniu celu uzyskasz na jego temat informacje.

Ikarus jest szczególnie przydatny, jeśli nie możesz znaleźć jakiegoś miejsca lub postaci albo gdy korzystasz z trybu eksploracji, gdzie domyślnie wyłączony są znaczniki celów na mapie, przez co musisz szukać ich samemu.

Orzeł przydaje się także w trakcie zwiadu terenu. Dzięki niemu możemy na przykład zaplanować drogę przez teren z dużą ilością przeciwników, a także ich oznaczyć (strzałki na obrazku powyżej) po przejściu w widok z pierwszej osoby Ikarusa (należy podczas lotu wybrać tryb stacjonarny - aktywuje się go klawisze celowania).

Read this next