Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Shadow of the Tomb Raider - obozy, umiejętności, tworzenie i modyfikowanie przedmiotów, crafting, szybka podróż

Zobacz, co oferują napotykane ogniska.

Podczas rozgrywki w Shadow of the Tomb Raider z czasem dotrzesz do tak zwanych obozów, czyli miejsc, w których można rozpalić ognisko oraz wykonać jedną z kilku akcji.

Chodzi konkretnie o:

 • Umiejętności (1) - czyli możliwość rozwijania zdolności bohaterki za zdobyte punkty doświadczenia.
 • Ekwipunek (2) - możliwość ulepszania i rozwijania zdobytej broni, a także zmiana stroju Lary.
 • Szybka podróż (3) - możliwość błyskawicznego transportu między aktywowanymi ogniskami.

Należy przy tym dodać, że poszczególne opcje związane z obozami będą w trakcie gry odblokowywane i omawiane stopniowo.

Najpierw otrzymamy możliwość rozwoju postaci, potem dostęp do ekwipunku, a na końcu do szybkiej podróży.


Umiejętności - rozwój postaci

Podczas pobytu w obozie Lara może odblokowywać nowe umiejętności, o ile wcześniej udało się nam zdobyć punkty rozwoju. Otrzymujemy je za punkty doświadczenia, które można zdobywać na wiele różnych sposobów, w tym poprzez:

 • Zabijanie przeciwników.
 • Wypełnianie misji i zadań dodatkowych.
 • Zbieranie różnych przedmiotów.
 • Odszukiwanie artefaktów i sekretów.
 • Rozwiązywanie zagadek.
 • Wypełnianie wyzwań.

Po uzbieraniu odpowiedniej ilości punktów udaj się do obozu i skorzystaj z opcji Umiejętności (1), żeby zacząć je rozwijać.

Trafisz do nowego menu, gdzie będziesz mógł rozwinąć wybrane zdolności, które zostały podzielone na trzy kategorie:

 • Poszukiwacza (4) - oznaczone kolorem niebieskim. Są przeznaczone głównie dla graczy, którzy nastawiają się na eksplorację. Dzięki nim możesz poszerzyć możliwości instynktu przetrwania czy zwiększyć szansę na wykrywania rzadkich zwierząt związanych z różnymi wyzwaniami i rzadkimi składnikami.
 • Walki (5) - oznaczone kolorem pomarańczowym. Są związane przede wszystkim z otwartym sposobem prowadzenia walki. Dotyczą zwłaszcza broni palnych.
 • Zbieracz (6) - o kolorze zielonym. Skupiają się głównie na prowadzeniu walki z ukrycia, umożliwiając efektywniejsze eliminowanie wrogów, lepsze kamuflowanie się czy

Opis każdej umiejętności, a także jej koszt i ilość naszych punktów rozwoju, znajdują się w tabelce w prawym dolnym narożniku ekranu (7). Jeśli stać nas na daną umiejętność, to wystarczy ją wybrać i zakupić. Należy pamiętać, że do odblokowania niektórych zdolności trzeba odblokować inne albo spełnić dodatkowe warunki (ich opisy zawsze znajdziesz w prawym dolnym narożniku).


Ekwipunek - modyfikowanie i tworzenie przedmiotów, crafting

Podczas korzystania z ogniska obozowego możesz nie tylko rozwijać główną bohaterkę, ale także jej ekwipunek (2).

Po wybraniu tej kategorii przeniesiesz się do nowego menu. Z lewej strony możesz przełączać się między menu broni (8), strojów (9) oraz wyposażenia (10).

Stroje zapewniają nie tylko różny wygląd Lary, ale często wiążą się także z pewnymi bonusami. Wystarczy najechać na dany ubiór, a z prawej strony wyświetli się informacja na jego temat.

W przypadku broni możemy interesujący nas oręż z menu z lewej (11) i uzyskać o nim szczegółowe informacje w tabeli z prawej strony (12). Często istnieje też możliwość modyfikacji broni - aby z niej skorzystać, wystarczy wcisnąć przycisk znajdujący się przy pasku Dostępne ulepszenia (13).

Jeśli z niego skorzystamy, to trafimy do kolejnego menu, gdzie będziemy mogli ulepszyć dany oręż. W menu z lewej (14) znajdziemy różne kategorie ulepszeń (należy pamiętać, żeby często trzeba odblokowywać ulepszenia stopniowo), w środkowej tabeli (15) są informacje o bieżących osiągach, a zielonym kolorem (16) zaznaczono wpływ wybranego ulepszenia na broń.

W menu z prawej (17) są z kolei informacje związane z daną modyfikacją, a także jej koszt (18). Jeśli zdecydujemy się na jakieś ulepszenie i posiadamy odpowiednie materiały, to wystarczy wcisnąć i przytrzymać klawisz Wytwórz (19).

Pamiętaj również, że nowe niektóre nowe przedmioty możesz tworzyć na bieżąco podczas rozgrywki. Przykładowo, jeśli posiadasz odpowiednie składniki, to w każdej chwili możesz wytworzyć nowe strzały do łuku - wystarczy bez celowania wcisnąć i przytrzymać klawisz strzału.


Szybka podróż

Możliwość błyskawicznego przemieszczania się między dwoma punktami pojawia się w grze po dotarciu do obozu w wiosce Kuwak Yaku.

Sposób działania tej funkcji jest bardzo prosty. Z menu obozowego wybieramy opcję Szybka podróż (3), po czym zostajemy przeniesieni na mapę świata.Teraz wystarczy wskazać jeden z aktywowanych wcześniej obozów (strzałki) i zatwierdzić go, wciskając klawisz Szybka podróż (20). Po chwili trafimy do nowego miejsca.

O autorze
Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami.

Komentarze