System zapisu stanu gry w Kingdome Come: Deliverence jest dość nietypowy i składa się na niego kilka elementów. Wiele osób może nazwać go irytującym, ponieważ nierzadkie są sytuacje, kiedy trzeba będzie powtarzać nawet kilkanaście minut rozrywki.

Poniżej opisujemy zasady i sposoby działania tego systemu, a także wskazówki, jak można skorzystać z niego w pewnych sytuacjach.

Osobom, które mimo tego nadal nie będą mogły przyzwyczaić się do rozwiązań zaproponowanych przez autorów, polecamy z kolei skorzystanie z niżej opisanych modów. Dzięki nim można bez żadnych problemów zachować grę w standardowy sposób niemal w każdym momencie rozgrywki. Należy przy tym mieć na uwadze, że dotyczy to wersji PC. Wydania na konsole nie posiadają bowiem takich aplikacji.

Jak zapisać stan gry w Kingdom Come Deliverance

Uwaga - materiał został opracowany w oparciu o wersję gry 1.2.1. W momencie pisania tworzenia materiału twórcy pracowali nad aktualizacją, która część opisanych elementów może usunąć lub zmodyfikować. Gdyby tak się stało w tekście pojawi się aktualizacja.

zapis1
Niemożność zapisu gry z poziomu menu, to niestety dość często widok.

W grze istnieją dwie główne metody zapisywania stanu gry. Pierwsza odbywa się automatycznie i jest związana głównie z punktami kontrolnymi. Kiedy się one pojawią? Przede wszystkim po rozpoczęciu zadań głównych i pobocznych lub, jeśli misje te są dłuższe w ich miejscach kluczowych. Jak to wygląda w praktyce? Różnie, zazwyczaj nie najlepiej.

Przykładowo, jeśli mamy kilkuetapowe zadanie dodatkowe, w którym musimy przejść spory obszar, a po drodze wykonać kilka ryzykownych czynności (np. dokonać kradzieży lub stoczyć walkę), to istnieje spora szansa, że coś nam nie wyjdzie. Bohater może zginąć lub zadanie potoczy się nie po naszej myśli (zostaniemy złapani na kradzieży) i będziemy chcieli coś powtórzyć. Nawet jeśli doszło do tego w ostatnim etapie kilkunasto- lub kilkudziesięciominutowej misji, a gra nie przewidywała punktu kontrolnego, to całość będziemy musieli zacząć od początku.

Należy również pamiętać, żeby po ukończeniu misji szybko rozpocząć kolejną, ponieważ automatyczne zapisy gry, w zdecydowanej większości przypadków, nie obejmują ich zakończenia. Jeżeli z uśmiechem skończyłeś misję, nie rozpocząłeś kolejnej, a np. wyszedłeś z gry, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że już ukończone zadanie będziesz musiał przechodzić ponownie.

zapis2
Zbawienny sznaps może ukoić nerwy poprzez możliwość zapisu gry, a także... wpędzić bohatera w alkoholizm.

Jeśli chcemy tego uniknąć, możemy skorzystać z drugiej metody, czyli manualnego zapisu gry. I tutaj wariant możliwości jest już nieco szerszy i obejmuje:

Zbawienny sznaps - użycie opcji „Zapisz grę” staje się dostępne tylko wówczas, gdy w inwentarzu posiadasz tak zwanego zbawiennego sznapsa (obrazek powyżej). Jego wypicie powoduje, że gra zostaje zapisana, a bohater lekko się upija. Należy z tej możliwości korzystać ostrożnie, ponieważ zbawienny sznaps jest stosunkowo drogi (zwłaszcza na początku przygody) i nie wszędzie można go dostać (szukaj w karczmach i u kupców). Pamiętaj także, że nie możesz korzystać z niego wszędzie (np. podczas walki lub w niektórych miejscach wskazanych przez grę).

Sen - ale tylko w miarę komfortowych warunkach obejmujących łóżka. A konkretnie łóżko przypisane do bohatera (są zaznaczane specjalnymi ikonami, w trakcie gry będziesz stopniowo odblokowywał kolejne) lub tych w gospodach, za które należy zapłacić. Jeśli prześpisz się w łóżku u kogoś w domu, to gra nie zostanie zapisana.

Dotarcie do obozu w lesie - kiedy bohater dotrze do takiego miejsca, to gra zostanie zapisana.

Udanie się do łaźni - są to miejsca oferujące spory asortyment usług, obejmujących między innymi mycie, pranie ubrań czy leczenie ran. Oczywiście za wszystko należy zapłacić. Po zakończonym pobycie w łaźni gra także zostanie zapisana.

Zapisywanie w każdym możliwym momencie (mod Unlimited Saves)

Powyższe sposoby są rozwiązaniami z poziomu gry. Po premierze spora część graczy narzekała na brak opcji zapisywania gry w dowolnym momencie. Z jednej strony może to nieco psuć klimat, jaki chcieli wprowadzić autorzy, ale z drugiej pozwala zaoszczędzić sporo czasów i nerwów.

Jeśli zaliczasz się do graczy, którzy chcieliby skorzystać z dobrodziejstw zapisywania rozgrywki niemal w każdym momencie, to z pomocą przychodzi mod o nazwie Unlimited Saves.

Plik jest dostępny w dwóch wersjach:

  • No Schnapps Version - do zapisu gry z poziomu menu nie jest potrzebny żaden zbawienny sznaps w plecaku gracza.
  • Schnapps Version - gracz musi posiadać przynajmniej jednego zbawiennego sznapsa, aby zachować grę. Przy korzystaniu z opcji zapisu trunek NIE będzie fizycznie konsumowany przez bohatera.
mod
Instrukcja instalacji moda Unlimited Saves.

Poniżej znajduje się instrukcja instalacji moda w wersji No Schnapps Version (w drugim przypadku instalacja przebiega identycznie.

  1. Przejdź na stronę moda Unlimited Saves
  2. Pobierz plik - kliknij Manual Download (1 na obrazku powyżej).
  3. Zapisz archiwum w katalogu gry oznaczonym jako Data (domyślna ścieżka C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\KingdomComeDeliverance\ - gdzie C: to oznaczenie partycji) - 2 na obrazku powyżej.
  4. Wypakuj plik zzz_kcd_UnlimitedSavingNS.pak (3 na obrazku powyżej) do folderu Data (4 na obrazku powyżej).

Teraz wystarczy uruchomić grę, w jej trakcie przejść do menu (klawisz Escape) i bez żadnych ograniczeń zapisywać grę w dowolnym momencie korzystając z opcji Zapis gry.

Należy przy tym przypomnieć, że korzystanie z modów jest ingerencją w grę i może przyczynić się np. do jej uszkodzenia lub wystąpienia różnych błędów. Każdy gracz robi to na własną odpowiedzialność. Powyższy mod jest zgodny z wersją gry oznaczoną numerem 1.2.1.

Reklama

O autorze

Michał Basta

Michał Basta

Redakcja Eurogamer.pl

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Więcej artykułów od Michał Basta