Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Shadow of the Tomb Raider - Poradnik, Solucja

Opis przejścia, znajdźki i sekrety, artefakty, crafting i porady ogólne.

Witamy w solucji i poradniku do Shadow of the Tomb Raider. W naszej publikacji znajdziesz informacje pozwalające w pełni cieszyć się grą. Oprócz opisu przejścia misji głównych i zadań dodatkowych, opisaliśmy także wszystkie sekrety oraz znajdźki. Nie zabrakło też porad ogólnych i wiadomości związanych z samą mechaniką gry.

Podobnie, jak dwie poprzednie części przygód Lary Croft, również w tym przypadku mamy do czynienia z trzecioosobową grą akcji z różnymi elementami. Oprócz fragmentów wymagających zręczności i zdolności eksploracyjnych, pojawiają się tu też momenty związane z walką oraz rozwiązywaniem zagadek i łamigłówek.

Shadow of the Tomb Raider rzuca nas tym razem w sam środek południowoamerykańskiej dżungli, często cofając się do starożytnego okresu Majów i Inków. Oprócz fauny i flory nieodłącznym elementem będzie zwiedzanie legendarnych ruin i świątyni, a także współczesnych wiosek. Trafimy przy tym zarówno na tubylców, jak i osoby mające niegodziwe plany.

Życzymy przyjemnej lektury i udanej zabawy!


Shadow of the Tomb Raider - poradnik i wskazówki

Poniżej prezentujemy kompletny przewodnik po grze, w którym opisaliśmy zarówno informacje związane z mechaniką i rozgrywką, jak i szczegółowe opisy przejścia kampanii fabularnej i zadań dodatkowych. Znajdziecie tu również opisy i zdjęcia sekretów, które można odnaleźć oraz wiadomości dotyczące takich elementów, jak mapa, handel, poziomy trudności, walka, rozwój postaci i umiejętności czy crafting.

Aby przejść do konkretnego działu wystarczy kliknąć w wybrany odnośnik, który przeniesie nas do danej strony poradnika. Przed przystąpieniem do samej gry polecamy zapoznać się z poradami ogólnymi. Część z nich znajduje się na innych stronach, natomiast poniżej znajdziecie zagadnienia związane z:

 • Mapą i nawigacją (na dole tej strony)
 • Handlem (na dole tej strony)

Zachęcamy też do odwiedzenia oficjalnej strony produkcji, która znajduje się pod tym linkiem - Shadow of the Tomb Raider.


Mechanika gry

Shadow of the Tomb Raider składa się z wielu różnorodnych elementów - od możliwością wdrapywania się po drzewach i skałach z zastosowaniem czekanu, poprzez prowadzenie walki zarówno w ukryciu, jak i z bronią palną, kończąc na tworzeniu przedmiotów czy nurkowaniu. Gra stopniowo zapoznaje nas z kolejnymi możliwościami, ale przed rozpoczęciem zabawy warto zapoznać się z niektórymi, bardziej rozbudowanymi opcjami. Opisujemy je poniżej:


Opis przejścia, solucja - misje główne

W tym miejscu znajdziesz dokładne opisy misji głównych, czyli podstawowej zawartości kampanii fabularnej. W każdym z opisów znajdują się pomocne obrazki z gry.


Misje poboczne i wyzwania

Poniżej znajdziecie odnośniki do zadań dodatkowych, które można wykonać pomiędzy kolejnymi misjami głównymi, związanymi z wątkiem głównym. Dobrze poświęcić im nieco czasu i energii, ponieważ zapewniają między innymi dodatkowe punkty doświadczenia.


Sekrety, znajdźki i artefakty

W poniższych odnośnikach znajdziecie działy poradnika związane z sekretami, jakich w nowej odsłonie gry nie brakuje. Chodzi tu o wszelkiego rodzaju relikty, dokumenty, skrytki surwiwalowe czy wyzwania.


