Returnal - walka: strzelanie, unik, zryw

Jak wygrywać.

Choć eksploracja ma spore znaczenie w Returnal, to jednak główne danie stanowi bez wątpienia walka, którą można porównać do dynamicznego, nieustannego tańca - wszystko za sprawą faktu, że gra posiada elementy gatunku bullet hell. Oznacza to, że często musimy unikać dziesiątek pocisków lecących w naszym kierunku, przemykając między nimi i stosując uniki.

Podstawy walki

Fundamentalne jest rzecz jasna wykorzystanie broni. Na początku gry znajdziesz pistolet, który sam w sobie okaże się naprawdę skuteczny. Jeszcze przed przejściem pierwszego biomu zdobywamy dwa nowe rodzaje broni - jednak zawsze nosimy tylko jedną.

W Returnal nie ma amunicji, więc nigdy nie zbraknie ci pocisków. Nadal obowiązuje jednak konieczność przeładowywania broni, by nie było zbyt łatwo. Najważniejsze jest stałe poruszanie się - ruch praktycznie nie wpływa na celność. To nie realistyczna strzelanka, a nasze pociski lecą tam, gdzie znajduje się środek celownika - nawet gdy skaczemy czy biegniemy.

Najważniejsze jest więc zwaracanie uwagi na wrogów, ale pamiętaj też o zerkaniu na pasek zdrowia (1) w lewym dolnym rogu ekranu. Tam zobaczysz też ile przedmiotów jednorazowych posiadasz.

walka1

Pamiętaj także, by patrzeć na minimapę (2). Zobaczysz tam wrogów symbolizowanych trójkątnymi ikonami. Łatwo rozpoznać, w którą stronę są zwróceni. Minimapa pozwala więc błyskawicznie orientować się w terenie, bez potrzeby rozglądania się.

Returnal to czysto zręcznościowa gra, więc strzelanie jest tutaj naprawdę proste. Możesz nawet cały czas trzymać wciśnięty trigger R2, jeśli opanowałeś szybkie przeładowanie. Często walczysz z wieloma wrogami, więc pociski i tak kogoś trafią. Zalecamy też poeksperymentować z różnymi poziomami wspomagania celowania - zmienisz to w opcjach.

Pamiętaj też, że zawsze możesz przycelować dokładniej, lekko przytrzymując L2, a wciskając ten przycisk całkowicie, aktywujesz możliwość użycia strzału alternatywnego - mocniejszego, który odnawia się jakiś czas.

Zrywy i uniki

Najważniejsze w walce w Returnal jest stałe pozostawanie w ruchu. Kluczowym elementem jest więc zryw, czyli inaczej mówiąc - unik. Dzięki niemu wymkniesz się z niebezpiecznej sytuacji.

Zryw wykonujemy wciskając X na padzie. Im dłużej przytrzymasz przycisk, tym dłuższy zryw - choć oczywiście do pewnego stopnia. Zawsze po wykonaniu zrywu zobaczysz małą ikonkę (3) na dole ekranu. Symbolizuje ona odnawianie się zrywu. Zanim się nie zapełni i nie zniknie, nie możesz wykonać uniku ponownie. Na szczęście odnawianie tego manewru jest błyskawiczne.

walka2

Co bardzo ważne - podczas trwania zrywu jesteśmy niewrażliwi na obrażenia. Możemy więc wykonać unik nawet w kierunku nacierających pocisków, jeśli są blisko nas. Jeśli „przenikniemy” przez nie wykonując zryw, nie zostaniemy ranni. W podobny sposób unikniemy obrażeń od laserowych pułapek.

Dobrze wykorzystany zryw pomoże uniknąć wrogiego ostrzał lub ciosu, ale wykorzystuj go też po to, by szybko zbliżyć się do wroga. Taki błyskawiczny zryw w stronę przeciwnika i natychmiastowy atak mieczem to dobry sposób na wielu słabszych kosmitów.

Zryw należy też czasem wykonywać w powietrzu, by pokonywać większe odległości i docierać w niektóre miejsca. To doskonałe narzędzie nie tylko podczas walki, ale i eksploracji.

Poza tym, pamiętaj też, że unikać ataków możesz po prostu odpowiednio biegając, przyspieszając i przewidując, gdzie wylądują wrogie pociski. Często lecą one wolno, lub w konkretnym, przewidywalnym szyku, więc czujnie obserwuj strzelających kosmitów.

Więcej porad:

Spis treści: Returnal - Poradnik, Solucja

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor  |  matzdanowicz

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami