W lokacji Kuwak Yaku znajduje się tylko jeden grobowiec, za to bardzo wymagający.

Po pierwsze, nie tak łatwo go odszukać. Po drugie, natkniemy się w nim na dzikie zwierzęta, więc warto zabrać ze sobą dobrą broń. Po trzecie, dotarcie do głównej komnaty, gdzie ukryty jest skarb, poprzedzony jest dość długim etapem wspinaczkowo-eksploatacyjnym. Po czwarte, główna zagadka stawia raczej na nieoczywiste rozwiązania.

Grobowiec (1) znajduje się na północny-wschód od ogniska: Ruiny Kuwak Yaku (2). Prowadzi do niego ścieżka wzdłuż skał. W drodze do grobowca napotkasz charakterystyczne głowy potworów wymalowane żółtą farbą (3).

039

Możesz też otworzyć mapę w drugim oknie lub pobrać na dysk.

Grobowiec wyzwań: Wyjące jaskinie

Nagroda: umiejętność - Płaszcz Huracana (zmniejsza obrażenia od ognia i wybuchów)

040

Gdy wejdziesz w głąb jaskini, dostrzeżesz rozwidlenie dróg. Udaj się ścieżką po lewej stronie (4), która prowadzi do zniszczonego drewnianego mostu. Skocz z niego do wody. Następnie wejdź do groty. Omiń dół z dzidami (5), skacząc na półkę skalną (6) po lewej stronie. Idź dalej korytarzem.

W dole zobaczysz przejście pod skałą (7). Gdy się zbliżysz do niego, Lara zjedzie w dół. Zareaguj szybko i na końcu zjeżdżalni wyskocz i zaczep się czekanem o skalną ścianę (8). W innym przypadku główną bohaterkę czeka śmierć.

041

Użyj liny, aby się opuścić. Następnie rozhuśtaj się i zeskocz na niżej położoną kamienną posadzkę (9). Wskocz na ścianę z czaszkami (10) i przytrzymaj się skalnej krawędzi. Przesuń się w prawo i wskocz na ścianę, przytrzymując się czekanem. Następnie opuść się na linie.

042

W końcu dotarłeś na dół. Przejdź pod skałami. Dotrzesz do obszernej groty. Przygotuj broń, gdyż zaatakują cię dzikie zwierzęta, gdy tylko zeskoczysz na ziemię.

Podejdź do belki owiniętym białej sznurem (11), za którą znajduje się płonący dół z dzidami. Wyceluj w pal (12) znajdującący się po drugiej stronie, by przymocować linę. Dzięki temu ominiesz zagrożenie.

043

Następnie wdrap się na górę. Po prawej stronie odkryjesz obóz: Złoża ropy (13).

Kilka metrów dalej znajduje się obalone drzewo. Nie będziesz mógł po nim przejść, gdyż wiatr strąci Larę. Dlatego omiń je i wespnij się po kamieniach (14).

044

Zagadka z wahadłami i zablokowanym przejściem

Droga prowadząca do skarbu jest zablokowana przez ogień (15). Musisz najpierw go ugasić. W tym celu przesuń mechanizm (16) znajdujący się przy ścianie. Dzięki temu przez otwór (17) przedostanie się powietrze. To z kolei sprawi, że wahadło (18) zacznie się poruszać. Wskocz na nie i poczekaj, gdy zbliży się do kamiennej półki (19), a następnie skocz na nią.

045

Przekręć drugi mechanizm (20). Ogień został ugaszony, ale droga do skarbu nadal jest zablokowana, tym razem przez stertę (22). Przeskocz na drugą stronę pomieszczenia (21) i stań przy płomieniach. Gdy drugie wahadło (23) zbliży się do ściany, przy której stoisz, wystrzel z łuku strzałę (celuj w belkę owiniętą sznurem). Przeszkoda zostanie usunięta.

Następnie wróć do miejsca, gdzie znajduje się drugi mechanizm (20). Przekręć go, aby przestało wiać na kamienną drogę. Tym sposobem będziesz mógł przejść dalej w kierunku skarbu.

046

Ostatnią zagadką na drodze do celu będzie ponowne ugaszenie ognia (24), ale tym razem w innym miejscu. Dostań się do miejsca, gdzie znajduje się trzeci mechanizm (25). Nie będziesz mógł go jeszcze użyć, gdyż otwór jest zablokowany. Wespnij się po ścianie (26). Trzymając się krawędzi, wskocz na trzecie wahadło (27), które blokuje otwór. Następnie zeskocz na ziemię.

Przymocuj linę tak, aby połączyć drugie (23) z trzecim wahadłem (27). Przejdź po niej z powrotem do miejsca, gdzie znajduje się trzeci mechanizm (25), a następnie udaj się w kierunku drugiego mechanizmu (20). Przekręć go. Siła wiatru spowoduje, że trzecie wahadło (27) ulegnie zniszczeniu.

047

Teraz znowu przekręć drugi mechanizm (20), aby możliwe było wejście na główną drogę. Idź do trzeciego mechanizmu (25), i także go przekręć. Ogień zostanie ugaszony - i tym samym sprawiłeś, że droga do skarbu stanie przed tobą otworem.

Zbliż się do rzeźby (28). W nagrodę za twój trud otrzymasz umiejętność: Płaszcz Huracana.

Aby wyjść z tej lokacji, zawróć w kierunku obozu Złoża ropy. Możesz skorzystać z szybkiej podróży lub przejść przez drugą część grobowca. Za obozowiskiem znajdziesz drogę prowadzącą do wyjścia.

Po ścianie wespnij się na górę, a potem, korzystając z czekana, przeskocz na drugą stronę. Zjedź na dół. Dotrzesz do miejsca z przymocowaną liną do belek. Zjedź na niej do wody. Następnie czeka się długa wspinaczkę w górę. Dotrzesz do miejsca, gdzie wschodziłeś do grobowca. Teraz wystarczy, że dojdziesz do wody, a dalej wdrapiesz się na szczyt.

Reklama

O autorze

Marcin Dolata

Marcin Dolata

Redakcja Eurogamer.pl

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Więcej artykułów od Marcin Dolata

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami

Powiązane materiały

Shadow of the Tomb Raider - zamknięte przejścia, barykady: wymagania

Wzmocniony nóż, wytrychy, strzelba, wciągarka - jak zdobyć narzędzia.

Shadow of the Tomb Raider - czy można wrócić do Kukulkanu, Miasta Węża

Sprawdź czy istnieje możliwość powrotu do finalnej lokacji.

VideoGramy w Anthem

Misja poboczna.