Grobowce wyzwań i krypty

W tym dziale skupiamy się na opisaniu grobowców wyzwań oraz krypt, czyli specjalnych lokacji, których przechodzenie jest opcjonalne. Warto jednak przechodzić te naszpikowane pułapkami miejsca, ponieważ zapewniają możliwość zdobycia unikalnych umiejętności, odkrycia nowych sekretów i zdobycia dodatkowych punktów doświadczenia.


Porady ogólne do Shadow of the Tomb Raider

- Przed rozpoczęciem gry możesz zdecydować się na jeden z kilku poziomów trudności. Zwróć uwagę, że są one związane z trzema elementami: walką, eksploracją oraz zagadkami. Każdy z nich możesz ustawiać niezależnie od pozostałych i dokonać tego w dowolnym momencie gry. Wystarczy skorzystać z opcji w menu głównym. Więcej informacji na temat poszczególnych poziomów trudności znajdziesz w osobnym dziale.

- Jeśli nie grasz na najwyższych poziomach trudności, to możesz wspomagać się instynktem przetrwania. Aktywowanie tego trybu sprawi, że obraz zmieni barwę i podświetlone zostaną wszystkie ważne elementy znajdujące się w zasięgu wzroku Lary. Chodzi tu między innymi o: cele misji i znaczniki, obiekty, z którymi możesz wejść w interakcję, przedmioty, zwierzęta oraz wrogów.

- Korzystaj z obozów - co pewien czas będziesz docierał do obozów w postaci ognisk, które można rozpalić. Początkowo ich rola jest ograniczona, ale z czasem będziesz mógł w nich rozwijać nowe umiejętności Lary, ulepszać ekwipunek i zmieniać broń oraz stroje, a także korzystać z systemu szybkiej podróży.

- Zbieraj wszystkie napotkane przedmioty - chodzi tu zarówno o rośliny, jak i surowce czy minerały. Niemal na każdym kroku znajdziesz miejsca (krzaki, skrzynki, skały, ciała zwierząt), z których możesz pozyskiwać różne elementy. Zbieraj je wszystkie, ponieważ z czasem będziesz mógł dzięki nim tworzyć nowe przedmioty czy handlować z kupcami. Możesz też korzystać z instynktu przetrwania, aby namierzać elementy, z których możesz coś uzyskać.

- Zbieraj punkty doświadczenia - dzięki nim, podczas pobytu w obozie, otrzymasz możliwość rozwijania nowych umiejętności głównej bohaterki. Punkty doświadczenia otrzymuje się za wiele rzeczy, takich jak: zabijanie przeciwników, zbieranie sekretów i znajdziek, wypełnianie zadań pobocznych i misji głównych, rozwiązywanie zagadek i wypełnianie wyzwań.

- Co pewien czas będziesz musiał wziąć udział w walce z przeciwnikami. W większości przypadków będziesz mógł zdecydować się na cichą eliminację wrogów lub rozpoczęcie regularnej wymiany ognia. W zależności od przyjętego stylu gry będziesz mógł również korzystać ze specjalnych umiejętności związanych z walką. Więcej informacji na jej temat znajdziesz w osobnym dziale poradnika.

- Podczas przygody wielokrotnie będziesz przemierzał różne zbiorniki wodne. W wielu przypadkach trzeba będzie pokonywać pod wodą spore dystanse. Pamiętaj, aby w takich sytuacjach co pewien czas uzupełniać poziom powietrza w płucach Lary. Możesz tego dokonać wypływając na powierzchnię lub korzystając ze specjalnie oznaczonych miejsc, gdzie możesz złapać haust powietrza.


Mapa i nawigacja

Niemal w dowolnym momencie rozgrywki możemy uruchomić menu z mapą, gdzie znajdziemy też kilka przydatnych informacji związanych między innymi z posiadaną przez nas gotówką czy przedmiotami.

Poniżej opisujemy wszystkie ważne opcje związane z mapą oraz ekranem, na którym się znajduje.

 1. Pozycja Lary - znacznik pokazuje miejsce, w którym znajduje się bohaterka.
 2. Znacznik celu - ten wskaźnik wskazuje kolejny punkt bieżącej misji.
 3. Przyciski nawigacji - mała ściąga pokazująca klawisze, które służą do nawigowania po mapie i obsługi niektórych opcji na ekranie.
 4. Ekwipunek - tutaj można sprawdzić, jakie przedmioty oraz w jakiej ilości posiada obecnie bohaterka. Chodzi tu głównie o surowce i elementy związane np. z leczeniem czy tworzeniem nowych przedmiotów.
 5. Złoto - ilość gotówki posiadanej przez Larę. Możesz z niej korzystać na przykład podczas handlu z kupcami.
 6. Misja główna - po wybraniu tej opcji zobaczysz nazwę i cel bieżącego zadania głównego.
 7. Misje poboczne - w tym miejscu możesz sprawdzić bieżące zadania dodatkowe, a także rozpoczęte wyzwania.
 8. Artefakty - w tym menu możesz zapoznać się ze wszystkimi zdobytymi do tej pory znajdźkami i sekretami oraz zobaczyć ile jest ich do zebrania w poszczególnych kategoriach.
 9. Poradnik przetrwania - w tym miejscu zapisywane są wszystkie porady, które odblokujesz podczas przechodzenia gry.
 10. Bieżący cel i sekrety - w tym miejscu pokazane są rodzaje oraz ilość sekretów w danej lokacji, a także cele bieżącego zadania.

Handel - co warto kupować i sprzedawać?

Po dotarciu do wioski Kuwak Yaku, co nastąpi po wykonaniu kilku początkowych misji głównych, spotkasz się z możliwością prowadzenia handlu. Jest to dobra opcja na pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów i ewentualnego zakupienia tych, których nam brakuje.

Po udaniu się do handlarza wejdź z nim w interakcję, Po chwili pojawi się nowe menu, w którym możesz prowadzić transakcje biznesowe. Oto, co oznaczają poszczególne oznaczenia:

 • Kup (1) - w tej zakładce możesz kupować za pieniądze przedmioty, jakie kupiec ma na sprzedaż.
 • Sprzedaj (2) - w tym miejscu możesz za gotówkę sprzedać przedmioty posiadane przez Larę.
 • Ekran towarów (3) - w tym miejscu wybierasz przedmiot, który chcesz kupić lub sprzedać. Przy jego miniaturze znajdziesz oferowaną cenę.
 • Opis przedmiotu (4) - po najechaniu i wybraniu danego przedmiotu poniżej listy wyświetli się jego szczegółowy opis.
 • Złoto (5) - w tym miejscu pokazuje się ilość gotówki, jaką dysponuje główna bohaterka.
 • Opcja Kup/Sprzedaj (6) - po wybraniu i zatwierdzeniu danego przedmiotu wciśnij ten klawisz, aby zakupić lub sprzedać wybrany towar.

Skoro wiadomo już, jak wygląda mechanika handlu, warto teraz wspomnieć, co warto kupować i sprzedawać. Jeśli chodzi o sprzedaż, to najlepiej wystawiać na nią różne surowce pozyskiwane przez Larę podczas eksploracji świata. Chodzi tu zarówno o tańsze, pospolite znaleziska, jak drewno czy różne rośliny, jak i bardziej cenniejsze skóry rzadkich zwierząt czy różnego rodzaju kruszce, takie jak złoto czy jadeit. W pierwszej kolejności warto sprzedawać te przedmioty, których Lara posiada w ekwipunku najwięcej - należy bowiem pamiętać, że surowce w świecie gry są odnawialne.

Jeśli chodzi o zakupy, to najlepiej poczekać, aż bohaterka dotrze do Ukrytego Miasta. Znajdują się tam handlarze oferujący różne ulepszenia, takie jak wytrych pozwalający otwierać odnalezione skrzynie (handlarkę spotkasz m.in. podczas wykonywania zadania dodatkowego o nazwie Znajdź kości Takiya) czy wzmocniony nóż. Warto również zainteresować się różnymi strojami. Wiele z nich oferuje bonusy, które możemy dopasować do własnego stylu gry (np. wyciszenie kroków Lary, jeśli preferujemy cichy styl gry).

O autorze

Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Komentarze